Egzamin gimnazjalny 2015: nowe zasady. Matematyka po raz pierwszy z rewolucyjną metodą sprawdzania

Egzamin gimnazjalny przechodzi w tym roku małą rewolucję. W połowie komisji obwodowych odpowiedzi z części matematycznej zostaną sprawdzone za pomocą nowej metody. Nauczyciel wykona pracę w domu, ale zarazem będzie lepiej kontrolowany.

Polub i bądź na bieżąco!

Tegoroczny egzamin gimnazjalny odbywa się w dniach 21-23 kwietnia. We wtorek 21 kwietnia gimnazjaliści pisali egzamin z historii i WOS-u oraz z języka polskiego.

W środę 22 kwietnia odbędzie się test z przedmiotów przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka i geografia) oraz z matematyki. Z kolei w czwartek 23 kwietnia będzie miał miejsce egzamin gimnazjalny z języka obcego - na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

Nowatorskie zmiany dotyczą w tym roku egzaminu z matematyki. Nauczyciele z czterech z ośmiu okręgowych komisji egzaminacyjnych zastosują tzw. e-ocenianie, czyli elektroniczny system oceniania.Egzamin gimnazjalny 2015. Które komisje inaczej sprawdzą?

Zadania otwarte z matematyki zostaną sprawdzone przez nauczycieli w okręgowych komisjach egzaminacyjnych w Jaworznie, Krakowie, Łodzi oraz Wrocławiu, czyli dotyczy to województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego i opolskiego. Pozostałe OKE będą sprawdzały egzamin gimnazjalny metodą tradycyjną.

- Nad e-ocenianiem pracujemy od kilku lat. W tym roku będzie pracowało w ten sposób 750 przeszkolonych specjalnie egzaminatorów - mówi "Gazecie Wyborczej" dr Marcin Smolik, szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Dodaje, że przeprowadzono już kilka testów, które zostały bardzo pozytywnie ocenione przez nauczycieli. E-oceniania polscy nauczyciele uczyli się między innymi od Brytyjczyków, którzy rozwiązanie to z powodzeniem stosują już od lat.

Egzamin gimnazjalny. Przecieki pytań, arkusze krążące w internecie? To plotki >>Egzamin gimnazjalny 2015: na czym polega e-ocenianie

Egzamin gimnazjalny z matematyki nie będzie już sprawdzany w specjalnie do tego wyznaczonych miejscach ani w wersji papierowej - przynajmniej jeśli chodzi o pytania otwarte. Zostaną one zeskanowane, a nauczyciele będą je oceniać na ekranie komputera, wykorzystując specjalne oprogramowanie. Co więcej, proces sprawdzania będzie bardziej anonimowy i lepiej kontrolowany. Nauczyciele co jakiś czas będą dostawać do sprawdzenia tzw. ziarenko, czyli zadanie ocenione wcześniej w sposób modelowy, mające na celu sprawdzenie pracy egzaminatora.Nauczyciele sprawdzający egzamin gimnazjalny za pomocą nowej metody będą mogli zrobić to w domu, w dogodnej dla nich chwili. Będą oni też sprawdzać tylko jeden rodzaj zadań, a nie cały egzamin ucznia - ma to przyczynić się do zwiększenia specjalizacji danego egzaminatora oraz zmniejszyć tzw. efekt halo, czyli sugerowanie się przy sprawdzaniu zadań wynikiem poprzednich ćwiczeń.Egzamin gimnazjalny - potrafisz go rozwiązać? Sprawdź swoją wiedzę w QUIZIE

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (16)
Egzamin gimnazjalny 2015: nowe zasady. Matematyka po raz pierwszy z rewolucyjną metodą sprawdzania
Zaloguj się
 • el_prezes22

  Oceniono 4 razy 0

  Prace powinny być sprawdzane w wersji elektronicznej trzykrotnie i gdy wszyscy 3 sprawdzający dadzą tą samą liczbę punktów zadanie jest zaliczone jako sprawdzone.

 • mtom123

  Oceniono 4 razy 0

  Rewolucyjne zmiany i ciągłe reformy szkodzą edukacji. Akurat ta dziedzina funkcjonuje dobrze tylko wtedy gdy się powoli i systematycznie rozwija. Niestety tak jak służba zdrowia, pomoc niepełnosprawnym i chorym także edukacja stała się biznesem. Powstało wiele prywatnych i półprywatnych instytutów, ośrodków badawczych , szkoleniowych, wydawnictw, które funkcjonują dzięki funduszom państwowym i muszą promować ciągłe zmiany i kombinować jak wymyślić coś "nowocześniejszego" niż konkurencja.

 • wiktormarzena

  Oceniono 3 razy -3

  żeby być urzednikiem nie potrzeba znac Twierdzenia Pitagorasa czy Twierdzenia Bartoszewskiego. Wystarczy Twierdzenie Bieleckiego, ze "pierwszy milion trzeba ukraść". A do skręcania śrupek w zakladzie, nawet i to jest zbedne.

 • Krzysztof Stark

  Oceniono 3 razy -1

  Tak nawiasem jakby ktoś szukał arkuszy i odpowiedzi do egzaminów, to w tytule można pobrać, podobno już są ;)

  egzaminygimnazjalne2015arkusze.blogspot.com

  Tak nawiasem jakby ktoś szukał arkuszy i odpowiedzi do egzaminów, to w tytule można pobrać, podobno już są ;)

  egzaminygimnazjalne2015arkusze.blogspot.com

  Tak nawiasem jakby ktoś szukał arkuszy i odpowiedzi do egzaminów, to w tytule można pobrać, podobno już są ;)

  egzaminygimnazjalne2015arkusze.blogspot.com
  !##@!Powodzenia

 • villiers

  Oceniono 11 razy 1

  Pytania powinny być takie ,by ułatwić start życiowy młodym.
  N.p.: Myjąc 3 talerze \min. ile talerzy musisz umyć za 1 funta?

 • plflyboy

  Oceniono 12 razy -10

  Piekne zdjecia i piekna Polska mlodziez. Serce boli ze biala raza wyginie, i to tak nie dlugo.

 • manmo4

  Oceniono 20 razy 0

  A ile będzie kosztowało skanowanie, praca skanującego, urzadzenia, serwis? Moze drozej niż wynajęcie sali i dowóz? Nowe kompuetry z terabajtami danych? Jak będa wysyłane prace, skroo wię;le skrzynek ma blokady ok. 20 MB danych? A jelsi na stronie OKE, to ile będa kosztowały nowe serwery i praca informatyka?
  Skanowanie 20 kartek + zapisanie pliku trwa około 30 minut.
  Ile będzie pomyłek ze źle zapisanym plikiem, czyli inna praca, inne nazwisko w pliku?

  Podsumuję: Kto na tym zarobi?

 • ank.a69

  Oceniono 9 razy 1

  Zmiana wydaje się na lepsze. Tak ocenione zadania będzie potem można udostępnić uczniom do wglądu aby mógł sprawdzić sposób oceny zadania. Z drugiej strony nauczycielom będzie trudniej zaznaczać swoje uwagi (nie "pokreślą monitora").

  P.S. Ostatni ziomek jest dobry. Zapowiada się hit internetu :)

  kochamykonkursy.pl/

 • skok

  Oceniono 49 razy 35

  rewolucyjna metoda sprawdzania -kiedyś bez tej metody istniała polska szkoła matematyczna, której dzisiejsza szkoła do piet nie sięga

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX