Terroryści IS przejmują kontrolę nad obozem dla uchodźców w Syrii. Snajperzy strzelają do uciekających cywilów

Bojownicy Państwa Islamskiego i Nusra Front, syryjskiego skrzydła Al-Kaidy, weszli w piątek do obozu w Yarmouk, w Syrii, który jest obecnie domem dla ok. 18 tys. uchodźców. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informuje, że terroryści kontrolują obecnie ok. 90 proc. obozu.
POLUB NAS
Obóz, w którym schronienie znalazło ok. 18 tys. uchodźców, głównie Palestyńczyków, jest areną walk między siłami rządowymi a islamistami z IS wspieranymi przez bojowników innej radykalnej grupy - Frontu al-Nusra. Informację potwierdziło Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, które podkreśliło, że sytuacja wewnątrz jest bardzo poważna, a uchodźcom brakuje pożywienia, lekarstw i świeżej wody. Organizacja, która ma siedzibę w Wielkiej Brytanii, dodała, że dżihadyści z IS kontrolują główne ulice obozu.

Obserwatorium podało, że poza zagrożeniem ze strony terrorystów na obóz spadły bomby z samolotów wysłanych przez reżim Baszara al-Asada.

Rzecznik Agencji Pomocy ONZ nazwał kryzys w Yarmouk "obrazą dla naszego człowieczeństwa" i "powodem do ogromnego wstydu".

21 ofiar ataku

Tayseer Abu Baker, szef Frontu Wyzwolenia Palestyny w Syrii, powiedział agencji Reuters, że bojownicy Państwa Islamskiego zabili przez weekend co najmniej 21 osób, w tym cywilów.

Ewakuacja obozu jest niezwykle trudna, ponieważ snajperzy strzelają do uchodźców, którzy próbują opuścić teren obozu.

Możliwy atak na Damaszek

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że opanowanie tego obszaru umożliwi dżihadystom przeprowadzenie ataku na centrum Damaszku.

Przedstawiciele sił wiernych prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi podkreślają, że siły IS zaatakowały obóz z pozycji zajmowanych w sąsiedniej dzielnicy.

W przeszłości dochodziło już do walk o ten obóz między siłami rządowymi a rebeliantami. Głównym celem terrorystów było Aknaf Beit al-Maqdis, paramilitarna grupa Syryjczyków i Palestyńczyków z obozu.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (63)
Terroryści IS przejmują kontrolę nad obozem dla uchodźców w Syrii. Snajperzy strzelają do uciekających cywilów
Zaloguj się
 • radekzbydgoszcza

  Oceniono 2 razy -2

  Wstydzilibyście się wklejać ten nieudolny, dawno zdemaskowany, fotomontaż.
  Widzę, ze "BOJOWNICY" isis w wolnym czasie pomiędzy rozbijaniem bezwartościowych gipsowych odlewów a pozorowanymi egzekucjami dalej prowadzą dżihad ze wszystkim i wszystkimi, tylko nie z leżącym 20 km dalej Izraelem. Ten teatrzyk CIA może byłby i śmieszny, gdyby nie stała za tym rzeczywista tragedia Syryjczyków.

 • ragnerv

  Oceniono 3 razy -3

  No to podziękujmy Amerykanom i Saudyjczykom. O czym wy pie...cie ciągle w tej Gazecie? Że gaz stosował Asad chciaz byli to islamiści? Teraz też pewnie i Asad musi byc winny wy pejsate chvje. A raczej pejsatym chvjom tylko druta ciągniecie.

 • oloros11

  Oceniono 4 razy -4

  Wielki narod - USA

 • niegomezza

  Oceniono 3 razy -1

  Palestinian militiamen opposed to the Syrian government are thought to be leading the fight against IS militants in the camp, along with some Free Syrian Army fighters.
  IS gunmen took over large areas of the camp on 1 April, in the group's first major attack near the heart of the Syrian capital.

 • iremus

  Oceniono 30 razy 20

  Sojusznicy CIA z IS wreszcie osiągają sukcesy w obalaniu reżimu Assada. Brawo o'Bama !!! Już wkrótce Syria stanie się demokratyczną Libią bis

 • pachikun

  Oceniono 18 razy 14

  no i genialne solidaruchy tez chcialy sie dzielic swymi doswiadczeniami ze swiatem arabskim

 • cuker1109

  Oceniono 18 razy 6

  co wyście ludziom narobili - kochani kapitaliści

 • 7ogamihcra

  Oceniono 42 razy 38

  W krajach muzułmańskich możliwe są tylko dwie formy władzy :
  1. Dyktatura wojskowa i pełny mordochwyt wszelkich działań polityczno-religijnych.
  2. Państwo islamskie oparte na władzy politycznej przywódców religijnych.
  tertium non datur.
  Nawiasem...szkoda Saddama, Mumbaraka i niestety innych dyktatorów z tamtego rejonu, bo zło jakie przyniosła kompletnie nieudana próba zmiana ustroju na demokrację jest niebywałe i nieporównywane do w miarę cywilizowanych dyktatur.

 • mederith

  Oceniono 21 razy 11

  Jankeski przepis na WOLNOSC I DEMOKRACJE DLA NARODOW-nasrac i uciec!!!
  Czy WIELKI MURZYN juz widzial zdjecie???
  Niech murzyn zobaczy powyzsze zdjecie.
  Brakuje tylko Mc Donaldsow oraz reklam Coca Coli i Forda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX