NASA zmieni tor lotu asteroidy. Naukowcy chcą się dowiedzieć, jak bronić Ziemię przed uderzeniami

Asteroida Didymoon nie zagraża naszej planecie - pozostanie miliony kilometrów od Ziemi. Jednak naukowcy z NASA i ESA chcą wysłać sondę, która w 2022 roku zderzy się z asteroidą, aby zmienić jej tor lotu. Ta misja ma pomóc chronić planetę przed niebezpiecznymi obiektami z kosmosu.
POLUB NAS
Zbudowana przez NASA sonda kosmiczna - DART - uderzy w niewielką asteroidę Didymoon z prędkością 6 km na sekundę. - To dziewięć razy szybciej niż pocisk z karabinu AK47 - podaje film informacyjny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). AIM, druga sonda, którą zbudują naukowcy z ESA, będzie już wcześniej orbitować wokół asteroidy, zbierze dane z kolizji i sprawdzi, czy i jak zmieni się jej orbita.

AIDA

Didymoon to mała, mająca 170 m średnicy asteroida. Orbituje wokół większego obiektu - mającej 800 m średnicy asteroidy Didymos. Oba obiekty zbliżą się do Ziemi na 11 mln km. To w kosmicznej skali relatywnie blisko - nie na tyle, aby zagrozić planecie, ale dostatecznie, żeby umożliwić wspólną misję NASA i ESA o kryptonimie AIDA (Asteroid Impact & Deflection Assessment - ocena uderzenia i zmiany toru lotu asteroidy).

Układ dwóch asteroid wybrano nieprzypadkowo. Jak informują naukowcy, zmiana toru lotu mniejszego obiektu nie powinna wpłynąć w znaczący sposób na orbitę całego układu - mniejszy Didymoon wciąż będzie orbitował wokół większego Didymosa lecącego po tej samej orbicie. W związku z tym nie ma zagrożenia, że asteroida zostanie skierowana w stronę Ziemi.

"Ten eksperyment pozwoli na planowanie obrony naszej planety w przyszłości"

Dotychczas badacze jedynie w teorii analizowali możliwości obrony Ziemi przed zagrożeniem, które stanowią przelatujące blisko obiekty. (NEO - ang. Near-Earth Objects). Misja AIDA będzie okazją, aby zebrać twarde dane na temat możliwości zmiany toru asteroidy.Sonda europejskiej agencji zostanie wysłana wcześniej, bo już w 2020 roku. Będzie ona orbitować wokół Didymoon i zbierać dane o powierzchni i budowie obiektu. Dla badań naukowych nie ma znaczenia, że sonda uderzy w małą asteroidę, ponieważ wyniki będzie można zastosować w modelach obliczeniowych w dowolnej skali.

AIDA

Jak podkreślają naukowcy, zmiana orbity Didymoon będzie pierwszym w historii przypadkiem, kiedy człowiek w możliwy do zaobserwowania sposób zmieni układ ciał niebieskich. - W praktyce ten eksperyment pozwoli na planowanie obrony naszej planety w przyszłości - powiedział Ian Carnelli z ESA.

Nawet dużo mniejsze obiekty mogą stanowić zagrożenie

Nie będzie to pierwsza misja, w której sonda kosmiczna zderzy się z ciałem niebieskim. W 2005 roku element sondy Deep Impact uderzył w kometę, jednak wtedy celem była nie zmiana orbity, lecz zbadanie jej budowy.

Choć w tej chwili nie jest znana żadna asteroida, która stanowi dla nas bezpośrednie niebezpieczeństwo, to obiekty bliskie Ziemi stanowią realne zagrożenie. Udowadnia to choćby przypadek meteoru czelabińskiego. Ten obiekt o średnicy 17 m rozpadł się w atmosferze, jednak sam jego przelot wywołał falę uderzeniową, która zniszczyła kilka tysięcy budynków. Ponad 1500 osób zostało rannych.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (95)
NASA zmieni tor lotu asteroidy. Naukowcy chcą się dowiedzieć, jak bronić Ziemię przed uderzeniami
Zaloguj się
 • cuker1109

  Oceniono 1 raz 1

  ciekawe co na to WADER ?

 • paseo

  Oceniono 1 raz 1

  która zniszczyła kilka tysięcy budynków...
  Nie zniszczyla ,lecz niezbyt uszkodzila.Wypadly szyby i niewiele wiecej.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 1 raz -1

  Tym razem niech NASA i ESA lepiej obliczą trajektorię. Mieszkańcy Czelabińska boguduchawinni. Całe zło siedzi na Kremlu.

 • tece92a

  Oceniono 1 raz -1

  Odłupek ma trafić w Chiny i Chińczycy przeprowadzą się do Rosji.

 • szmul.bender

  Oceniono 17 razy 7

  Jak to dobrze, że dobry pan Bóg obdarzył nas Ziemian Amerykanami - bez nich ludzkosć zginęłaby bezpowrotnie.

 • badziewiak66

  Oceniono 12 razy 0

  Człowiek zatruł wodę , powietrze , zniszczył ekosystem, wyciął lasy, zgładził tysiące gatunków roślin i zwierząt. Niedługo życie na tej planecie stanie się koszmarem. Teraz człowiek , dla pieniędzy, niszczy wszystko co w nim było dobrego: prawość, ofiarność, empatię, solidarność, współzawodnictwo i wszelkie ideały. To się nie może inaczej skończyć jak zagładą samego człowieka. Wizja rządów potworów produkujących ludzi dla handlu ich organami , szprycujących ludzkość narkotykami, ogłupiających ludzi mediami, zabijających dla pieniędzy i przyjemności, wykorzystujących wiedzę przeciwko człowiekowi, budujących relacje społeczne na oszustwie, mściwości, zazdrości i podłości, kontrolujących każdy ruch człowieka, jego myśli i energię, są tak straszne że ludzie powinni modlić się o szybką i bezbolesną zagładę.

 • stasi1

  Oceniono 2 razy 0

  Ciekawe czy np: USA mają jakiś konkretny program walki z taką asteroidą. Przypuścimy dzisiaj zostaje taka odkryta(10km średnicy), wychodzi z obliczeń że za roku niestety uderzy w pacyfik. Wysłanie jakiejś bomby wodorowej w jej okolice to koszt poniżej 10mld dolarów. Głowica nawet ze złomowanej rakiety. Przecież chyba z powodu 10mld nikt nie będzie ryzykował (w dzisiejszych czasach) że połowę ludzkości zmyją fale

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX