West, Putin, Kardashian, Cipras i Swift na jednej liście? "The Times" wydał werdykt: To oni są najbardziej wpływowymi osobami 2015 roku

To już szesnaste wydanie rankingu stu najbardziej wpływowych osób świata według amerykańskiego "The Times". Na tegorocznej liście pojawia się wiele kontrowersyjnych postaci ze świata polityki, ekonomii i show-biznesu. Wpływowa setka obejmuje nazwiska od Kim Kardashian do Władimira Putina. Wielu traktuje znalezienie się na liście jako zaszczyt, jednak wydawcy podkreślają, że wymienieni na liście to ludzie, którzy zmieniają świat, nieważne, czy na lepsze, czy na gorsze.
Ranking stu najbardziej wpływowych osób 2015 roku według "The Times" zaskakuje. W kategorii "titans" [tytani] pierwsze miejsce zajął Kanye West. Na liście liderów pojawili się między innymi Władimir Putin, Angela Merkel i Alexis Cipras.

"The Times" publikuje ranking już od szesnastu lat. Wielu traktuje znalezienie się na liście jako zaszczyt, jednak wydawcy podkreślają, że jest to sto osób, które zmieniają świat, nieważne, czy z pozytywnym, czy negatywnym skutkiem. Prawo do oddania głosu na kandydata mają wyznaczeni przez twórców rankingu redaktorzy "Timesa".

Kanye West i wizja zmian

Pierwsze miejsce na liście "tytanów" zajął Kanye West. Gwiazdor w krótkim wywiadzie dla "The Times" opowiadał o tym, że nie interesuje go dziedzictwo i zostanie zapamiętanym przez świat. - Za każdym razem, kiedy mówię coś bardzo prawdziwego, to internet szaleje. Wszyscy o tym piszą i to komentują. Jeśli trochę prawdy wywołuje tyle emocji, to trzeba się zastanowić, czego słuchamy przez resztę czasu - mówił. Dodał, że jego misją jest zmienianie świata tak, by był przyjemniejszym miejscem do życia nie tylko dla jego bliskich.

Parę pozycji niżej na liście widnieje nazwisko żony Kanyego, Kim Kardashian, która wystąpiła w 10 sezonach show "Z kamerą u Kardashianów", teraz zajmuje się promowaniem linii swoich ubrań i dodatków. Jej obecny program "Rodzina Kardashianów" według statystyk ogląda najbardziej zróżnicowana widownia.

Inne ciekawe pozycje w rankingu "tytanów" to Susan Wojcicki, szefowa jednego z najbardziej popularnych na świecie serwisów internetowych, YouTube, i Tony Fernandes, prezes AirAsia, który po słynnym zaginięciu jednego z samolotów w 2014 roku nie poddał się i wyciągnął firmę z finansowego dołka.

Liderzy - Merkel i Cipras

Pierwsze miejsce na liście liderów zajął Jorge Ramos, Amerykanin z meksykańskimi korzeniami, który jest uważany za jednego z najbardziej doświadczonych dziennikarzy w USA. To on prowadził debatę prezydencką między Hilary Clinton i Barackiem Obamą. Komentował najważniejsze wydarzenia, od rozpadu Związku Radzieckiego, poprzez upadek muru berlińskiego, kończąc na zamachach na World Trade Center.

Trzecie miejsce zajęła Angela Merkel, której nazwisko figuruje na liście już siódmy raz. Miejsce siódme zajął obecny premier Grecji Alexis Cipras, którego dla "Timesa" ocenił jego kolega, szef siostrzanej dla SYRIZ-y hiszpańskiej partii Podemos Pablo Iglesias. Ciprasa przedstawia on przede wszystkim jako człowieka i ojca, dopiero później polityka. - Taki właśnie jest Alexis Cipras, człowiek w pełni oddany swojej rodzinie, który dyskutuje ważne polityczne kwestie w domu, bawiąc się ze swoimi dziećmi - pisał. Tłumaczy, że Cipras jako jeden z niewielu zrozumiał, na czym polega polityka. - Najlepsze, co możesz zrobić, to bronić swojego kraju, i właśnie to robi Alexis Cipras - dodał.

Putin - fenomen na skalę światową

Inną personą pojawiającą się na miejscu ósmym wśród liderów jest Władimir Putin. Recenzujący tę kontrowersyjną postać Ian Bremmer jest znanym amerykańskim politologiem, specjalizującym się w polityce zagranicznej USA i tak zwanym globalnym ryzyku politycznym. Zdaniem Bremmera Putin jest fenomenem na skalę światową. Jak pisze, żaden inny polityk rządzący tak dużym i znaczącym krajem nie posiada takiej władzy jak rosyjski prezydent. Ekspert tłumaczył, że sposób, w jaki Putin prowadzi swoją politykę, łącząc wszystkie elementy i obracając je na swoją korzyść, jest dość niespotykany. - By zatuszować problemy gospodarcze kraju i zyskać większą popularność, Putin przeprowadza demonstrację siły i konfrontuje Zachód - dodał.

Na liście pojawiają się również Hillary Clinton, Barack Obama, Marine Le Pen, król Arabii Saudyjskiej i Abubakar Shekau, samozwańczy szef Boko Haram, terrorystycznej islamskiej bojówki działającej głównie na terenie Nigerii.

Czarnoskóra baletnica jako "pionierka"

W kategorii "pionierzy" pierwsze miejsce zajęła baletnica Misty Copeland. Czarnoskóra tancerka jest uważana za jedną z najlepszych balerin świata. Od lat tańczy w Narodowym Teatrze Amerykańskim.

Kolejną osobą, która pojawiła się w rankingu w tej samej kategorii, jest Emma Watson, aktorka znana najbardziej z roli Hermiony Granger w serii filmów o Harrym Potterze. Gwiazda zasłynęła też z występowania w zgoła innej roli: Watson jest ambasadorką dobrej woli ONZ ds. równości płci. Sama zapoczątkowała ogólnoświatową kampanię "On dla Niej", walczącą o prawa kobiet.

Drugie miejsce w kategorii "ikony" zajęła Taylor Swift, znana amerykańska piosenkarka, a pierwsze w kategorii "artyści" Bradley Cooper, znany z takich filmów jak "Poradnik pozytywnego myślenia" (za ten film otrzymał nominację do Oscara) czy "Amerykański snajper".

Cały ranking opublikowany jest na stronie "The Times" .