Katastrofa smoleńska. RMF FM publikuje nowe stenogramy. "K..., przestańcie, proszę", "będziemy próbować do skutku"

Dziennikarze Radia RMF FM twierdzą, że dotarli do najnowszej, nieznanej jeszcze opinii biegłych prokuratury ws. katastrofy smoleńskiej. Stacja ocenia, że ustalenia te są "szokujące" oraz znacznie odbiegają od wcześniejszych wyników prac zespołów eksperckich. Do opublikowanych fragmentów stenogramów ma się teraz odnieść Naczelna Prokuratura Wojskowa.
POLUB NAS
Według dziennikarzy stacji biegłym, którzy na nowo odczytali zapis rejestratora rozmów w kokpicie prezydenckiego tupolewa, udało się rozpoznać o jedną trzecią słów więcej niż w publikowanych dotąd odczytach. Rano RMF FM opublikował wybrane przez siebie fragmenty nagrań.

Do sprawy jeszcze przed godz. 11 miała się odnieść Naczelna Prokuratura Wojskowa. PW zapowiedziała, że nie zorganizuje konferencji prasowej, ale opublikuje oświadczenie ws. stenogramów na stronie internetowej. Później zmieniła zdanie - krótki briefing ma się odbyć przed godz. 13.

Stenogramy. "Będziemy próbowali do skutku"

Jaki obraz wyłania się z opublikowanych przez stację stenogramów? "W kabinie pilotów, do samego końca, przebywała osoba opisana przez biegłych jako DSP, czyli Dowódca Sił Powietrznych. DSP nie opuszcza kokpitu mimo wezwania stewardesy do zajęcia swoich miejsc, wydaje także polecenia członkom załogi" - czytamy. RMF FM podaje także, że DSP po pierwszym komunikacie "TERRAIN AHEAD" miał oczekiwać od załogi "po-my-słów", a na wysokości 300 metrów zachęcał pilota, że "zmieści się śmiało". 

"W ciągu 20 minut przed katastrofą magnetofon zarejestrował aż siedem prób uspokajania i uciszania. Od zwykłego "Ćśś-ćśś", "cicho tam!", przez "Wychodzić mi stąd!", po "Ku***, przestańcie, proszę" na 2,5 minuty przed rozbiciem się samolotu" - dodają dziennikarze RMF FM.

Lasek: Nagrania nie zmieniają narracji ws. katastrofy smoleńskiej >>>

Kilkanaście minut przed lądowaniem w kokpicie zjawia się też szef protokołu dyplomatycznego. "Panie dyrektorze, wyszła mgła, w tej chwili" - informuje go kapitan. "I przy tych warunkach, które są obecnie, nie damy rady usiąść. Spróbujemy podejść, zrobimy jedno podejście, ale prawdopodobnie nic z tego nie będzie. Także proszę już myśleć nad decyzją, co będziemy robili" - uprzedza. "Będziemy próbować do skutku" - odpowiada szef protokołu. "Yy, paliwa nam tak dużo nie starczy, żeby do skutku" - mówi kapitan samolotu. "To tu mamy problem!" - stwierdza w odpowiedzi dyplomata.

Mastalerek: Ktoś gra katastrofą smoleńską i chce podgrzać emocje

Do doniesień RMF FM w programach publicystycznych odnieśli się już m.in. Adam Hofman i Marcin Mastalerek. - To jest wstrząsające, że 5 lat po katastrofie smoleńskiej powtarzane są tezy pani Anodiny. Ktoś gra katastrofą smoleńską i chce podgrzać emocje - mówił w Kontrwywiadzie RMF FM rzecznik PiS. Jak dodał, opublikowanie nagrań na kilka dni przed piątą rocznicą katastrofy nie jest przypadkiem, ale kontrolowanym wyciekiem zapisów.

Podobnie publikację stacji ocenił Hofman. - To jest po raz kolejny próba powrotu w takiej narracji do tej pierwszej rosyjskiej wersji o naciskach na pilotów, pijanym generale Błasiku. To są rzeczy tak skrajnie podłe - mówił w programie "Jeden na jeden" w TVN24.

Po opublikowaniu stenogramów komentarze dotyczące nagrań zaczęły się pojawiać także na Twitterze:

Katastrofa smoleńska - ustalenia

Za trzy dni piąta rocznica katastrofy pod Smoleńskiem, gdzie 10 kwietnia 2010 r. zginęło 96 osób - wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, parlamentarzyści, dowódcy wojskowi, duchowni i przedstawiciele rodzin polskich obywateli pomordowanych przed 70 laty w Katyniu.

Co wiemy o przyczynach? Efekt pracy polskich ekspertów to m.in. kilka całościowych eksperckich opracowań o przyczynach katastrofy smoleńskiej, czterech podejrzanych w polskim śledztwie, dwa procesy.

Polska komisja ds. badania wypadków lotniczych opublikowała w lipcu 2011 r. raport ws. Smoleńska. Wskazano w nim na liczne nieprawidłowości po polskiej stronie oraz na odpowiedzialność rosyjskich kontrolerów i złe wyposażenie lotniska. Komisja podkreśliła, że przyczyną katastrofy był splot okoliczności. Raport wskazał m.in., że załoga chciała wykonać jedynie próbne podejście do lądowania, nie wykonała zaś automatycznego odejścia m.in. z powodu braków w wyszkoleniu.To one pozwalają poznać tajemnice katastrof lotniczych

Posted by Gazeta.pl on Monday, 30 March 2015


Na stronie RMF FM więcej o nowych stenogramach dot. katastrofy smoleńskiej

Jak katastrofa w Smoleńsku zmieniła Polskę? Przeczytaj w wywiadach Teresy Torańskiej >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (774)
Katastrofa smoleńska. RMF FM publikuje nowe stenogramy. "K..., przestańcie, proszę", "będziemy próbować do skutku"
Zaloguj się
 • mk.i

  0

  To ta Anodina nie taka głupia jak ona stwierdziła to PO miesiącu co nasi specjaliści PO pięciu latach . I czy nie wstyd .

 • 0

  no właśnie gdzie są oryginały ..., śmiech, uważam że zamach wysoko prawdopodobny inaczej mielibyśmy nagrania oryginalne, dali nam co chcieli... 70 wolnych miejsc stanowiska, najwyższych w Państwie, pytanie przez kogo zostały obsadzone, przez jaką partię:) i odpowiedz prawie myślę gotowa, to jak z WTC :))) każdy wie o co chodzi a niby nikt nie wie

 • natassja

  0

  Tak off topic. Rozumiem, że 99% masy internetowej nie odróżnia 'także' od 'tak że', a więc dwóch kompletnie różnych znaczeń, ale Gazeta "cenisz sobie DOBRE dziennikarstwo" powinna znać takie PODSTAWOWE rzeczy! Analfabeci!

 • steven1968

  Oceniono 1 raz 1

  Czy na świecie jest jeszcze głupszy naród? Cała historia pokazuje ,że to dziki kraj,rządzony przez głupkowatych, chciwych pseudopatriotów. A miało być jak powiedział guru Leszek swoim wyznawcom kraj mlekiem i miodem płynący, a jest bieda ,wstyd i głupota. Trzeba być zagorzałym idiotą żeby tego nie zauważyć!!!!!!!!!!! Nam potrzeba jeszcze tylko jednego do szczęścia . Wojny z Rosją!

 • turkiestan

  Oceniono 2 razy 2

  Ale się niektórym mózgi zlasowały.Co te błazny bredzą o jakimś fałszowaniu???? Przecież to ten sam materiał tylko pobrany z taśmy matki z większą częstotliwością próbkowania..Zeby to wytłumaczyć na chłopski rozum porównam to do zdjęcia.Proszę sobie wyobrazić zdjęcie zrobione aparatem o rozdzielczości 2Mpixele a drugie zdjęcie o rozdzielczości 6Mpixeli.Każdy wie że bardziej dokładne będzie zdjęcie 6Mpixeli.Na nim widać więcej szczegółów które dadzą się bardziej powiększyć żeby można było zobaczyć co to jest (np na drugim planie).Wtedy nawet nieostre przedmioty można wyfiltrować i rozpoznać.Nie rozumiem tych ograniczonych umysłowo ludzi którzy twierdzą że to jest sfałszowane.Jak można sfałszować np fotkę dodając do każdego pixela po 2 dodatkowe pixele.Przecież to w najprostszym programie zaraz widać że jedna warstwa o mniejszej rozdzielczości nie da się nałożyć na warstwę o wyższej rozdzielczości.To samo jest z widmem sygnału dźwiękowego.Takie rzeczy to nawet amator mający odrobinę wiedzy technicznej zaraz by zauważył.Proszę sobie teraz wyobrazić swój głos.Mikrofon przetwarza go na sygnał elektryczny a magnetofon zapisuje to na taśmie magnetycznej.Z taśmy matki(czarna skrzynka) sygnał analogowy pobrano do badania jako cyfrowy.Proszę sobie wyobrazić że 1 sekunda dżwięku była opisana 11tys punktów (próbek).Jak się okazało nie wystarczy to jednak do rozpoznania wszystkich głosów.Głosy z oddali o niskim poziomie sygnału po wzmocnieniu stawały się nieczytelne.Dokładnie tak samo jak na fotce o niskiej rozdzielczości.Gdy powiększymy dużo razy żeby zobaczyć jakiś szczegół widzimy coraz większe pixele.Dokładnie to samo się robi z zapisanym cyfrowo dźwiękiem.Dlatego w ubiegłym roku eksperci pojechali do Moskwy i skopiowali sygnał z wyższą częstotliwością próbkowania.Niestety taki sygnał ma bardzo dużo szumów i trzeba długo nad nim pracować żeby go oczyścić.Tu się nie da nic zmienić gdyż sygnał z poprzedniego nagrania nie dał by się nałożyć na ten nowy.No a taką rzecz to nawet laik sprawdzi w pierwszej kolejności.To jest tak oczywiste jakby wezwać Policję do włamania do domu.Każdy Policjant najpierw sprawdzi drzwi czy są na nich jakieś ślady.

 • elzbieta09

  Oceniono 6 razy -4

  Kiedyś "carska ochrana" spreparowała "Mędrców Syjonu", teraz preparuje dialogi w samolocie. Tuż przed wyborami.

 • googleon

  Oceniono 4 razy -2

  Sądzę że przeciętny Polak tak myśli o tych u żłobu.
  "Ćśś-ćśś", "cicho tam!", przez "Wychodzić mi stąd!", po "Ku***, przestańcie, proszę"

 • ta.deusz

  Oceniono 4 razy -4

  komoruski ma słabe notowania...WSI-owe wrzutki jak znalazł

  www.niezalezna.pl/65822-znamy-wykonawce-smolenskiego-zamachu-oto-nazwisko-rosyjskiego-generala-fsb-fragment-ksiazki-ro

 • 1barbarus

  Oceniono 6 razy -4

  Kazdy wie, ze to zadna katastrofa, lecz zamach dobrze przygotowany przez pewne sluzby

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX