Katastrofa smoleńska. Giertych: "Jest pytanie: na ile gen. Błasik robił to z własnej inicjatywy, a na ile wykonywał polecenia głowy państwa"

Katastrofa smoleńska. - Mamy do czynienia z dowodem, który jasno wskazuje na to, że w kokpicie tupolewa mieliśmy do czynienia z naciskami. (...) Obecność gen. Błasika i fakt, że wydawał komendy, mogły być odczytane przez żołnierzy jako polecenia służbowe - powiedział w "Kropce nad i" Roman Giertych.
POLUB NAS
Reprezentujący część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej prawnik stwierdził w "Kropce nad i", że po publikacji przez RMF FM na nowo odczytanych przez biegłych stenogramów z czarnych skrzynek Tu-154 wiemy, "że najprawdopodobniej główną winę za katastrofę smoleńską, oprócz oczywiście kontrolerów, oprócz tych, którzy źle przygotowali pilotów, szeregu osób, które mogą za to jakąś odpowiedzialność ponosić, ponosi gen. Błasik".

Giertych u Olejnik pyta o działanie gen. Błasika

Zdaniem Giertycha ze stenogramów wyłania się obraz sytuacji, w której generał "wydawał pilotom rozkazy". - Jest pytanie, na które pewnie nigdy nie znajdziemy odpowiedzi: na ile gen. Błasik robił to z własnej inicjatywy, a na ile wykonywał polecenia głowy państwa - podkreślił mecenas.

W innej części rozmowy prawnik stwierdził, że na to, iż działanie gen. Błasika nie było samodzielne, wskazuje obecność w kokpicie tupolewa dyrektora generalnego protokołu dyplomatycznego MSZ Mariusza Kazany. W rozmowie z Moniką Olejnik wspomniał też, że "bardzo chciałby poznać treść rozmowy Lecha i Jarosława Kaczyńskich, do której doszło na chwilę przed katastrofą".

Giertych o wpływie obecności Błasika na pilotów

Giertych mówił też, że obecność zwierzchnika sił powietrznych w kabinie pilotów tupolewa i jego słowa "mogły być odczytane przez tych żołnierzy jako polecenie służbowe". Mówiąc o żołnierzach, miał na myśli pilotów wojskowych, siedzących za sterami prezydenckiej maszyny.

- Piloci zginęli, wykonując rozkaz - skwitował Giertych. Prawnik mówił też w programie Moniki Olejnik o "kompletnej kompromitacji" prokuratury, wskazywał, że śledczy przez pięć lat nie potrafili odczytać czarnych skrzynek.

Przeczytaj relację Piotra Kraśki, bezpośredniego świadka wydarzeń na lotnisku w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (339)
Katastrofa smoleńska. Giertych: "Jest pytanie: na ile gen. Błasik robił to z własnej inicjatywy, a na ile wykonywał polecenia głowy państwa"
Zaloguj się
 • katechetka-honoru

  0

  Judeobolszewickie lemingi uwielbiajace Konia-Naziola - nieprawdoPOdobne!

 • jurekzoliwy

  Oceniono 3 razy 1

  "Jest pytanie: na ile gen. Błasik robił to z własnej inicjatywy, a na ile wykonywał polecenia głowy państwa"
  ********************************************************************
  I to jest pytanie zasadnicze.

 • grzegorz-g1953

  Oceniono 2 razy -2

  Giertych jako koalicjant Kaczyńskich powinien raczej poskromić swoje gadulstwo. Bez jego udziału rząd PiS-Samoobrona-LPR nie uzyskałby większości w sejmie, a zatem ponosi współodpowiedzialność.

 • uzdek98

  Oceniono 3 razy -1

  liz roman liz .. moze sie w koncu dolizesz jak szczur kaminski...

 • jola5033

  Oceniono 1 raz 1

  Na pokładzie samolotu, głowa państwa jest tylko pasażerem.
  A jeżeli próbowała(głowa państwa) być czymś więcej, to skończyło się jak się skończyło.......

 • jan_sobczak1

  Oceniono 6 razy -4

  Jest pytanie: Jak głęboko Donald Tuski i PO siedzą w kieszeni Kremla? To że są politycznymi dziwk*ami to "oczywista oczywistość". Ważne jest pytanie czy mordowali swojego prezydenta za pieniądze czy na rozkaz.

 • red-akcja

  Oceniono 6 razy -2

  Krasnoarmiejce z tego forum nie chcą międzynarodowego śledztwa smoleńskiego. Boją się, że może się okazać, że zachowywali się jak idioci, szczując tu na śp. Lecha Kaczyńskiego. Tchórze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • red-akcja

  Oceniono 9 razy -1

  Generałową Błasikową zachęcam do wytoczenia cywilnego procesu Romanowi Giertychowi. Sądzę, ze kwota 10 milionów będzie adekwatna do jego czynu i sytuacji majątkowej.

 • waszenka

  Oceniono 4 razy -2

  czy nie można oddać sprawy francuzom? po dwóch tygodniach od wyrżnięcia w alpejskie skały i rozwalenia na tysiące drobnych kawałków czarne skrzynki odczytane i wydana opinia śledczych na temat przyczyn katastrofy!!! u nas 5lat ( słownie:pięć lat) i co chwile jakaś sensacja. Był w kokpicie, nie było w kokpicie, był trotyl, nie było trotylu itd.itp. i to wszystko podaje pożalsięboże nasza wspaniała wojskowa prokuratura. GRATULACJE!!!!
  A co do Giertycha to....połączenie k...y z osłem czyli nie ważne w jaki sposób "Powrót człowieka zwanego koniem"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX