Egzamin gimnazjalny 2015. Czy ma sens? "W PRL szko造 wypuszcza造 p馧analfabet闚. Teraz weryfikujemy poziom nauczania"

Egzamin gimnazjalny 2015. - W PRL 篡li鄉y w przekonaniu, 瞠 mamy 鈍ietne szko造, i nikt tego nie weryfikowa - m闚i w rozmowie z Wyborcz.pl Krzysztof Konarzewski, by造 szef CKE. Egzamin gimnazjalny, kt鏎y zaczyna si jutro, pozwoli to zmieni.

Polub i b康 na bie膨co!

Jutro zaczyna si egzaminacyjny maraton dla gimnazjalist闚. 360 tys. uczni闚 przez trzy dni pisa b璠zie nawet sze嗆 test闚 z wiedzy humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i j瞛yka obcego. Nie bez powodu egzamin nazywa si "ma陰 matur". Czy jest jednak pow鏚, by by tak rozbudowany?

Egzaminy gimnazjalne z poprzednich lat. Po獞icz przed zbli瘸j帷ym si egzaminem gimnazjalnym. Sprawd, jakich b喚d闚 si wystrzega. Zbi鏎 test闚 gimnazjalnych >>"Egzamin gimnazjalny ma wielki sens"

- To naturalna tendencja biurokracji - rozk豉da r璚e w rozmowie z Wyborcz.pl Krzysztof Konarzewski, pedagog, by造 szef CKE. Zwraca uwag, 瞠 biurokraci rozbudowuj te mechanizmy, kt鏎e w pe軟i kontroluj. A z organizacj i sprawdzaniem test闚 radz sobie ca趾iem nie幢e.

Konarzewski zaznacza jednak, 瞠 egzamin nie jest pozbawiony sensu. Mimo 瞠 nie trzeba go zda, by uko鎍zy gimnazjum, a wielu komentator闚 krytykuje jego testow form. - Egzamin gimnazjalny ma wielki sens. Wprowadzili鄉y go na podstawie do鈍iadcze wielu kraj闚, Wielkiej Brytanii, Holandii, gdzie egzaminy wykorzystuje si do prowadzenia polityki edukacyjnej. Trudno j prowadzi, nie wiedz帷, jak dzia豉j szko造 - zaznacza nasz rozm闚ca.

"Nasze szko造 wypuszcza造 p馧analfabet闚"

- W PRL 篡li鄉y w przekonaniu, 瞠 mamy 鈍ietne szko造, i nikt tego nie weryfikowa - m闚i Konarzewski w rozmowie z Wyborcz.pl. - Gdy zderzyli鄉y si z wymaganiami poprzednika PISA, wyl康owali鄉y na samym ko鎍u. Nasze szko造 wypuszcza造 p馧analfabet闚 - przypomina.

Nasz rozm闚ca zwraca uwag na jeszcze jeden cel egzaminu gimnazjalnego: umo磧iwienie uczciwej, bezstronnej rekrutacji do szk馧 ponadgimnazjalnych. Pedagog zaznacza, 瞠 zw豉szcza dobre szko造 鈔ednie s oblegane przez kandydat闚.

Egzaminy gimnazjalne z poprzednich lat. Po獞icz przed zbli瘸j帷ym si egzaminem gimnazjalnym. Sprawd, jakich b喚d闚 si wystrzega. Zbi鏎 test闚 gimnazjalnych >>Egzamin gimnazjalny oceniany elektronicznie

Egzaminy gimnazjalne czeka te ma豉 rewolucja. W cz窷ci wojew鏚ztw otwarte zadania z matematyki b璠 sprawdzane z wykorzystaniem elektronicznego systemu oceniania. O co chodzi? Dotychczas jedn prac ocenia jeden egzaminator. Teraz arkusze b璠 zeskanowane i jeden nauczyciel b璠zie sprawdza jedno zadanie z wielu arkuszy. Wyniki automatycznie zsumuje komputer.

Konarzewski w rozmowie z Wyborcz.pl zwraca uwag, 瞠 dzi瘯i temu podczas sprawdzenia egzamin闚 b璠zie pope軟ianych mniej b喚d闚, problemem nie b璠zie te stronniczo嗆 egzaminator闚, kt鏎zy maj sk這nno嗆 do "podci庵ania" wynik闚 na granicy zdawalno軼i. Nasz rozm闚ca przypomina problem "cudu nad progiem", kt鏎y by szeroko omawiany przez media w kontek軼ie ubieg這rocznych matur. - Dzi瘯i e-ocenianiu takich patologii nie b璠zie - zaznacza pedagog.

"Armia egzaminator闚 czeka"

Czy jednak CKE poradzi sobie z informatycznym wyzwaniem i nie sko鎍zy si wpadk por闚nywaln z t PKW? - To pilota. Nawet je郵i dojdzie do wpadki, armia egzaminator闚 czeka - kwituje Konarzewski.

Chcesz wiedzie wi璚ej i szybciej? 圭i庵nij nasz aplikacj Gazeta.pl LIVE!

Wi璚ej o:
Komentarze (297)
Egzamin gimnazjalny 2015. Czy ma sens? "W PRL szko造 wypuszcza造 p馧analfabet闚. Teraz weryfikujemy poziom nauczania"
Zaloguj si
 • leszko

  0

  Konarzewski, to typowy przedstawiciel tzw. 獞ier熵nteligencji, wykszta販onej w PRL i nie wiadomo jak otrzymanym tytu貫m profesorskim - zreszt magister z PRL by lepszy ni taki "profesor".

 • pawel.lewski

  Oceniono 1 raz 1

  Sam jeste p馧analfabet, kretynie, w PRL mieli鄉y edukacj na najwy窺zym poziomie, to twoja wina, 瞠 g陰bem zosta貫.

 • andrzej Newidymka

  Oceniono 4 razy 4

  Mam Wnuki i okazj przejrzenia ich programu.Twierdz,瞠 za PRL absolwent podstaw闚ki mia wi璚ej wiedzy og鏊nej od dzisiejszego absolwenta szko造 鈔edniej.Konarzewski widocznie ma sko鎍zon edukacj przedszkoln.

 • jalat

  Oceniono 4 razy 4

  Nietypowy analfabeta jak na PRL. W PRL ze szko造 wypuszczony. Wygl康a, 瞠 jak go wypu軼ili, to ju nie wr鏂i. Sk康 tacy ludzie si na wysokich stanowiskach bior?

 • alimariko

  Oceniono 3 razy 3

  Testologia nie jest narz璠ziem do sprawdzania wiedzy, ani kompetencji.

 • jg.k

  Oceniono 1 raz 1

  W PRL ka盥e dziecko wiedzia這 gdzie jest USA. Teraz wiedz tylko ci kt鏎zy bior w 豉p za zakupy starego sprz皻u. Wtedy nauczani mieli i maj wiedz. Obecnie nauczani wiedz tylko co im powie IPN, kt鏎y tez ma wiedz na poziomie szympansa.

 • gandalph

  Oceniono 5 razy 5

  "W PRL szko造 wypuszcza造 p馧analfabet闚. "

  疾 co, prosz?
  Owszem, w szko豉ch PRL p馧analfabeci te byli, ale tacy ko鎍zyli co najwy瞠j 8, klas. Do szko造 鈔edniej zdawa這 si egzamin wst瘼ny, potem matura i egzamin wst瘼ny na studia, gdzie na wiele kierunk闚 by這 i po 10 kandydat闚 na jedno miejsce.
  Jak ogl康am dzisiejsze pytania maturalne, to nie wiem, czy si 鄉ia, czy p豉ka. Prezentuj poziom dawnej 鏀mej klasy podstaw闚ki, a w porywach 1-2 klasy liceum.

 • a.k.traper

  Oceniono 2 razy 2

  Chyba jednak pan nie ma racji, wszelkie egzaminy s逝膨 jedynie dodatkowym zarobkom i wykazywaniem aktywno軼i w r騜nych instytucjach a nijak si ma do zasobu wiedzy ucznia.
  By貫m chyba ostatnim rocznikiem kt鏎y sk豉da egzaminy do szko造 鈔edniej, ci co uzyskali mniej punkt闚 mieli proponowane liceum zawodowe (cz瘰to by這 to wskutek protekcji tych co mieli mniej), nawet te bardziej "elitarne" zawod闚ki robi造 egzaminy by troszk przesia ch皻nych.
  Po sko鎍zeniu technikum, ci co faktycznie chcieli to na polibud raczej trudno軼i nie mieli, dzisiaj oceniaj帷 po swoich i rodziny dzieciach, podstaw闚ka jeszcze w miar trzyma poziom, natomiast wprowadzenie gimnazj闚 zrobi這 jeden wielki problem, gdy m這dzie w swym ciel璚ym wieku raptem "doro郵eje" ze wszystkimi g逝pawkami tego wieku.
  By uczy m這dzie trzeba znale潭 metod, mia貫m nauczyciela elektroniki w szkole 鈔edniej u kt鏎ego nie umie to by wstyd, tak potrafi wyk豉da ten przedmiot.
  Osobi軼ie nie przeszkadza這 mi rozumienie fizyki i chodzenie na religi po lekcjach, dzisiaj m這dzi ludzie nie bardzo rozumiej fizyk a religi zlewaj totalnie, nawet modlitw nie znaj.
  Tak na marginesie to m鎩 syn zbyt specjalnie do nauki si nie przyk豉da i bumelowa ale gdy zadeklarowa, 瞠 na religi chodzi nie b璠zie dano mu do zrozumienia 瞠by zmieni szko喚, poszed do prywatnej, katolickiej gdzie matur zda:)))
  Dopiero gdy zacz掖 pracowa zrozumia, 瞠 warto mie papierek np. in篡niera i w tym kierunku pod捫a, ja go tylko zaciekawi貫m pokazuj帷 zaw鏚 od podszewki.

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX