Katastrofa smoleńska. Naczelna Prokuratura Wojskowa publikuje oficjalne stenogramy

Katastrofa smoleńska. Prokuratura wojskowa prowadząca śledztwo w sprawie katastrofy prezydenckiego tupolewa zdecydowała się ujawnić stenogram z nowego odczytu nagrań z kokpitu Tu-154 wraz z opiniami biegłych. Ujawniono blisko 200 stron dokumentów.
POLUB NAS
"Pod wpływem pewnych wypowiedzi publicznych okazało się, że jedyną formułą, która pozwoli przeciąć spekulacje i wyjaśnić te niedopowiedzenia, stało się zamieszczenie tych dokumentów na stronie internetowej prokuratury. Była to decyzja prokuratora referenta, który uznał, że przetnie to spekulacje i domysły" - powiedział ppłk Janusz Wójcik z NPW.

POBIERZ STENOGRAM I ANALIZĘ DŹWIĘKÓW (44,6 MB) >>>

POBIERZ OPINIĘ ZESPOŁU BIEGŁYCH (18,9 MB) >>>

Pełne stenogramy i opinie biegłych

Na stronie internetowej NPW zamieszczono dwa dokumenty. Pierwszy zatytułowany: "Cyfrowe przetwarzanie i analiza dźwięku rejestratora dźwiękowego MARS-BM samolotu TU-154M" - wraz ze stenogramem (opracowany przez Andrzeja Artymowicza) oraz drugi zatytułowany: "Opinia w zakresie fonetyczno-akustycznej analizy zapisów dźwiękowych z samolotu TU-154M", opracowany przez Grażynę Demenko.

Ten 78-stronicowy dokument to ogólna ocena fonetyczno-akustyczna weryfikacji transkrypcji wybranych przez biegłych wypowiedzi oraz oceny możliwości identyfikacji wybranych przez biegłych głosów.

Dokument ten natomiast "nie zawiera transkrypcji, to jest spisania odsłuchanych treści nagrania".

Jedyna różnica między stenogramami, jaką udało nam się znaleźć. Na górze: stenogramy ujawnione przez RMF FM. Na dole: stenogramy opublikowane przez NPW

fot. NPW/RMF FM

"Wskazać należy, iż stenogram opracowany został przez siedmioosobową grupę biegłych uczestniczących w badaniach odsłuchowych, o specjalnościach: badanie wypadków lotniczych, pilotaż i szkolenie lotnicze, organizacja lotów, współpraca w załodze, eksploatacja samolotu Tu-154M oraz psychologia lotnicza. Pan Andrzej Artymowicz był jedynie jednym z członków grupy biegłych prowadzących odsłuchy" - podkreślono w komunikacie.

Prokuratura dodała, że stenogram został "bezprawnie, bez zgody uprawnionego organu, upubliczniony w ostatnich dniach przez jedną ze stacji radiowych".

W opinii biegłych znajdują się objaśnienia techniczne obejmujące m.in. ocenę techniczną kopii zapisów, analizę konstrukcji magnetofonów i ocenę zasięgu mikrofonów. Autorem tej części opracowania był biegły Andrzej Artymowicz.

Seremet: Opinie nieco się różnią

- Te dwie opinie nieco się różnią. Przede wszystkim stopniem kategoryczności przypisania określonych wypowiedzi określonym osobom - mówił Andrzej Seremet w "Faktach po Faktach" na antenie TVN 24.

Jego zdaniem biegły Andrzej Artymowicz pewne wypowiedzi przypisuje danym osobom kategorycznie, tymczasem prof. Demenko określa je jako prawdopodobne, przypuszczalne.

Giertych: Mamy jeszcze trzecią opinię

- Mamy jeszcze trzecią, kompleksową opinię, której prokuratura nie ujawniła. Nie mogę przekazać jej treści. Dobrze byłoby, gdyby ją ujawniono, bo dopiero ona pozwala odpowiedzieć na pytanie, jakie wnioski wyciągnięto z tych dwóch opinii fonoskopijnych oraz zeznań świadków, którzy - znając poszczególne osoby - ze słuchu oceniali, czy dany głos jest do kogoś podobny lub nie jest. Dopiero te trzy opinie dają wnioski - mówił na antenie TVN24 Roman Giertych, pełnomocnik części rodzin ofiar.

Giertych apelował, by prokurator Seremet "zaprzestał manipulowania opinią publiczną". Jego zdaniem zamieszanie wywołano, publikując same opinie, bez wniosków i analiz.

Prokuratura publikuje całe dokumenty

Prokuratura zdecydowała się na publikację całości dokumentów, ponieważ "publikacja części jednego z przedstawionych wyżej załączników i pojawiające się później komentarze w przestrzeni publicznej prowadzą do niepełnego, wybiórczego i niezgodnego z rzeczywistością obrazu treści opinii biegłych w tym zakresie".Przeczytaj relację Piotra Kraśki, bezpośredniego świadka wydarzeń na lotnisku w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (411)
Katastrofa smoleńska. Naczelna Prokuratura Wojskowa publikuje oficjalne stenogramy
Zaloguj się
 • wizula45

  Oceniono 4 razy 0

  8:24:23 załoga dostaje informacje 0 mgle;
  8:26:18 kapitan informuje dyrektora (Kazana) - wyszła mgła;
  8:26:47 dyskusja o zapasowym Mińsk czy Witebsk (sobota - Witebsk nieczynny);
  8:30:31 dyr. Kazana oświadcza, że nie ma decyzji Prezydenta....
  o godz. 8:16:07 - odbyła się 90 sek. rozmowa braci Kaczyńskich, i trzeba mieć chory móżdżek, aby twierdzić że Jarosław kazał lądować !!!

 • angrusz1

  Oceniono 9 razy -5

  Skoro cały samolot - 80 ton - spadł na grząski teren , to dlaczego nie było leja i dlaczego samolot rozpadł się na tysiące drobnych kawałków rozrzuconych na dużej powierzchni ?

 • sparky6

  Oceniono 3 razy -1

  Putin--To nie rosyjscy zolnierze walcza na Ukrainie.

  I jak mu nie wierzyc?

 • tekameka

  Oceniono 11 razy -5

  wystarczy twierdzenie Pitagorasa oraz podstawowe wymiary tupolewa i kąt uderzenia w rzekomą brzozę, aby wyliczyć odległość wylotów silników od ziemi. To znacznie mniej niż 18 metrów, mniej niż 6 metrów (punkt zderzenia z pancerną brzozą).

  Zatem silniki powinny wyorać 3 -pasmową autostradę.

  lubczasopismo.salon24.pl/Smolensk.10.04.2010/post/297653,tu154-i-brzoza-wiadomosci-dobrego-i-zlego
  Brak autostrady , brak wyrytego impetem rowu, brak leja po zderzeniu, rozpad samolotu na tysiące kawałków, ciała odarte z ubrań - świadczy o jednym - WYBUCH lub WYBUCHY NASTĄPIŁY W POWIETRZU. Bo tylko powietrze mogło przyjąć taką energię bez śladu. Na ziemię spadły jedynie szczątki.

  Mamy zdarzenia które może przeliczyć lub uzmysłowić nawet uczeń gimnazjum

  1. Jeżeli było uderzenie w brzozę, to gdzie podziała się energia z 3 potężnych silników ?
  2. Jeżeli był upadek z wysokości kilkunastu metrów, to gdzie lej po NAZIEMNYM WYBUCHU - gdzie energia wybuchu ?

  Praw fizyki nie da się zmienić, coś musiało tą energię wchłonąć. Jedynym środowiskiem jest właśnie POWIETRZE (lub woda).

  Może to nie dobry moment, ale posłużę się przykładem - Nowy Rok, rzucamy petardy/odpalamy rakiety.
  Petarda rzucona na ziemię/śnieg, rozpada się na kawałki lub nie, ale powoduje widoczne skutki w miejscu wybuchu. Nie mówiąc o nieszczęśnikach, którym wybuchnie w dłoniach.

  Ta sama petarda/rakieta, która wybucha w powietrzu w zasadzie nie powoduje strat. W przeciwnym razie pokazy ogni sztucznych były by zakazane.

 • tekameka

  Oceniono 8 razy -4

  JEDEN SZCZEGÓŁ - oba są bezwartościowe = pochodzą z KOPII nagrań
  Pamiętacie "gwoździe" Ziobry ?
  Kompromitowano nagrania, również tu na gw, ponieważ Ziobro je skopiował.

 • zygosz

  Oceniono 12 razy -4

  Zespol klamcow !

  Zespol Laska nic nie pokaze ,Tupolew
  byl juz nafaszerowany w Samarze.

  W macierzystej bazie tuz przed odlotem ,
  trotyl sprawdzono spowrotem

  Nad drzewami lasu smolenskiego ,trotyl
  rozerwal kadlub i skrzydla jego.

  Zamach klamstwem przykryto,raport Anodiny i Laska
  to zwykle kpiny ,aby ukryc zamachowe przyczyny.

 • zygosz

  Oceniono 10 razy -4

  Rozkaz !

  Nad smolenskim lotniskiem ,kiedy byli juz blisko
  Moskal wylaczyl radary ,a wlaczyl trotyl na stery.

  Tu dzis zginie prezydent Lech Kaczynski i jego
  wszyscy i nad borem,trotyl wypelnil jego wole.

 • 1neo1

  Oceniono 10 razy -6

  Ludu Wyborczej - kacapy i ich POstkomuniści w Tuskolandzie manipulują nami. Dlaczego to "scenogramy" ukazują sie teraz PO 5 latach? Orginały taśm są i tak u Ruskich.

 • genocidezionism

  Oceniono 11 razy -3

  no to o co to plucie i ten powszechny belkot ? Nic się nie zmienilo bo nie bylo naciskow na pilotów . Giertych to mitoman

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX