Władysław Bartoszewski nie żyje. Premier Kopacz odczytała ostatnie przemówienie profesora

Władysław Bartoszewski miał wygłosić przemówienie na dzisiejszych polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych. Premier Ewa Kopacz odczytała treść jego wystąpienia. - Pamiętając o przyszłości, nie możemy zakłamywać przeszłości - brzmiały jedne z ostatnich słów przemówienia.
Ewa Kopacz rozpoczęła konsultacje polsko-niemieckie od przypomnienia postaci Bartoszewskiego. - Odszedł od nas człowiek, bez którego dzisiejsze relacje polsko-niemieckie nie byłyby takie same - powiedziała premier Kopacz.

- Chciałyśmy razem z panią kanclerz Merkel, żeby profesor był dziś z nami. Dlatego pozwoliłyśmy sobie pozostawić wolne krzesło, a po wystąpieniu pani kanclerz odczytam przemówienie, nad którym profesor pracował jeszcze w piątek - mówiła Kopacz.

- To na nas spoczywa odpowiedzialność za przyszłość Unii Europejskiej - stwierdziła premier, odnosząc się do relacji Polski i Niemiec. Jak dodała, konsultacje polsko-niemieckie to "rzecz bez precedensu".

Merkel: Najlepiej uczcimy pamięć Bartoszewskiego dalszą współpracą

- Te konsultacje są symbolem tego, do czego Bartoszewski dążył i czego sobie życzył - powiedziała Merkel. - Najlepszym sposobem na uczczenie pamięci o profesorze jest dalsza, owocna współpraca polsko-niemiecka - dodała.

Kanclerz Niemiec złożyła kondolencje rządowi oraz wszystkim Polakom. - Każde spotkanie z Bartoszewskim było dla mnie źródłem siły i nadziei - powiedziała Merkel. - Niech jego dzieło będzie zachętą dla naszych przyszłych działań - dodała.

"Wspólnota interesów wymaga stałego wysiłku i uwagi"

- Cieszę się, że mogę uczestniczyć w dzisiejszych konsultacjach - powiedziała Kopacz, odczytując początek wystąpienia przygotowanego przez profesora Bartoszewskiego.

- O Polakach mawia się, nie bez pewnej racji, że lubią obchodzić rocznice klęsk i tragedii narodowych. Ale przyszły rok przynosi rocznice pozytywną, 25 lat polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie - czytała Kopacz.

Bartoszewski w swoim przemówieniu podkreślał, że cieszy się ze swojego udziału w budowaniu relacji polsko-niemieckich jako minister oraz parlamentarzysta.

- W ostatnich latach coraz częściej mówimy o polsko-niemieckiej wspólnocie interesów. Ale ona nie jest dana raz na zawsze, wymaga naszego stałego wysiłku i uwagi - mówiła premier, odczytując słowa profesora. - Wspólnota interesu wyraża się tym, że nawet najostrzejsze spory nie godzą w fundamenty współpracy - kontynuowała.

"Pamiętając o przyszłości, nie możemy zakłamywać przeszłości"

W wystąpieniu Bartoszewski podkreślał, że "znakomite relacje osobowe członków naszych rządów" powinny przekładać się na realne, pozytywne zmiany. Bartoszewski zwrócił też uwagę na wspólne polsko-niemieckie inicjatywy, takie jak Współpraca Młodzieży czy Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie.

W odczytanym przez Kopacz wystąpieniu Bartoszewski zwracał też uwagę na sprawy "wspierania Polonii i Polaków w Niemczech oraz mniejszości niemieckiej w Polsce". - Brak zainteresowania dla wspierania nauczania języka polskiego jako ojczystego jest niepokojące - czytała premier.

- Sprawy historyczne nadal pozostają dla nas wrażliwe. Podejmując nowe wyzwania, musimy cały czas pamiętać o przeszłości i stanowczo reagować na próby fałszowania historii - mówiła Kopacz, czytając przemówienie profesora.

- Pamiętając o przyszłości, nie możemy zakłamywać przeszłości. W sumie jednak jesteśmy na dobrej wspólnej drodze - brzmiały ostatnie słowa przemówienia Władysława Bartoszewskiego.

"Proszę dać mi znać, pani Ewo, żebym nie zanudził"

- Pamiętam nasze ostatnie spotkanie w minioną środę, kiedy jechaliśmy na obchody 25. rocznicy odnowienia stosunków polsko-izraelskich - wspominała szefowa rządu w sobotę.

- Wtedy przez całą drogę z KPRM na uniwersytet mówił tylko o jednym - o przygotowaniu konsultacji międzyrządowych z Niemcami, które odbędą się w poniedziałek. Mówił o swoim wystąpieniu. Nawet żartował: "Gdybym mówił zbyt długo, proszę dać mi znać, pani Ewo, żebym nie zanudził". Wiem, że podczas tych konsultacji pan profesor byłby z nami. Odczytamy jego wystąpienie - mówiła premier Kopacz.

Pogrzeb Władysława Bartoszewskiego odbędzie się 4 maja, informowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Dziś w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wystawiona jest księga kondolencyjna.Władysław Bartoszewski miał 93 lata

Władysław Bartoszewski, żołnierz Armii Krajowej i były więzień KL Auschwitz, zmarł w wieku 93 lat. Po odzyskaniu niepodległości był ministrem spraw zagranicznych, publicystą, pisarzem i działaczem społecznym wyróżnionym m.in. medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Niezapomniane cytaty z Władysława Bartoszewskiego >>

Profesor trafił do szpitala MSW w Warszawie w piątek po południu. Był w stanie ciężkim, nie oddychał samodzielnie. Jak podała "Gazeta Wyborcza", Bartoszewski źle się poczuł, będąc w domu, skąd zabrało go pogotowie.

Warto przeczytać: Wywiad rzeka z Władysławem Bartoszewskim "Mimo wszystko" >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (62)
Władysław Bartoszewski nie żyje. Premier Kopacz odczytała ostatnie przemówienie profesora
Zaloguj się
 • Stôpki Jezuska

  Oceniono 1 raz -1

  ***

  Czy właściwe czynniki dostarczają żywność i wodę Chytrej Babie Z Radomia i Wąsatemu Analfabecie, którzy na wieść o wjeździe do Polski kilkunastu starszych motocyklistów z m.in. klubu Nocne Wilki zaszyli się w szafach i pod pierzynami w tajnym bunkrze na Czerskiej?

  Bo przecież nie chcielibyśmy, aby ci styropianowo-ZSLowscy boCHaterowie reżimu kojfnęli z wyczerpania w trakcie swojej konspiry, prawda?

  :)

 • Stôpki Jezuska

  Oceniono 3 razy 1

  Chytra Babo Z Radomia, wsadź sobie te referaty syjonistycznego tetryka i lepiej odpowiedz Polakom dlaczego twój watykańsko-solidaruchowy i jankesko-laskorobny reżim nie wpuścił do Rzeczpospolitej motocyklistów z Rosji, którzy spełniali wszelkie formalne wymagania a wybierali się na obchody 70. Rocznicy Zwycięstwa nad hitlerowskim i banderowskim faszyzmem.

 • bialyrasizm

  Oceniono 5 razy -3

  Macie w Gazecie nieaktualne informacje. Ostatnie przemówienie Bartoszewskiego przeczytał Urban:
  www.youtube.com/watch?v=LJRKduVd1Xs

 • sowa_i_przyjaciele_z_po

  Oceniono 9 razy -5

  Bartoszewski jest odzwierciedleniem PO: co innego mówią i co innego robią.

  Słowa piękne, wzniosłe i potrzebne. Czyny, szczególnie te wobec opozycji, nikczemne.

  PS.A co z rotmistrzem Pileckim? Dlaczego nie podpisał przyznania Mu Orderu Orła Białego?

  Z resztą Komorowski skutecznie umniejszył rolę tego odznaczenia rozdając go

  na lewo i prawa wszystkich, których łączyło jedno: mieli to samo POchodzenie.

 • goetterdaemmerung

  Oceniono 8 razy 0

  Jakie zakłamywać? Zaraz zakłamywać. Przecież nowa wizja historii jest taka, że Rosja wspólnie z nieznanym bliżej nazilandem napadła na Polskę. Pierwszą ofiarą nazilandu byli Niemcy, którzy w wyniku wojny bardzo ucierpieli. W latach okupacji nazistowskiej Polacy masowo zabijali żydów. Polaków się wtedy wszyscy bali. I Żyd, i Niemiec, i nawet inny Polak. Bardziej niż nazisty z nazilandu. Przy mordowaniu pomagali Polakom trochę Węgrzy i Niemcy, bo byli przymuszani przez nazistów z nazilandu. Ale zasadniczo to nawet naziści z nazilandu musieli często ratować zydów przed Polakami.
  Później wyzwoliła nas Ukraina która długo walczyła ogniem, gwoździem i siekierą na Wołyniu z faszystami, ich dziećmi, kobietami w ciąży i babciami. A potem jednym czołgiem wypędziła niedobrych z polskiego obozu zagłady w Auschwitz i oswobodziła pozostałych po polskich pogromach żydów. Ostatecznie także wyzwolono Niemcy a naziści z nazilandu zniknęli. POzostali tylko źli Polacy, którzy nie chcą się przyznać, że cała II wojna to ich wina, że odpowiadają za mordowanie żydów i że winni są mordom na Wołyniu.

 • borow4

  Oceniono 5 razy -3

  dlaczego "polska" premier kaleczy jezyk polski?
  podczas spotkania z Angela Merkel wielokrotnie "Panstwo" bylo przez nia laczone z druga osoba liczby mnogiej, a to jest trzecia osoba

 • norton2

  Oceniono 8 razy 4

  Dlaczego odchodzą tak szybko Wybitni Polacy - a mendy takie jak Kaczyński,płaszczaki,kurski Jacenty,klępy,sobeckie, Pawłowicz, Ziobry, brudzinskie jakoś nie potrafią z HONOREM zejść z tego świata????????????????????????????

 • stronzo_bestiale

  Oceniono 12 razy 0

  Już chociaż teraz dalibyście sobie spokój z tym profesorem. Przynajmniej po śmierci nie nabijajcie się z dziadka Władka, jego grubych okularów i braku formalnego wykształcenia.
  Jakoś na Kwaśniewskiego też nie wołacie ciągle magister,

 • walek_z_lasu

  Oceniono 6 razy 0

  POmyśl i POszukaj;-)
  W.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX