UE i nielegalni imigranci. "Polska nie może uchylać się od odpowiedzialności - potrzebna solidarność"

UE szuka pomysłów na rozwiązanie kryzysu humanitarnego, związanego z wielką liczbą nieleglanych imigrantów. Publicysta "Rz" Jerzy Haszczyński przypomina, że wiele europejskich krajów zbudowało swoje bogactwo na afrykańskich bogactwach. Ale pomóc muszą również te kraje, które kolonii w Afryce nie miały - także Polska.
Od początku roku na Morzu Śródziemnym utonęło ok. 1600 osób. Połowa z nich to ofiary ostatniej katastrofy łodzi z imigrantami, do której doszło w nocy z soboty na niedzielę.

Jerzy Haszczyński z "Rzeczpospolitej" nie ma wątpliwości, że problem nielegalnych imigrantów, którzy nie bacząc na ryzyko, przez Morze Śródziemne próbują dostać się do Europy, szybko nie zniknie z politycznych debat.

"Wszyscy wiedzą, że trzeba coś zrobić. Europejczycy o wrażliwym sercu będą zapewniali o swoim pełnym oddaniu sprawie nielegalnych imigrantów z Afryki. Udzielanie im na długie lata gościny chyba jednak nie stanie się zjawiskiem masowym. Niewrażliwi powiedzą, że Europa, zwłaszcza kraje południa, przeżywa niestety kryzys, co, delikatnie mówiąc, nie sprzyja wytwarzaniu dobrej atmosfery wobec przybyszów z biednych regionów świata. Przybysze są rywalami w walce o najważniejsze dobro - zatrudnienie". Według publicysty trzeba znaleźć kompromis między tymi stanowiskami.

Bo że od odpowiedzialności nie można się uchylać - nikt nie powinien mieć wątpliwości. Tym bardziej że, jak przypomina Haszczyński, wiele europejskich krajów zbudowało bogactwo dzięki korzystaniu z bogactw afrykańskich kolonii.

"Polska również nie może się uchylać od odpowiedzialności. Nie miała kolonii w Afryce, ale musi się wykazać solidarnością europejską. I musi pamiętać, że imigranci, uchodźcy i azylanci będą przybywać nie tylko z Afryki. Także z Ukrainy - bo za tamtejszą sytuację odpowiedzialność ponosimy i my" - ocenił.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał na czwartek specjalny szczyt UE w sprawie uchodźców.

Więcej o:
Komentarze (52)
UE i nielegalni imigranci. "Polska nie może uchylać się od odpowiedzialności - potrzebna solidarność"
Zaloguj się
 • Rolands Nicole

  0

  wszyscy narzekaja ze nie ma czym opalac i produkowac energi,to nie prawda jest czarne zloto wystarczy tylko rozpalic a reszta poleci sama a ze smrodem sobie poradzimy ,zapraszam wszystkich tolerancyjnych do zwiedzenia niemieckich miast ile tego bydla chodzi po ulicach do tego doprowadzila p.merkel islamskie scierwo

 • aegina

  Oceniono 1 raz 1

  Jakiej kuźwa odpowiedzialności???

  Jesteś osobą dorosłą? Podejmujesz decyzję o niebezpiecznym, drogim, nielegalnym przedostaniu się nielegalnie do UE, to twoja odpowiedzialność (ewentualnie twoich rodziców, jak jesteś pełnoletni).

  Zwalanie odpowiedzialności na całe kraje, w dodatku nie zaangażowane w konflikty, niewinne wyzysku kolonii jest po prostu podłe.

  Poza tym, pomaganie zorganizowanej przestępczości, jakim jest bez wątpienia przemyt ludzi jest przestępstwem i jest skrajnie nieodpowiedzialne.

 • gadojan

  Oceniono 2 razy 2

  Szanowny panie akurat Ci imigranci do Polski nie przyjadą, za male mamy zasiłki dla bezrobotnych i za krótkie....

 • 111doradca

  Oceniono 2 razy 2

  Zrobili Amerykanie wiosnę w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie co skończyło się chaosem nędzą i terroryzmem zdesperowanych. Niech przyjmują zatem w USA ofiary ich polityki i matactw. Haszczyński niech się nie mądruje tylko weźmie kilku do domu swojego. Nam wystarczy , że co drugi student na uczelniach państwowych w Polsce to Ukrainiec , który albo nie płaci za studia , albo płaci ułamek. Czyli my Polacy z naszych podatków fundujemy studia młodym Ukraińcom , którzy "budut Lachiv rizaty" jak nadejdzie dogodna pora.

 • doktor104

  Oceniono 5 razy 5

  Polska nigdy nie posiadała kolonii, a więc nie korzystała bogactw naturalnych i pracy miejscowej ludności.
  Niech spadkobiercy imperiów kolonialnych podzielą się zagrabionymi dobrami.

 • lubat

  Oceniono 5 razy 5

  Jeśli Haszczyński odczuwa solidarność, to powinien przyjąć do swojego domu 3-4 uchodźców i zadeklarować, że będzie przekazywać z 10% swoich dochodów na ich utrzymanie.
  Jeśli dobrze pamiętam to Haszczyński, a przynajmniej jego gazeta, mocno popierał/a rozpieprzenie Libii i Syrii, skąd teraz płyną szeroką rzeką nowi cenni imigranci

 • obambo3

  Oceniono 6 razy 6

  No i co Radek Sikorski?, chwaliłeś się dostawami polskiej broni do Libii a teraz co???, przyjmiesz ich do Chobielina?

 • michnikredgestapo

  Oceniono 6 razy 6

  Polska nie może uchylać się od odpowiedzialności od obrony wlasnych obywateli przed ta agresja. To jest agresja - taka sama jak w 1939 roku, tylko cwansza. Europa stoi przed dramatyczna zmiana skladu etnicznego i rasowego. Ci cwaniacy nie sa odsylani tam skad przyjechali. Wlosi zaprosili do Europy cala Afryke i Bliski Wschod. Rzad polski wyrzucil nas z kraju wysokimi podatkami (czyli wysokimi kosztami zycia i pracy) i za te pieniadze na nasze miejsce chce zasiedlac Polske Arabami i Murzynami. Niedawno oni wyrzucili za burte 13 chrzescijan. Musimy sie w koncu zaczac bronic.

 • morane

  Oceniono 6 razy 4

  "Przybysze są rywalami w walce o najważniejsze dobro - zatrudnienie"

  Raczej o inne najważniejsze dobro - zasiłek dla bezrobotnych. Bo pracować to im się wcale nie chce. To w sumie dobrze, do nas raczej nie przyjadą, za niskie zasiłki.
  Szanowny pan publicysta powinien choć przez miesiąc pomieszkać w dzielnicy zamieszkałej przez takich imigrantów, bo pisze o czymś o czym nie ma pojęcia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX