Grabarczyk: Polskie prawo w zakresie molestowania jest niedoskonałe, być może będą zmiany

- Niewykluczone, że wnioski wynikające z niedoskonałości w polskim ustawodawstwie w zakresie molestowania przyjmą formę projektu zmiany ustaw. W tej kwestii nie powinno być wątpliwości - stwierdził minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk.

Polub i bądź na bieżąco!

Cezary Grabarczyk był gościem Moniki Olejnik w Radiu Zet. Dziennikarka zapytała go między innymi o konwencję antyprzemocową oraz sprawę Kamila Durczoka, podejrzewanego o molestowanie współpracowniczek. Prokuratura w postępowaniu sprawdzającym stwierdziła, że nie znalazła znamion czynu zabronionego w zachowaniu Durczoka, precyzując, że wysyłane przez niego wiadomości tekstowe i zaproszenie jednej z koleżanek na prywatne spotkanie, wytknięte w raporcie wewnętrznym TVN, nie są przestępstwem z perspektywy Kodeksu karnego.

- Wszyscy się dziwią, jak to jest - tu mamy Kodeks pracy, a tu mamy Kodeks karny, Kodeks karny ma inną wykładnię, a kodeks pracy inną - stwierdziła Olejnik.

- Mój zastępca, pan minister Wojciech Węgrzyn, komentując podobną sytuację, zwraca uwagę na niedoskonałość polskiego ustawodawstwa w zakresie molestowania. Także z tej analizy konwencji antyprzemocowej będą wynikały wnioski, które niewykluczone, że przyjmą formę projektu zmiany ustaw w tym zakresie, bo nie powinno być wątpliwości w tej kwestii - stwierdził Grabarczyk.

Słowa Ziobry to "bełkot"

Wcześniej odniósł się do słów Zbigniewa Ziobry, który konwencję antyprzemocową nazwał "feministycznym wymysłem" i "tworem, który ma uzasadniać ideologię gejowską". - No po pierwsze, to, co mówi pan były minister sprawiedliwości, jest bełkotem - stwierdził. - To jest wielkie osiągnięcie polskiego świata polityki, że znalazła się większość, która przegłosowała ustawę ratyfikującą, zarówno w Sejmie, jak i w Senacie. Pan prezydent postawił kropkę nad i. Ratyfikacja została dokonana - powiedział. Dopytany o to, czy formalnie wypowiedzenie konwencji jest możliwe, przyznał, że w teorii, przy odpowiedniej procedurze, można to zrobić.

"Suwerenny kraj sam rozwiązuje tego rodzaju sprawy"

Minister sprawiedliwości wypowiedział się też negatywnie o możliwości przeprowadzenia w sprawie katastrofy smoleńskiej międzynarodowego śledztwa. - To nie jest dobry pomysł. Polska jest dużym, europejskim krajem - stwierdził. - Ma konstytucyjne organy, ma organy procesowe, które prowadzą postępowanie w związku z katastrofą. Suwerenny kraj sam rozwiązuje tego rodzaju sprawy - dodał.

Zapytany o to, czy mógłby zakazać wjazdu do Polski "Nocnym wilkom", czyli grupie rosyjskich motocyklistów otwarcie popierających politykę Kremla, odparł, że na pewno nie może tego zrobić.

- Ja zastanawiałem się, dlaczego ta sprawa została nagłośniona - stwierdził. - Ci motocykliści przejeżdżali już przez Polskę wcześniej i wydaje się, że to jest reakcja Władimira Putina na bojkot obchodów zakończenia II wojny światowej. On musiał znaleźć jakiś sposób odwetu, sposób reakcji, dlatego nagłaśnia ten wyjazd, dlatego spotkał się z tą grupą "Wilków" i obrazki poszły w świat - powiedział, dodając, że nasze służby na pewno w tej kwestii nie dadzą się sprowokować.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (10)
Grabarczyk: Polskie prawo w zakresie molestowania jest niedoskonałe, być może będą zmiany
Zaloguj się
 • sowa_i_przyjaciele_z_po

  Oceniono 3 razy -3

  Przez wiele lat tzw. "autorytety" prawnicze wpajali obywatelom, że nie liczy się wysokość kar tylko ich skuteczne egzekwowanie. To pytam się

  DLACZEGO CO RUSZ PODWYŻSZA SIĘ NIEBOTYCZNIE WYSOKOŚĆ MANDATÓW DLA KIEROWCÓW?

  Dajecie możliwość dorobienia niektórym nieuczciwym ze względu na brak rozwiązań systemowych?

 • dziadekjam

  Oceniono 4 razy 0

  Polskie prawo w zakresie molestowania jest niedoskonałe, być może będą zmiany
  ================================================================
  Powiedział Cezary Grabarczyk, obecny "doskonały" minister sprawiedliwości, a dawny "superdoskonały" minister infrastruktury.

 • dziadekjam

  Oceniono 6 razy 2

  Polskie prawo doskonałe jest jedynie w chronieniu kolesi-aferałów.

 • Bogusław Dobos

  Oceniono 6 razy -4

  Olejnik, stara torba marzy o molestowaniu. Doczeka się: wkrótce ktokolwiek będzie przebywał w promieniu mniejszym niż 1000m od "dam" typu Środa, Szczuka czy rzeczona Olejnik ex officio zostanie o molestowanie tychże oskarżony. I skazany. Subito.

 • tenmaksiu

  Oceniono 8 razy 8

  Słowa Ziobry to "bełkot"
  -------------------------------

  Słowa tego pajaca ze wsi to bełkot. Partyjny karierowicz.

 • antropoid

  Oceniono 9 razy 3

  "Grabarczyk: Polskie prawo w zakresie molestowania jest niedoskonałe"
  ---------------------------------

  A ciekawe, w zakresie czego jest doskonałe...

 • Ryszard Kubaszko

  Oceniono 5 razy -1

  Umiędzynarodowienie badania katastrofy smoleńskiej byłoby despektem dla Polski, ale umiędzynarodowienie spraw d...y Maryni despektem już nie jest i potrzebujemy międzynarodowej konwencji, żeby załatwiać sprawy przestępców seksualnych.

 • Andrzej Spyrka

  Oceniono 5 razy -3

  Bełkot to Twoja rozmowa z zaprzyjażnioną reporterką i ciąg Twoich wypowiedzi EEEEE,eeee,EEE,eeee to świadczy o Twoim wykrztałceniu Ty BUCU.

 • jaroslavhasek

  Oceniono 7 razy 1

  Czy będzie to taka zmiana: "Nie podlega karze za molestowanie kapłan katolicki, w szczególności, jeżeli pokrzywdzoną była osoba małoletnia."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX