"Czy demokracja powinna traktować demokratycznie ludzi, którzy są przeciwko temu systemowi?"

Wg Piotra Kraśki trzeba zacząć dyskusję nad przepisami, które zobowiązują TVP do organizacji przedwyborczych debat z udziałem wszystkich kandydatów na prezydenta. - Wymiana myśli jest fascynująca. Ale nie w takiej dużej grupie - mówił w TOK FM szef "Wiadomości". W debacie, która odbędzie się 5 maja, ma wziąć udział 10 kandydatów.
W dyskusji, która ma trwać półtorej godziny, nie weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski. Telewizja publiczna zaprosiła do udziału wszystkich zarejestrowanych przez PKW kandydatów na prezydenta.

Zdaniem Piotra Kraśki przedwyborcze debaty to dobry pomysł. Ale obowiązujące w Polsce regulacje dotyczące takich dyskusji to już problem.

- Jak rozmawiać, kiedy jest tylu kandydatów? Niemożliwe byśmy prowadzili rozsądną debatę o Polsce w takim gronie. Wymiana myśli jest fascynująca, ale nie w takiej dużej grupie - ocenił w "Poranku Radia TOK FM".

Ograniczać

Obowiązki organizowania przez TVP przedwyborczej debaty i zapraszania do niej wszystkich zarejestrowanych kandydatów narzuca Kodeks wyborczy.

Według jakiego klucza należy zmienić regulacje?

- W powietrzu wisi poważne pytanie. Czy demokracja powinna traktować demokratycznie ludzi, którzy są przeciwko demokracji? - pytał w kontekście silnej reprezentacji w kampanii prezydenckiej kandydatów antysystemowych. Grupę stanowią m.in. Janusz Korwin-Mikke, Grzegorz Braun i Paweł Kukiz.

Adam Szostkiewicz podpowiada rozwiązania obowiązujące w innych krajach.

- W dojrzałych demokracjach rozwiązanie jest takie, że w kampanii wyborczej mają prawo uczestniczyć zarówno partie i politycy z tzw. głównego nurty, jak i ci z marginesu sceny politycznej - ale prawa uczestnictwa w debatach o najważniejszych problemach nie mają wszyscy - mówił publicysta tygodnika "Polityka".

Zła debata

Pomysł debaty w TVP nie podoba się Jackowi Żakowskiemu. Publicysta "Polityki" napisał w "Gazecie Wyborczej", że dyskusja z udziałem dziesięciu kandydatów, którzy mają na każdą wypowiedź dwie minuty, nie pomoże wyborcom w podejmowaniu "racjonalnych z ich punktu widzenia decyzji".

Żakowski uważa, że z zaproszenia telewizji publicznej powinien zrezygnować każdy kandydat "szanujący demokrację, wyborców i siebie". Bo przyjęto formułę, która "ośmiesza demokrację i robi z kampanii wyborczej kolejny cyrkowy show,niezbyt różniący się od tańca z gołym tyłkiem na lodzie".

Więcej o:
Komentarze (26)
"Czy demokracja powinna traktować demokratycznie ludzi, którzy są przeciwko temu systemowi?"
Zaloguj się
 • klarneta8

  0

  P. ZAKOWSKI ma racje.

 • yankes1968

  Oceniono 1 raz 1

  Tak, tak. Wszelkiej maści warchołów, zaplute karły reakcji, nieprawomyślny element itd. należy odizolować od zdrowej tkanki społecznej, internować i osadzać ku chwale demokracji. Brzmi znajomo.
  Kraśko leci gomułką, albo bierutem.

 • endrju1521

  Oceniono 4 razy 4

  Gdzie ty masz, człowieku, demokrację w Polsce ? ? ? ?

  Postępujący totalitaryzm i zamordyzm, rządy mafii politycznych,

  klik i koterii towarzysko-rodzinnych ! ! ! ! ! ! !

  Demokracja, to ściema dla pospólstwa ! ! ! ! ! !

 • xan-ti

  Oceniono 2 razy 0

  "Czy demokracja powinna traktować demokratycznie ludzi, którzy są przeciwko demokracji?"

  Tak matołku, bo inaczej to już nie będzie demokracja. Demokracje dają każdemu prawo do głupoty (niesłusznych poglądów), bo to właśnie fundament tejże demokracji.
  Kraśko jak komuch - słuszni i prawdziwi (władza) rox, opozycja sux (zabronić, zakazać, cenzurować, internować).

 • proteusz33

  Oceniono 4 razy 2

  Jeżeli system jest do bani to trzeba go zmienić

 • czas.rozliczen1987

  Oceniono 1 raz -1

  Tylko czy ktoś pytał Polaków, czy chcą żyć w demokracji?
  www.youtube.com/watch?v=WjighsDPiIU

 • aep

  Oceniono 5 razy 3

  O to, to! W "Podręczniku agitatora" ancien regimee było takie pytanie. Czy w demokracji socjalistycznej można tolerować większościowe ruchy rewizjonistyczne? Nie wiem co to był te "ruchy rewizjonistyczne" ale uświadomiony aktyw miał im mówić stanowcze nie! Jak widzę, nieuświadomieni nie mieli nic do gadania.
  Wraca nowe :))))

 • amur-49

  Oceniono 4 razy 0

  "Czy demokracja powinna traktować demokratycznie ludzi, którzy są przeciwko temu systemowi?"
  Odpowiedź naiwna brzmi "tak". Ale to odpowiedź naiwna. Oznacza bowiem zniżenie się do poziomu narzucającego się nachalnie kmiota. A ja oczekuję wysokiego poziomu dyskusji publicznej i chyba nie jestem w tym oczekiwaniu odosobniony. Czy taki poziom zapewni cham walący po pysku, pajac który nie umie się wypowiedzieć na żaden ważny temat, a czyniący rwetes wokół spraw trzeciorzędnych, smarkatka w ogóle na żaden temat się nie wypowiadająca, pacynka wystawiona przez naczelnego głupka Rzeczypospolitej, czy wreszcie uwagi nie warty plankton polityczny. Niech już będzie ta pierwsza tura i jeśli dojdzie do drugiej, to pacynka awansem dostąpi zaszczytu debaty. Awansem !!!

 • prawdziwy_liberal

  Oceniono 5 razy -3

  Polskie prawo zakazuje szerzenia ideologii nazistowskiej, komunistycznej i innych rasistowskich bredni więc Braun i Kowalski nie powinni w ogóle móc kandydować

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX