"Nie ma badań potwierdzających cudowne działanie oleju z konopi". Wiceminister zdrowia nie chce liberalizacji przepisów

- Jeśli jakakolwiek firma farmaceutyczna uznałaby, że olej konopny jest lekiem, to wprowadziłaby go na rynek. Nikt tego nie zrobił - stwierdził wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Przekonywał w TOK FM, że w Polsce nie ma problemów ze stosowaniem leków na bazie marihuany, bo są dopuszczone do użytku. - Opowiadanie, że jest cudowny specyfik, a rząd nie chce z tego skorzystać, jest zakłamywaniem rzeczywistości.
Według wiceministra zdrowia za wywołaniem tematu stosowania marihuany w medycynie stoi "część środowisk, które chcą zliberalizować" przepisy ustawy antynarkotykowej. - Opowiadają niestworzone rzeczy - stwierdził Neumann w "Poranku Radia TOK FM".

O dopuszczaniu leków na bazie marihuany nie ma co mówić, bo jak przekonywał wiceminister, w Polsce tego typu specyfiki są stosowane - m.in. w Centrum Zdrowia Dziecka. Na przykład w leczeniu w dzieci padaczki lekoopornej.

- Część takich leków jest w normalnej sprzedaży, inne są ściągane do Polski na specjalne zamówienia lekarzy. Są procedury dotyczące tego, jak zdobyć lek, którego składnikiem jest marihuana czy substancje z marihuany.

Dlaczego na liście tych specyfików nie ma oleju konopnego? - Jeśli jakakolwiek firma farmaceutyczna uznałaby, że olej jest lekiem, który daje efekt medyczny, to wprowadziłaby go na rynek. Nikt tego nie zrobił.

Wiara czyni cuda?

Mimo tego, że polskie prawo nie zezwala na stosowanie oleju konopnego, pacjenci korzystają z tego specyfiku. Kupują olej na czarnym rynku lub sprowadzają z zagranicy, jak pani Marta i jej chory na raka mąż Mariusz, których historię opisała reporterka TOK FM Małgorzata Waszkiewicz.

- Nie ma żadnych badań naukowych, potwierdzających cudowne działanie oleju z konopi w leczeniu wszystkich możliwych chorób. Wiem, że są pacjenci gotowi kupować w internecie czy na bazarze cudowne leki, niedopuszczone do stosowania w Polsce. Mamy wielu szamanów, wciskają ludziom różne rozwiązania. Lepiej skorzystać z pomocy lekarza - ocenił Sławomir Neumann w TOK FM.

Więcej o:
Komentarze (53)
"Nie ma badań potwierdzających cudowne działanie oleju z konopi". Wiceminister zdrowia nie chce liberalizacji przepisów
Zaloguj się
 • gotlama

  0

  Bezczelność i niewiedza tego typa przekracza wszelkie granice. Może jego stać na 2,5 tysiąca za opakowanie Sativii starczające na tydzień terapii. W środku "firmowym" za grube pieniądze - substancja działa?

 • 0

  je**any cw*l na stołku!!! zaślepiony rozkazami z góry i hajsem oby zachorował na czerniaka ;) to od razu zalegalizuje BANDYTA W GARNITURZE mylący wszystkich poprawną polszczyzną i savoirvivrem ale typowy plebski proletariusz i tak poprze jego bandycką szjkę ON PRZECIEŻ NIE PRZEKLINA (nie musi już ma wszystko) przeklinaja i krzycza ci któzy na prawde mają coś do powiedzenia a nie przebijają sie zadnymy ARGUMENTAMI CZY FAKTAMI !!!

 • Oceniono 1 raz 1

  pan minister zwyczajnie kłamie, albo jest zidiociał do reszty, pół świata stosuje marihuane jako lek na m.in. jaskrę,stwardnienie rozsiane,Leśniewskiego -Crohna,migreny,neurobóle,epilepsje oraz nowotwory...a pan Neumann w żywe oczy kłamie że to są ludzie którzy idą za wskazówkami szarlatanów czy szamanów...pytanie w jakim celu? lobby farmaceutyczne straciłoby troszke gdyby zamiast kupować taki np. Sativex (nota bene -ekstrakt z marihuany) za 2,5 tys złotych - dawka na 3-4 tygodnie, pacjenci z stwardnieniem rozsianym spaliliby lub zjedli trochę kwiatów konopi ze swojego ogródka (wg. badań daje to lepszy efekt)...wiec wg. mnie ten pan to idiota, albo cwaniaczek na żołdzie różnych grup nacisku...:) innego wytłumaczenia nie widzę...
  oto krótka lista badań na temat skuteczności marihuany w walce z różnymi nowotworami...
  no ale co tam jacyś naukowcy z Harvardu mogą wiedzieć, pan viceminister przecież wie lepiej- w końcu jest bankowcem po studiach ekonomicznych...podobno był nawet kiedyś kierownikiem w jakimś banku- wiec chylę czoła przed jego wszechwiedzą w dziedzinie medycyny

  konopielecza.pl/lista-34-badan-medycznych-dowodzacych-skutecznosc-wykorzystywania-konopi-w-terapii-nowotworow/

 • danhen

  Oceniono 1 raz 1

  Wiceminister zdrowia gdyby zachorował , by się leczył za granicą.Szary człowiek musi konać bez szans w kraju,gdzie się wierzy w cuda kościoła.

 • Jacek Wojtczak

  Oceniono 1 raz 1

  Która firma farmaceutyczna zmniejszy swoje zyski wypuszczając lek na kilka przypadłości skoro może produkować kilka różnych specyfików odpowiadającym jednej chorobie....

 • szmul.bender

  Oceniono 4 razy 4

  Nie poczyniono też żadnych badań uzasadniających, że nadaje się pan na ministra...

 • zz1026

  Oceniono 2 razy 2

  a jak k..a maja zrobic badania jak srodek jest zakazany i za posiadanie go gtrozi wiezienie?

 • tojasz

  Oceniono 2 razy 2

  To przez piermandolenie takich dyrdymałów ludzie was nienawidzą.Ruskie jak nas wyzwolili,to ze wszystkiego-z łyżek,butów,zegarków itd.Potem zrobili obywatelami,żebyśmy się bez tego obywali.Ale nie pozbawili NADZIEI !!!

 • kniazwitold

  Oceniono 3 razy 3

  Czyli Neuman to zwykły morderca ludzi chorych i cierpiących.

  Niech pokaże badania, że olej jest szkodliwy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX