Katastrofa smoleńska. Kim jest Juergen Roth, autor książki "Tajne akta S."? [SYLWETKA]

Juergen Roth, autor książki o katastrofie smoleńskiej "Tajne akta S.", która ukazała się dzisiaj w Niemczech, jest jednym z najbardziej znanych niemieckich dziennikarzy śledczych. I jednym z najbardziej kontrowersyjnych.
W swej najnowszej książce "Verschlusssache" ("Tajny dokument", w polskim przekładzie "Tajne akta. Smoleńsk") Roth przedstawia tezę, że katastrofa samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku nie była wypadkiem, lecz morderstwem, w które zamieszane były rosyjskie służby specjalne.

"Podczas tej lektury człowiekowi wielokrotnie przychodzi do głowy, że jej autorowi albo ktoś wbije nóż, albo przynajmniej będzie miał on na karku sprawę sądową, na pewno natomiast nie dostanie krzyża zasługi", napisał o jednej z publikacji Rotha dziennikarz "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Manfred Funke. Noża szczęśliwie nikt Rothowi nie wbił, ale spraw sądowych miał aż nadto, w tym wiele przegranych.

"Zorganizowana przestępczość jest częścią gospodarki europejskiej"

Urodzony w 1945 r. we Frankfurcie nad Menem Juergen Roth miał dwadzieścia parę lat, kiedy uczył się fachu handlowca ds. spedycji. Przerwał jednak naukę i na rok wyjechał do Turcji. Był to rok 1968. Trzy lata później opublikował swoją pierwszą książkę "Bieda w Republice Federalnej Niemiec". Od tej pory ukazały się niezliczone książki jego pióra i telewizyjne filmy dokumentalne.

Tematyka, na której koncentruje się Roth, to zorganizowana przestępczość, działalność mafijna, korupcja, międzynarodowy terroryzm. Jego obszarem zainteresowania jest, poza Niemcami, Europa Wschodnia. Roth jest zdania, że zorganizowana przestępczość nie tylko jest ściśle powiązana z gospodarką europejską, ale że jest wręcz jej częścią. Jedna nie funkcjonuje bez drugiej.

Roth pozywany przez Gerharda Schroedera

Roth jest jednym z najbardziej znanych dziennikarzy śledczych w Niemczech. Jego publikacje przyniosły mu sławę - i wrogów. Uchodzi bowiem za zadziornego, "trudnego", kontrowersyjnego autora. Krytycy, a przede wszystkim wymieniani przez niego w jego publikacjach politycy i przedsiębiorcy zarzucają mu, że wielu rozpowszechnianych przez niego informacji nie można potwierdzić, nawet on sam nie jest w stanie udowodnić ich wiarygodności.

Pozywali go m.in. były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder czy bułgarski szef MSW Rumen Petkow. Gastronom z Lipska osiągnął na drodze sądowej to, że książka Rotha "Niemcy, kraj mafii" zniknęła z półek księgarskich, a potem mogła być w sprzedaży tylko z zaczernionymi fragmentami. Roth nie chce ujawniać swych źródeł, woli już przegrać sprawę sądową.

Roth jest członkiem Business Crime Control

"Bez jego książek czytelnikowi czegoś by brakowało i na pewno też czegoś by brakowało niejednemu ze śledczych, którzy po ukazaniu się publikacji Rotha rzucają się na nie, szukając, kto jest w nich cytowany, nazwany czy pośrednio wymieniony", napisał o pracy Rotha profesor kryminalistyki na Uniwersytecie Ruhry w Bochum Thomas Celtes.

Juergen Roth jest też aktywny w niezależnej organizacji Business Crime Control (BCC). Powstała w 1991 roku, jest siecią dziennikarzy śledczych, publicystów, autorów i badaczy w obszarze niemieckojęzycznym: Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Liechtensteinie i Luksemburgu. BCC bierze pod lupę szeroko rozumianą przestępczość gospodarczą.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (133)
Katastrofa smoleńska. Kim jest Juergen Roth, autor książki "Tajne akta S."? [SYLWETKA]
Zaloguj się
 • zyks

  0

  Czuje osobiście satysfakcję z faktu, że Polska jest już na tyle zintegrowana z Europą i jesteśmy na tyle poważnym rynkiem (także czytelniczym), że Niemcom opłaca się zaprojektować i wytworzyć produkt, przeznaczony prawie wyłącznie na eksport dla polskiego rynku. Dotychczas nie słyszałem o takim produkcie.

 • nierzyjoncyfshut

  Oceniono 2 razy 0

  "Zorganizowana przestępczość jest częścią gospodarki europejskiej" to jest czysta, szczera, 100% prawda. A chyba głównym trzonem gospodarki amerykańskiej. "Wojna" w Afganistanie jest wojną o narkotyki i szlaki narkotykowe min. Wiedzą to ludzie mądrzy i świadomi. Oczywiście, że to był jawny i nadzwyczaj oczywisty mord powiem więcej nadzwyczaj oczywisty zamach stanu. Nie przepadałem za paroma osobami zamordowanymi z Kaczyńskim włącznie niemniej jednak była to oburzająca potworna zbrodnia. Przypominam, że absolutnie niemożliwym jest, żeby kacapy dokonały tego mordu bez współudziału "polskiej" strony. Istnieje zatem ogromne prawdopodobieństwo, że podczas udanego zamachu stanu podstawia się "swoich" na "zwolnione" stanowiska na inaczej zamach stanu nie ma sensu. Jesteśmy zatem pod okupacją. Wróg jest wewnątrz.

 • kantrzyn

  Oceniono 6 razy 6

  Kolejna podła łajza, która postanowiła coś ugrać na katastrofie smoleńskiej. Pewnie dobrze wie, że sekta smoleńska tylko czekała na jakiegoś guru z zachodu. Nie zdziwiłbym się, gdyby się okazało, że go tzw. prawica animowała do napisania tych bzdur. Mogę od razu powiedzieć bez przeczytania, że to bzdury, bo jak do tej pory nie ma najmniejszej poszlaki wskazującej na zamach. Wszystkie teorie o zamachu, po przeanalizowaniu tylko potwierdzały oficjalną wersję i przy okazji kompromitowały autorów tych bzdurnych teorii.

 • fragles102

  Oceniono 7 razy -3

  zaraz wyłoni sie PO łajno ze swoimi tezami na jego temat

 • fragles102

  Oceniono 7 razy -3

  juz POgazeciory szukaja jak z niego zrobic wariata

 • blue911

  Oceniono 6 razy 2

  Czyl czlowiek zyjacy z oszustwa I plotkarstwa.

 • blue911

  Oceniono 14 razy 8

  Widac,ze to taki stary przyglup. Niemiecka wersja "profesora" Macierewicza. Oszlomow nigdzie nie brakuje.

 • dublet

  Oceniono 6 razy 2

  Czy autor podał motyw? Z reguły chodzi o politykę lub/i pieniądze. Kto zyskał politycznie na katastrofie? Kto otrzymał najwięcej kasy z odszkodowań? Jakie media i ich właściciele zwiększyli nakład, oglądalność i wpływy z reklam żerując na katastrofie? Wyjaśnić powyższe i mamy sprawców!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX