Katastrofa smoleńska. Wielowieyska: "Zaryzykujmy międzynarodową komisję". Siemoniak: "Ją też zakwestionują"

- Może wykazać wobec drugiej strony minimum dobrej woli i zaryzykować międzynarodową komisję? - pytała o katastrofę smoleńską Dominika Wielowieyska Tomasza Siemoniaka w Poranku Radia TOK FM. - Za dużo słów padło i doszliśmy do punktu, w którym później kwestionowane będą także ustalenia komisji międzynarodowej - nie pozostawił złudzeń wicepremier.
- Czy powinna powstać komisja złożona z międzynarodowych ekspertów, aby skonfrontować swoje ustalenia z tym, co przygotowali polscy eksperci? - pytała w Poranku Radia TOK FM Dominika Wielowieyska Tomasza Siemoniaka, wicepremiera i szefa MON. - Nie widzę potrzeby, żeby dublować prace polskich organów państwowych. Ufajmy im - podkreślił gość.

Wielowieyska do dziennikarzy: Nie wiesz, co się stało? Posłuchaj ekspertów, a nie kolesiów od zgniecionych parówek >>>

Wielowieyska nie ustępowała. Wskazywała, że problemem jest nie tylko sama katastrofa, ale i głęboki podział polityczny, który po niej nastąpił. - Może wykazać wobec drugiej strony minimum dobrej woli i, aby w jakiś sposób próbować szukać pojednania, może warto zaryzykować międzynarodową komisję? - zastanawiała się.

- Ma pani rację, sprawa katastrofy jest w centrum polskiego sporu politycznego i nie sadzę, by cokolwiek w najbliższym czasie mogło to zmienić - przyznał Siemoniak. - Za dużo słów padło i doszliśmy do punktu, w którym później kwestionowane będą także ustalenia komisji międzynarodowej - zaznaczył wicepremier.

"Emocje powinny być uspokajane"

- Ci, którzy chcą wierzyć w zamach, będą wierzyć. Ale może warto zawalczyć o tych na granicy? Wykonać gest pojednawczy? Grzegorz Schetyna w jednej z wypowiedzi powiedział: "to jest możliwe, gdy prokuratura zamknie śledztwo" - mówiła dalej Wielowieyska.

- Wszystko pewnie jest możliwe - odparł wymijająco Siemoniak. - Najważniejsza jest pamięć o ofiarach. A poszukiwanie nowych wątków i emocji nie jest w tej sprawie właściwe. Po pięciu latach te emocje powinny być uspokajane. Niestety, mamy kampanię wyborczą. Ale nic nie zapowiada, żeby w najbliższych latach ktokolwiek mógł przekonać tych wierzących w fantastyczne teorie - stwierdził minister.

"Rosjanie nie wyjdą nam naprzeciw"

- Rosja ma złą wolę w sprawie wraku i czarnych skrzynek? Robi nam na złość? - dopytywała prowadząca Poranek Radia TOK FM. - Na pewno nie ma dobrej woli. Dostrzega, że ta sprawa jest elementem budowania emocji w Polsce. I wykorzystuje to. Powinniśmy to przyjąć jako pewien stały, niedobry element i umieć sobie z tym radzić. Nie można się spodziewać, że Rosjanie wyjdą nam naprzeciw - przyznał Siemoniak.

- Ta decyzja nie jest w płaszczyźnie procesowej, ale moralnej - mówił o zwrocie wraku Siemoniak. - Ten wrak należy do Polski i powinien do Polski wrócić. Nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego Rosjanie nie dostrzegają w tym wszystkim kategorii moralnej - zakończył.

Więcej o:
Komentarze (36)
Katastrofa smoleńska. Wielowieyska: "Zaryzykujmy międzynarodową komisję". Siemoniak: "Ją też zakwestionują"
Zaloguj się
 • mcoyer

  Oceniono 2 razy 2

  ale, tu nie chodzi prawicy, by złapać króliczka tylko go gonić (czyli nie chodzi o powołanie komisji, tylko nawoływać o jej powołanie-co się nie stanie raczej). Taka komisja byłaby niewygodna, gdyż wykazałaby zbyt duzo nieprawidłowości przy organizowaniu wylotu ze strony także słub prezydenta i dowództwa powołanego przez prezydenta i uderzałaby w śp. prezydenta. Dlatego ten wątek przycichł w PIS a został tylko zamach, którego się nie da udowodnić

 • 1stanczyk

  Oceniono 6 razy 4

  Bez międzynarodowej komisji światowe media, nie bez kąśliwej ironii wspominając wcześniejsze wypadki lotnicze w naszym kraju z których nie wyciągnęliśmy, z których pokolenie "patriotycznego" okrągłostołowego rozmodlonego gó...arstwa nie wyciągnęło żadnych konkretnych praktycznych wniosków, nieomal śmiały z tych "naszych" medialnych wysiłków oczyszczenia się z kompromitacji naszego kraju w Smoleńsku.

  Udostępnienie im, tej oczekiwanej międzynarodowej komisji dokumentów potwierdzających nieprawdopodobny burdel jaki panował i w zakresie przygotowania i w czasie prezydenckiej podróży pogrąży i nas i rządzących naszym krajem okrągłostołowych "patriotycznych" gó...arzy sprowadzając ten obecny jeszcze, uzyskany szczęśliwie 25 lat temu prestiż naszego kraju, do rangi jaka w Europie "cieszą się" bananowe republiki !

  Może trzeba w tym miejscu przypomnieć "karną", po publicznym krytykowaniu niepojętego burdelu w prezydenckiej kancelarii "dymisje" poprzedniego szefa kancelarii sp prezydenta Lecha Kaczyńskiego Piotra Kownackiego.

  Dymisje 27 lipca 2009 na niespełna rok przed Smoleńskiem,
  Dymisje, która pewnie uratowała mu życie ...

  Ale najwyraźniej beztroski niepojęty burdel zakorzeniony wśród rządzących krajem okrągłostołowych "patriotycznych" gnojków stanowi zbyt cenny parawan dla skrajnej niekompetencji i nieodpowiedzialności rządzącej krajem "służby co na polityków wyrasta", że żadna sila, z ta solidarnościową w swoim czasie spacyfikowana przez żądnych władzy odmozdzonych pajacowatych "patriotycznych" doradców, nie jest w stanie tego w naszym kraju zmienić !!!

 • razb1947

  Oceniono 4 razy -4

  No to teraz wszystko wyjdzie na jaw Tusk i Kopacz oraz Komorowski -odpowie za tragedię smoleńską.

 • plumgazeta

  Oceniono 3 razy 1

  Przepisy i prawo obligują pilota ( takiego samolotu ja wojskowy tupolew) do samodzielnej decyzji. To nie wieża decyduje.
  Przed podjęciem decyzji pilot MUSI sprawdzić i samemu ocenić czy są warunki do lądowania.
  Mgła jest zjawiskiem zanikającym . W rejonie Smoleńska wystepującym w godzinach porannych. Godziny poranne 10 kwietnia to 5,30- 8.30. 9.40 to początek godzin przedpołudniowych.

 • iremus

  Oceniono 4 razy -2

  No dobra, a co na to władze związku ukrainców w Polsce?

 • plumgazeta

  Oceniono 1 raz -1

  Naukowcy opracowali nową technologię, która może być bardzo przydatna przy manipulowaniu pogodą. Polega ona na zastosowaniu impulsów laserowych w celu tworzenia lub rozpraszania chmur.
  Można zatem stosować taką technologię, aby w kontrolowany sposób rozładowywać różnice potencjałów w czasie burz, co ma pozwolić chronić od nich obiekty takie jak lotniska czy elektrownie."

 • plumgazeta

  Oceniono 1 raz -1

  Lotniska wojskowe zakłada sie na terenach na których łatwo steruje sie zachmurzeniem. Patrz lotnisko Modlin i zwiazane z tym kłopoty. Technologie to zapewniajace posiada armia. Niektóre cywilne firmy stosują je pod pewnymi ograniczeniami, konsultując z władzami wojskowymi.

 • plumgazeta

  Oceniono 2 razy -2

  "Wojskowi piloci rosyjscy zasiewali chmury nad Białorusią po katastrofie w Czarnobylu, by wypłukać z chmur zmierzających w kierunku Moskwy cząsteczki radioaktywne
  Ponad cztery tysiące mil kwadratowych Białorusi zostało poświęconych, by ochronić rosyjską stolicę od toksycznych radioaktywnych opadów.
  W Moskwie, 17 czerwca 2008 roku samoloty transportowe Rosyjskich Sił Powietrznych próbowały zasiewać chmury cementem""
  Tusk z Putinem 7-go kwietnia miał piękną pogodę, Dlaczego nie zasiano chmur przed uroczystościami Kaczyńskiego??

 • pol-bel

  Oceniono 8 razy 6

  Można stwierdzić - nawet bez komisji miedzynarodowej - że był to zamach i zażądać od "poszkodowanych", aby zwrócili rekompensaty. Warto to zrobić, aby usłyszeć przeraźliwy kwiiiiiiiiiik Martusi, która pobrała miliony za "poległych" rodziców, prezesa, Błasikowej i Wassermannówny i paru innych osób, które o tym zamachu śnią każdej nocy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX