Francuskie radio strajkuje od ponad dwóch tygodni. Na antenie tylko muzyka

Słuchacze francuskiego radia publicznego od ponad dwóch tygodni na antenie słyszą prawie tylko muzykę. Pracownicy stacji prowadzą najdłuższy strajk od 10 lat, a wszystko wskazuje na to, że pobiją niedługo rekord.
POLUB NAS
Pracownicy kilku stacji spółki Radio France, w tym głównych kanałów France Inter i France Info, od 19 marca prowadzą strajk. Na antenie całymi dniami słychać prawie wyłącznie muzykę, przerywaną co jakiś czas komunikatami o strajku. Na kanale informacyjnym France Info pojawiają się od czasu do czasu krótkie serwisy z wiadomościami, po czym wraca muzyka.

Powodem strajku jest deficyt budżetowy w spółce i obawa pracowników o szeroko zakrojone zwolnienia. Prezes spółki Mathieu Gallet zapowiedział możliwość zaproponowania dobrowolnego odejścia z pracy kilkuset starszym pracownikom i zaprzestanie finansowania chóru i orkiestry radia. Ta wiadomość rozwścieczyła radiowców, szczególnie w obliczu doniesień tygodnika "Canard Enchaine", według którego Gallet wydał prawie 100 000 euro na renowację swojego gabinetu, podczas gdy wydatki na ten cel oszacowano wcześniej na 34 500 euro, a także zatrudnił doradcę ds. PR, któremu przyznano pensję wynoszącą 90 000 euro rocznie - donosi The Guardian.

Premier namawia do wznowienia rozmów

Podczas gdy na antenie wiadomości pojawiają się sporadycznie, najnowsze informacje są publikowane na stronach internetowych stacji. Można też na nich sprawdzić "playlistę strajkową", czyli listę wszystkich piosenek, które są emitowane zamiast audycji.

Do zakończenia strajku pracowników radia namawia sam premier Manuel Valls, mówiąc, że należy powrócić do przerwanych rozmów pomiędzy związkami zawodowymi a kierownictwem radia. Jest to najdłuższy strajk we francuskim radiu od 10 lat, a wszystko wskazuje na to, że rekord może zostać pobity. W 2004 roku dziennikarze Radio France odeszli od mikrofonów na 18 dni. Obecny strajk trwa już 16 dni, a związki zapowiedziały, że potrwa on jeszcze co najmniej do najbliższego wtorku.

"Jesteśmy dumni z naszej pracy"

"Ta firma stanowi naszą tożsamość, nasze DNA, naszą teraźniejszość i przyszłość", napisała w artykule dla dziennika "Le Monde" Valeria Emanuele, krajowa sekretarz związku zawodowego pracowników francuskiego radia publicznego. "Jesteśmy niezwykle dumni z naszej pracy. Dlatego dziś jesteśmy tak zbulwersowani, widząc, że jesteśmy tylko pionkami w żałosnej grze o władzę."

Radio France jest utrzymywane w 100 proc. z budżetu państwa, a większość pieniędzy na jego funkcjonowanie pochodzi z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Stacje nie emitują reklam.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (17)
Francuskie radio strajkuje od ponad dwóch tygodni. Na antenie tylko muzyka
Zaloguj się
 • iremus

  Oceniono 7 razy 5

  Niestety tak wyglądają rządy europejskich biurw, których przybywa w każdym państwie w tempie zastraszającym. Niszczą wszystko, niczym huba. Za parę lat poza biurwami i bezrobotnymi nie będzie nikogo, kto produkuje lub wykonuje usługi.
  NIECH ŻYJE PARKINSON !!!
  ________________________________________________________________
  Prawo Parkinsona − prawo, mówiące że praca rozszerza się tak, aby wypełnić czas dostępny na jej ukończenie (oryg. ang. work expands as to fill the time available for its completion). Autor - Cyril Northcote Parkinson.

  Prawo to odnosi się do organizacji formalnych typu biurokratycznego. Oznacza ono, że jeżeli pracownik ma określony czas na wykonanie danego zadania, zadanie to zostanie wykonane w możliwie najpóźniejszym terminie. W praktyce implikuje to żywiołowy wzrost liczby urzędników, niezwiązany z ilością i rodzajem pracy do wykonania.
  ____________________________________________________________
  Wszystkie państwa skończą tak jak Grecja. W kolejce do upadłości są już Hiszpania, Portugalia, Włochy, Polska, ......

 • kloceklego

  Oceniono 17 razy 17

  w polandzie to chyba słuchacze powinni zastrajkować. poza kilkoma stacjami cała reszta gra to samo gó... każdego dnia od kilku lat

 • petramark

  Oceniono 12 razy -4

  Czyli firma jest (zdaniem związkowców) łupem pracowników? Służy realizacji ich modelu pracy? Innymi słowy - istnieje po to, by im było dobrze i miło? Jak my to znamy (górnicy i cała reszta). Zawsze twierdziłem, że związki zawodowe to organizacje terrorystyczne. Lenin napisał, że związki zawodowe to przedszkole partii politycznej. FUJ.

 • vader2010

  Oceniono 14 razy 4

  Jak zwykle strajk "na państwowym". Za dobrze mają i w doopach się przewraca.

 • metenburg

  Oceniono 45 razy 41

  Toz to marzenie kazdego sluchacza, kto chce sluchac pie...nych reklam.

 • obambo3

  Oceniono 15 razy 11

  Te radia co u nas nadaja to chyba też strajkuja?, bo tam też tylko sama muzyka przerywana reklamami.

 • potulny186

  Oceniono 8 razy -4

  W czasie nardy produkcyjnej w 1898r. jeden z pracowników (praca w terenie) zwraca się do szefa i mówi " Proszę Pana ja już strajkuję dwa tygodnie (cała Polska strajkowała ) i nikt nie zauważył. "

 • nedlog123

  Oceniono 30 razy 26

  dobrze, gdyby ten strajk się rozpowszechnił w całej Europie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX