Egzamin gimnazjalny 2015: dziś języki obce. Arkusze znajdziesz na Gazeta.pl - sprawdź swoje wyniki

Egzamin gimnazjalny 2015. Na Gazeta.pl publikujemy arkusze z egzaminu gimnazjalnego. Dzięki nim możesz przewidzieć swoje wyniki. Wczoraj - matematyka i nauki przyrodnicze, dziś - języki obce.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Egzamin gimnazjalny pisze 360 tys. uczniów z całej Polski. We wtorek cykl egzaminów zaczął się częścią humanistyczną - egzaminami z języka polskiego oraz historii i wiedzy o społeczeństwie.

Egzaminy gimnazjalne: języki obce

Dziś gimnazjaliści piszą egzamin z języków obcych. Znaczna większość z nich wybierze język angielski. Egzamin zaczął się o godzinie 9.

Uczniowie będą musieli wykazać się umiejętnościami w kwestii rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstu, znajomości gramatyki oraz słownictwa. Egzamin ma część podstawową i rozszerzoną, każda z nich trwa 60 minut.

Arkusze egzaminacyjne i odpowiedzi opublikujemy na Gazeta.pl tuż po zakończeniu egzaminu.

Matematyka i nauki przyrodnicze. Trudne zadanie z fizyki

Wczoraj sprawdzona została wiedza z nauk przyrodniczych (fizyki, chemii, biologii i geografii) oraz matematyki.

W ubiegłym roku arkusz matematyczny zawierał 23 zadania: 20 zamkniętych i 3 otwarte. Część przyrodnicza składała się z 24 poleceń zamkniętych.

W zadaniach z matematyki pojawiło się obliczanie wagi kulki lodów bez wafelka, obliczanie czasu i drogi, funkcje, pierwiastki, obliczanie ceny zeszytów i obliczanie. Gimnazjaliści sądzą, że ta część egzaminu gimnazjalnego była wyjątkowo trudna.

W części przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego pojawiły się pytania z każdej dziedziny, której on dotyczył. Uczniowie musieli między innymi poradzić sobie z trudnym zadaniem z zakresu fizyki. Stanęli przed zadaniem obliczenia zużywanej przez urządzenia mocy. Musieli wskazać, które z wymienionych urządzeń zużyje najwięcej mocy w określonym czasie. Do najtrudniejszych zadań z chemii należały zadania dotyczące gęstości i substancji w probówkach, a zadania z geografii wymagały od gimnazjalistów znajomości położenia łańcuchów górskich. 

Arkusze egzaminacyjne i odpowiedzi zobaczysz na Gazeta.pl:

Arkusze matematyka egzamin gimnazjalny 2015 >>>

Arkusze przyroda egzamin gimnazjalny 2015 >>>

Trudny WOS i historia na egzaminie gimnazjalnym 2015. Piramidy, rozbiory i euro

Chronologia powstania budowli (np. powstania piramid) i pytanie "Kto uchwala ustawy w Polsce?" - to zagadnienia, które pojawiły się w pierwszej części egzaminu gimnazjalnego w części humanistycznej.

Na Gazeta.pl możesz zobaczyć arkusze z tegorocznego egzaminu gimnazjalnego.

Arkusze WOS i historia egzamin gimnazjalny 2015 >>>

Odpowiedzi WOS i historia egzamin gimnazjalny 2015. Sprawdź swoje wyniki >>>

A na polskim jednak "Dziady"!

W tym roku gimnazjaliści trafili na drugą część "Dziadów" Adama Mickiewicza. Dłuższą wypowiedzią okazało się opowiadanie o kimś, kto stał się sławny dzięki podróżom. Krótsza forma pisemna dotyczyła... celebrytów i odpowiedzi na pytanie, czy celebryta musi być osobą sławną.

Egzaminy gimnazjalne z poprzednich lat. Poćwicz przed zbliżającym się egzaminem gimnazjalnym. Sprawdź, jakich błędów się wystrzegać. Zbiór testów gimnazjalnych >>Egzamin gimnazjalny 2015. Część humanistyczna

W pierwszej części testu gimnazjalnego uczniowie rozwiązywali zadania z zakresu historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego. Na rozwiązanie arkusza z dwóch pierwszych przedmiotów mieli 60 minut. Na napisanie części z języka polskiego nieco więcej, bo 90 minut.

Czy egzaminy mają sens? Zapytaliśmy eksperta, Krzysztofa Konarzewskiego, byłego szefa CKE. "W PRL wypuszczaliśmy półanalfabetów" - mówi w rozmowie dla Gazeta.pl >>>

Egzamin gimnazjalny z historii i z WOS-u ma sprawdzić wiedzę gimnazjalistów poprzez zadania polegające na analizie i interpretacji informacji przedstawionych w dokumentach historycznych, na mapkach czy na wykresach. W tej części egzaminu gimnazjalnego zdający musieli wykazać się znajomością podstawowych faktów z historii Polski i historii powszechnej.

Najwięcej punktów w arkuszu z języka polskiego gimnazjaliści mogą zdobyć, tworząc dłuższą wypowiedź pisemną. Ale egzamin gimnazjalny w części humanistycznej sprawdzi też ich znajomość lektur obowiązkowych.

Egzaminy gimnazjalne z poprzednich lat. Poćwicz przed zbliżającym się egzaminem gimnazjalnym. Sprawdź, jakich błędów się wystrzegać. Zbiór testów gimnazjalnych >>Egzamin gimnazjalny i lektury: na co uczniowie trafią w tym roku?

Wśród lektur, które do tej pory pojawiały się w części humanistycznej na teście gimnazjalnym, najczęstszymi tytułami były "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego, "Zemsta" Aleksandra Fredry czy "Dziady" Adama Mickiewicza. I właśnie te ostatnie po raz kolejny pojawiły się na egzaminie. Zobacz, czego można się spodziewać na egzaminie >>>

W kolejnych dniach gimnazjaliści napiszą część matematyczno-przyrodniczą (środa) i część językową (czwartek).

Matematyka może być fascynująca! Te książki pozwolą nam się do tego przekonać >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (5)
Egzamin gimnazjalny 2015: dziś języki obce. Arkusze znajdziesz na Gazeta.pl - sprawdź swoje wyniki
Zaloguj się
 • fogohogo

  Oceniono 4 razy 2

  "Dziady" - to chyba ukłon w stronę rządzacej koalicji?????????

 • smpoz

  Oceniono 9 razy 1

  Wystarczy jedno zadanie na egzaminie z matematyki i będzie pozamiatane:
  Ile jest 2+2*5?

 • jfk63

  Oceniono 7 razy 5

  Ale dlaczego dajecie zdjęcia z matur? Swoich powinniście rozpoznawać.

 • augenthaler

  Oceniono 12 razy 8

  A na karteczce gimbusiarski błąd językowy, typowy dla gimbazy. W języku polskim nie stawiamy znaków zapytania lub wykrzykników po spacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX