Nepal. Przerażające nagranie pokazuje moment, w którym lawina uderzyła w obóz u stóp Everestu

Jednemu z himalaistów w Nepalu udało się nagrać moment, w którym wywołana trzęsieniem ziemi lawina dociera do obozu u stóp Mount Everestu. W przerażającym wideo widać rozpędzoną chmurę śniegu, uderzającą w namioty i ludzi.
Nagranie, opublikowane przez niemieckiego himalaistę, rozpoczyna się, kiedy obozujący pod Everestem odczuli wstrząsy. Po chwili zdają sobie sprawę, że w kierunku obozu bazowego (ang. basecamp) pędzi lawina.Computer man


Zanim niemiecki himalaista chowa się za namiotem, obiektyw kamery przez chwilę jest skierowany prosto na pędzącą lawinę. Nawet na nagraniu widok lawiny, przypominającej chmurę śniegu i lodu, jest przerażający. "Ziemia trzęsła się i kiedy tylko zobaczyliśmy biegnących ludzi, sami zaczęliśmy uciekać, żeby się uratować" - czytamy w opisie filmu na YouTube.Himalaiści kryją się za namiotem, a nad nimi przelatuje rozpędzona lawina. Po chwili jest już spokojnie, ale mężczyźni dla bezpieczeństwa nadal chowają się za jednym z namiotów. Kiedy wychodzą, zamierzają udać się do namiotu kuchennego. Jednak - jak słyszymy - zdają sobie sprawę, że ten namiot został porwany przez lawinę.

lawina pod Everestem

18 ofiar lawiny wywołanej trzęsieniem ziemi z Nepalu

Jak widać na nagraniu, Niemiec oraz chowający się z nim drugi himalaista wyszli cało z dramatycznej sytuacji. Jednak lawina w rejonie Everestu pochłonęła co najmniej 18 ofiar, a 61 osób zostało rannych.

Potężna lawina zeszła południową flanką; wielu himalaistów znajdowało się w tym czasie na górze. Zniszczeniu uległy obozy jedynka i dwójka oraz szlak przez lodospad (icefall). Niektóre osoby zostały uwięzione w namiotach.

- To najtragiczniejszy bilans ofiar w historii wypraw wspinaczkowych na najwyższy szczyt świata - przekazał prezes Nepalskiego Związku Alpinistycznego Ang Tshering.

Nepal - sytuacja po trzęsieniu ziemi jest dramatyczna

Liczba ofiar sobotniego trzęsienia ziemi przekroczyła 4000. W samym Nepalu zginęły 3904 osoby, ponad 60 osób zginęło w Indiach, a 25 w Tybecie - wynika z najnowszych danych. Osobno policja podaje liczbę ofiar śmiertelnych lawiny na Mount Evereście; jak podawano wcześniej, zginęło 18 osób.

Sytuacja w Nepalu jest dramatyczna - szpitale nie są w stanie zająć się rannymi, zwłoki nie mieszczą się w kostnicach. Ludzie koczują na ulicach, bo boją się wracać do domów. Jak informuje lokalna policja, co najmniej 6538 osób zostało rannych.

Według ostatnich danych liczba rannych wynosi 7180.

Wstrząs o magnitudzie 7,9 był najsilniejszy w Nepalu od ponad 80 lat i dotknął obszary gęsto zaludnione, w tym stolicę kraju - Katmandu. W kraju doszło do ogromnych zniszczeń, w gruzach legły cenne zabytki. Trzęsienie ziemi spowodowały ofiary także w sąsiednich regionach.Dlaczego nie używamy skali Richtera, tylko magnitudy>>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!