Katastrofa smoleńska - nowe stenogramy. Konferencja PiS: "Materiał biegłych jest pisany na potrzeby śledztwa rosyjską cyrylicą"

Katastrofa smoleńska - nowe stenogramy. - Do tych wątpliwości, które się dziś pojawiają, nie dochodziłoby, gdyby czarne skrzynki były w Polsce - powiedział podczas konferencji Bartosz Kownacki z PiS. Pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy podważał wiarygodność raportu w sprawie katastrofy i krytykował działania prokuratury.
POLUB NAS
- Opinia biegłych w sprawie katastrofy była pisana pod z góry założoną tezę, że winni byli polscy piloci. To miała być narracja zgodna z raportem Anodiny - powiedział Kownacki.

Skrytykował on to, że do mediów wyciekły stenogramy rozmów, sporządzone przez prokuraturę.- Za tę sytuację, która ma dziś miejsce, odpowiedzialna jest prokuratura wojskowa. Przed świętami zorganizowała ona niepotrzebną konferencję prasową. To jest działanie, którego nie przewiduje Kodeks postępowania karnego - powiedział Kownacki. Stwierdził też, że rodziny ofiar i ich pełnomocnicy powinni móc wcześniej zapoznać się z zawartością materiału dowodowego, a nie uzyskiwać informacje z konferencji prasowej.

RMF FM podało dziś rano fragmenty, a później opublikowało w całości nowe stenogramy z rozmów w kokpicie prezydenckiego tupolewa. Stenogramy, opracowane przez prokuraturę wojskową, spisano na podstawie nagrań o lepszej jakości, co pozwoliło na odczytanie ponad 30 proc. więcej słów niż w poprzednich stenogramach.

Kownacki: Czy nie doszło do jakiejś dziwnej zamiany taśm pięć lat po katastrofie?

- W pięć lat po katastrofie ktoś podnosi tak ważną kwestię, że zapis dźwięku jest na taśmie niezgodnej ze specyfikacjami. Czy nie mogło być tak, że ta taśma pojawiła się pięć lat po katastrofie? - pytał Kownacki. - Pierwszy biegły, badający czarne skrzynki, powinien był to stwierdzić. Albo on był niekompetentny, albo tę taśmę w pięć lat później zamieniono - stwierdził.

Pełnomocnik rodzin ofiar stwierdził, że do takiej sytuacji, jaka ma miejsce dziś, "nie doszłoby, gdyby czarne skrzynki były w Polsce". - To wina rządu Platformy i zespołu Millera, którzy pozwolili, żeby przez pięć lat czarne skrzynki znajdowały się w Rosji - stwierdził Kownacki.

"Nowe stenogramy były w internecie ponad rok temu"

Polityk stwierdził też, że "prokuratura wojskowa nie powinna sama prowadzić tego śledztwa". - Powinno być on prowadzone w szerszym składzie, nie tylko przez prokuratorów wojskowych, ale też cywilnych - powiedział.

- Ten materiał jest pisany na potrzeby śledztwa rosyjską cyrylicą i mam tu na to dowody - powiedział pełnomocnik rodzin. Kownacki sugerował, że ujawnione dziś stenogramy były opisywane i przytaczane w internecie jeszcze przed nowymi zapisami z czarnej skrzynki, ponad rok temu

- 13 stycznia czytałem na blogu dokładnie te same słowa, które są zapisane w nowej opinii biegłych - powiedział Kownacki. - Pytam się, jak to możliwe, że te słowa są odczytywane, kiedy jeszcze nie było zapisów z czarnych skrzynek, a później one pojawiają się w opinii biegłych - powiedział.

Czy katastrofa w Smoleńsku zmieniła Polskę? Odpowiedź znajdziesz w zbiorze wywiadów Teresy Torańskiej >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (211)
Katastrofa smoleńska - nowe stenogramy. Konferencja PiS: "Materiał biegłych jest pisany na potrzeby śledztwa rosyjską cyrylicą"
Zaloguj się
 • wan20_3

  Oceniono 2 razy 2

  Tak Pis skowyczał na raport MAK i bełkotał coś na temat p. Anodiny. I co? Wyszło, że raport rosyjski, Millera są podobne i prawidłowo opisały przyczynę katastrofy. Rosjanie mają ogromne doświadczenie w badaniu katastrof zwłaszcza w przypadku swoich samolotów. Wielokrotnie media donosiły o np. przekazaniu sterów samolotu dziecku (dla zabawy) co spowodowało katastrofę, czy chłopaki prowadziły samolot po pijaku czy ważniak (VIP) rządził samolotem i wydawał polecenia pilotowi (katastrofa). Rosjanie takie przypadki mieli i znają temat dobrze. Gdyby nasz samolot leciał sobie wysoko i zaczął nagle gubić części a następnie się zapalił i rozpadł, to sprawa wraku była by inaczej traktowana bo szukano by przyczyn technicznych katastrofy. W przpadku tej katastrofy wszystko było jasne po dwóch dniach.

 • badziewiak66

  Oceniono 3 razy 1

  Czy Szanowni Państwo przypominają sobie aferę Rywina ? Wtedy rozpoznawany był także problem z jakim się stykamy w sprawie smoleńskiej. Mianowicie Adam Michnik nagrał Rywina na dyktafon analogowy, a potem dokonał zgrania tego nagrania na dyskietkę w formacie cyfrowym. Dokładnie w taki sam sposób Rosjanie zgrali zapis na taśmach magnetycznych rejestratorów lotu i przekazali stronie polskiej dyskietki cyfrowe tego zapisu. Okazuje się że taka kopia cyfrowa zapisu analogowego jest kompletnie niewiarygodna, gdyż zapis cyfrowy można było już dowolnie wcześniej zmanipulować. Tego typu nagranie bez silnej kryptografii, pozwalającej na powiązanie integralności, czasu, narzędzia dokonania nagrania, nie daje podstaw do formułowania stanowczych tez odnośnie faktów. Nie bez powodu "bezpieczny podpis elektroniczny" wymaga bezpiecznego urządzenia i systemu PKI..Jakby to było takie proste, to podpisywalibyśmy się wklepując na klawiaturze pod tekstem swoje imię i nazwisko. Mamy niezbity dowód wklejania treści rażąco niezgodnych z czasem rejestracji rozmowy. W stenogramie o godzinie 8:07:29 pilot pyta pilota : która godzina ? Ten mu odpowiada ….. wpół do ósmej !! Trudno tu mówić o błędzie , bo gdyby nawet czas przesunąć o godzinę, to w stenogramie winna być 8:29:29. Niestety ten czas przesuwamy do przodu lecąc do Rosji , a więc przy wpół do ósmej czasu polskiego powinno być wpół do dziewiątej czasu rosyjskiego. Wpół do ósmej byłoby gdyby samolot znajdował się w tym momencie w ….... Portugalii.

 • mawohe

  Oceniono 2 razy 2

  Jaki przystojny ten Mastalarek, a jaki mądry. Inteligencja wprost proporcjonalna do urody można by rzec.

 • kapitan_rzbik

  Oceniono 1 raz 1

  nie bedą nam mówić że białe jest białe ...

 • 1pirat2

  Oceniono 2 razy 2

  Politycy PIS-u zarzucają politykom PO, że grają katastrofą Smoleńską, którą sami tak naprawde grają od pięciu lat, nawet te ostatnie senacyjne stenogramy, bardziej są na rękę PIS-owi jak dla PO.

 • prof-antoni

  Oceniono 2 razy 2

  lot na wariackich papierach

  by z kukiem rozpocząć kampanię wyborczą

 • prof-antoni

  Oceniono 2 razy 2

  za kasę skoków
  pis
  wciskał swoje bajki

 • pis-end

  Oceniono 8 razy 6

  to wszystko jest spreparowane . Zgadzam się. Przez Pis, żeby wyciszyć aferę SKOKÓW !

 • kbl

  Oceniono 7 razy 5

  Wszystko co według pis-sekty nie pasuje do jedynie słusznej teorii zamachu jest sfałszowane, manipulowane i wyssane z Anodiny. Tylko pis-prawda jest najmojsza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX