Ranking najbardziej zakorkowanych miast świata. Warszawa w czołówce, przed Los Angeles i Londynem

Produkująca nawigacje firma TomTom opublikowała ranking najbardziej zakorkowanych miast świata. Warszawa zajmuje dziewiąte na 200 miejsc w rankingu, a z wyliczeń firmy wynika, że drogi w stolicy zakorkowane są w 40 proc. Wszystkie dane pochodzą z 2014 r., czyli nie obejmują czasu po spłonięciu mostu Łazienkowskiego. Pierwsze miejsce w światowym rankingu zajął Stambuł, a w europejskim - Moskwa.
Brytyjski " Independent" opublikował przygotowany przez produkującą nawigacje firmę TomTom ranking najbardziej zakorkowanych miast na świecie. Warszawa zajmuje w nim dziewiąte miejsce, a trzeba nadmienić, że dane pochodzą z 2014 r., czyli jeszcze przed spłonięciem mostu Łazienkowskiego.

Coroczny ranking firmy TomTom porównuje statystyczną długość stania w korkach w ponad 200 dużych miastach. Warszawa przegoniła w klasyfikacji m.in. Los Angeles, Londyn, Paryż, a nawet Pekin. Statystycznie warszawskie drogi zakorkowane są w 40 proc.Załóżmy, że przeciętnemu mieszkańcowi Berlina droga do pracy powinna zająć 30 minut. Jeśli utknie w korku, jego podróż według wyliczeń TomTom wydłuży się o 19 minut. Dla porównania: przyjmując te same wartości dla mieszkańca Warszawy, okaże się, że w korku będzie stał jeszcze o sześć minut dłużej od berlińczyka. Po zsumowaniu opóźnień okazuje się, że statystycznie w ciągu roku wynoszą one 96 godzin na jednego warszawiaka.

Drogi szybkiego ruchu w stolicy zakorkowane były w 37 proc., a pozostałe w 42 proc. Dniem największego zastoju w 2014 r. był 19 grudnia, czyli przedświąteczny piątek.Czołówka rankingu

Absolutnym zwycięzcą konkurencji został Stambuł. Z rankingu wynika, że w tureckim mieście częściej stoi się w korku, niż jedzie. Ogólny poziom zakorkowania wynosi tam aż 58 proc. Autostrady zakorkowane są w 79 proc., a pojedynczy mieszkaniec miasta w korku rocznie spędza 110 godzin, czyli prawie dwie i pół doby.

Drugie miejsce zajmuje Mexico City, któremu brakuje bardzo niewiele, aby dogonić Stambuł. Jedyna różnica między miastami to drogi szybkiego ruchu, które w stolicy Meksyku zakorkowane są tylko w 46 proc. Według rankingu w pierwszej piątce znajdują się również kolejno Rio de Janeiro, Moskwa i Salvador.W rankingu europejskim Warszawa zajmuje miejsce czwarte. Na podium znalazły się: Moskwa, Petersburg i Bukareszt.

Cały ranking na stronie firmy TomTom.

Więcej o:
Komentarze (13)
Ranking najbardziej zakorkowanych miast świata. Warszawa w czołówce, przed Los Angeles i Londynem
Zaloguj się
 • daniella-63

  0

  W związku z tym, IBRM Samar przeprowadził własne badania szacunkowe. W oparciu o dane CEPiK stworzono listę pojazdów, na której znalazły się tylko auta z ubezpieczeniem OC wykupionym przynajmniej jeden raz od 2007 roku. Rezultat? Okazało się, że takich samochodów osobowych jest niecałe 15 mln, a ich średnia wiek wynosi nieco ponad 14 lat. Tymczasem oficjalne dane CEPiK mówią, że w naszym kraju zarejestrowanych jest 19,3 mln samochodów.
  Z tego wynika, ze jest jeden samochod na 2 osoby.

 • gizberniasty

  Oceniono 4 razy 4

  Wszystko fajnie ale pani redahtór nie wspomniała, że to ranking miast POWYŻEJ 800 tysięcy mieszkańców!
  Jeśli by sobie wyłączyła filtr na stronie, którą podaje to by zobaczyła, że najbardziej zakorkowanym polskim miastem jest ŁÓDŹ! I jest według podanych tam danych sporo bardziej zakorkowana niż warszafka.
  Ale widać przerasta to panią redahtór niestety...

 • maksimum

  Oceniono 4 razy 0

  Jak to sie dzieje ze 10-20 mln miasta chinskie maja mniejsze korki niz niemal 2 mln Warszawa?
  Czyzby lepsze drogi mieli?

 • 31.februarius

  Oceniono 8 razy 6

  "Autostrady zakorkowane są w 79 proc., a pojedynczy mieszkaniec miasta (Stambułu - dopisek mój, 31.februarius) w korku rocznie spędza 110 godzin, czyli prawie dwie i pół doby."

  Znaczy turecka doba trwa "ruski miesiąc"?!

 • turpin

  Oceniono 6 razy 0

  Fajny pomysł na reklamę Tomtoma. Dostała Pani, Pani Dario, ten nowy model?

 • better.life

  Oceniono 14 razy 2

  Inteligentni ludzie nie stoją w korkach, tylko korzystają z takich środków transportu jak metro czy jednoślad. Samochód (taxi) może być OK, jak się wraca w nocy z imprezy.

 • dziadekjam

  Oceniono 26 razy 18

  Warszawa zajmuje dziewiąte na 200 miejsc w rankingu,
  ===========================================
  No i co na to malkontenci głoszący, że w światowych rankingach Polska się nie liczy?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX