"Lekcja empatii krajom południa posłuży. Niech poczują to samo co my, kiedy mówią o Ukrainie i Rosji"

Eliza Olczyk z "Rz" uważa, że Polska nie powinna szybko deklarować, że chce przyjąć uchodźców przypływających z północnej Afryki. - UE jest podzielona. Jak mówiliśmy o sytuacji na wschodzie kontynentu, to państwa południowej Europy patrzyły na to z dystansem. My tak samo możemy postrzegać problem imigrantów - mówiła w TOK FM.
Szukanie sposobów na rozwiązanie kryzysu humanitarnego będzie głównym tematem zwołanego na czwartek szczytu UE w Brukseli. Jednym z pomysłów jest decyzja o tym, że uchodźcy byliby przyjmowani przez wszystkie państwa Unii.

Premier Ewa Kopacz, podczas wizyty w Czechach, mówiła o europejskiej solidarności w obliczu tragedii, jakie rozgrywają się na Morzu Śródziemnym. Od początku roku utonęło ok. 1600 osób, które próbowały dostać się do Europy z państw północnej Afryki.

Ale według Elizy Olczyk nie powinniśmy spieszyć się ze zgodą na przyjmowanie w Polsce imigrantów, którzy dotarli do Włoch, Grecji czy na Maltę.

- Odrobina lekcji empatii posłuży krajom południa Europy. Niech poczują, to co my czujemy, kiedy oni mówią o Ukrainie i Rosji. Bo jak my mówiliśmy o kryzysie na wschodzie kontynentu, to państwa południowe patrzyły na to z dystansem, mówiły: To nie nasz problem. Uważam, że my tak samo możemy postrzegać problem emigrantów - mówiła dziennikarka "Rzeczpospolitej" w TOK FM.

Unijna solidarność

Z takim stanowiskiem nie zgadza się Renata Kim. Według dziennikarki "Newsweeka" nie można zamykać oczu na dramat, który rozgrywa się na Morzu Śródziemnym. - Jeśli myślimy o UE jako projekcie wielkiej solidarności, to nie należy nikogo pouczać. Musimy pokazać solidarność - przekonywała.

Według Kim "naszym obowiązkiem" jest pilnowanie, żeby "cmentarz na Morzu Śródziemnym przestał się wypełniać" ciałami ludzi, którzy uciekają do Europy z państw ogarniętych wojną.

"Polski statek uratował uchodźców. Dryfowali na gumowym pontonie">>>

Więcej o:
Komentarze (40)
"Lekcja empatii krajom południa posłuży. Niech poczują to samo co my, kiedy mówią o Ukrainie i Rosji"
Zaloguj się
 • spedfan76

  Oceniono 7 razy 7

  pani Renata bardziej skłonna do robienia dobrze innym

 • szeptun919

  Oceniono 14 razy 10

  Europa jako jedna, geopolityczna całość nie istnieje i chyba nigdy nie zaistnieje. Dlatego nie ma co liczyć na jakikolwiek wspólny front (mój boże - nieboszczyk FJN mi się przypomniał), tylko trzeba liczyć przede wszystkim na własne siły, a gdy one są zbyt małe - trzeba włączyć cwaniactwo i spryt. W międzynarodowych relacjach to żadna ujma, a wręcz odwrotnie - to dowód inteligencji i dobrze rozumianej "giętkości". A toporni głupcy zawsze będą przegrani i... pogardzani. I to zarówno przez wrogów, jak i przez tzw. "sojuszników".

 • obambo3

  Oceniono 15 razy 11

  Na miejscu Schetyny powiedziałbym: kto bombardował Libie niech ich teraz przyjmuje, chociaż mogli by mu przypomnieć że Radaek dostarczał tam broń...

 • mattheoss

  Oceniono 29 razy 15

  "nie można zamykać oczu na dramat, który rozgrywa się na Morzu Śródziemnym"
  ---
  trata tata, jakoś tym z południa nie przeszkadza że w Donbasie zginęło dotąd szacunkowo 50tys. ludzi. Ilu zginęło na Morzu Śródziemnym? Podejście pani Olczyk jest jak najbardziej prawidłowe. Stawiać warunki, i jeszcze raz stawiać warunki w istotnych dla nas sprawach, a nie kolejny raz dawać wszystko za nic.

 • zigzaur

  Oceniono 20 razy 0

  Należy olać nawoływania do pomocy Afrykanom i zająć się problemami walki Ukraińców i Białorusinów o niepodległość i integrację z Zachodem.
  Swego czasu papież chciał objechać Leszka Białego (księcia krakowskiego podczas rozbicia dzielnicowego), że ten nie chce jeździć na krucjaty do Palestyny. Książę odpowiedział:
  - Tam nie ma piwa i miodu a na wodę mam alergię.
  A mówi się, że Średniowiecze to ciemnota i dyktatura kleru. Francuski kanclerz Guillaume de Nogaret publicznie obił po twarzy papieża Bonifacego VIII. Dziś nie do pomyślenia.
  Takie to było w rzeczywistości Średniowiecze.

 • dziadekjam

  Oceniono 35 razy 25

  Bo jak my mówiliśmy o kryzysie na wschodzie kontynentu, to państwa południowe patrzyły na to z dystansem, mówiły: To nie nasz problem. Uważam, że my tak samo możemy postrzegać problem emigrantów - mówiła dziennikarka "Rzeczpospolitej" w TOK FM.
  ================================================================
  Jakoś nic nie słyszę o pomocy Polsce w rozwiązywaniu problemu napływu Ukraińców.

 • jm131

  Oceniono 23 razy -7

  Ukraina to nie Unia Europejska, nawet nie NATO, a problem południa Europy jest także naszym problemem.

  Nie wie pani co to jest europejska solidarność?

 • pan.szklanka

  Oceniono 28 razy 16

  W imię tej solidarności proponuję znieść dopłaty do rolnictwa i tym samym uczynić opłacalnym eksport z krajów afrykańskich. Na początek.

 • chi-neng

  Oceniono 32 razy 24

  Empatia okazana islamistom szybko zmienia sie w zadania i zagrozenie z ich strony, w tych krajach, gdzie zalewa ich sie ta empatia.

  To oni stopniowo lecz sukcesywnie zaczynaja narzucac swoja wole.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX