Kardynał Nycz: O kompromisie nie ma mowy. In vitro dla katolika to metoda niedopuszczalna

Nawet jeśli in vitro nie wymagałoby zamrażania i zabijania embrionów, to i tak pozostaje "niegodne z punktu widzenia prawa bożego" - grzmiał kardynał Nycz w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". Tłumaczył to prostą zależnością: jedyną dopuszczalną przez Kościół formą poczęcia nowego życia jest akt. Stwierdził, że każdy człowiek powinien być "owocem miłości swoich rodziców".
Kardynał Nycz dalece sprzeciwia się in vitro. W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" tłumaczył, że apel do polityków, w którym Kościół nawoływał do głosowania przeciw ustawie, było pójściem za głosem Jana Pawła II. O in vitro, kresie cywilizacji Zachodu i przesłaniu Jana Pawła II z kardynałem Nyczem rozmawiali Bogusława Chrabota i Tomasz Krzyżak z "Rzeczpospolitej".

In vitro

Zapytany o in vitro kardynał zaznaczył, że w tej kwestii nie ma mowy o kompromisie. Dodał, że nawet jeśli prawo konkretnego kraju zezwala na takie zabiegi, to dla katolika nie jest to metoda dopuszczalna. Podkreślił, że nawet jeśli in vitro nie wymagałoby zamrażania i zabijania embrionów, to i tak "pozostaje niegodne z punktu widzenia prawa bożego". Tłumaczył to prostą zależnością: jedyną dopuszczalną przez Kościół formą poczęcia nowego życia jest akt. Stwierdził, że każdy człowiek powinien być "owocem miłości swoich rodziców".

Apele do polityków

Kardynał zaznaczył, że apelowanie do wierzących polityków jest obowiązkiem każdego duszpasterza. Podkreślił, że Kościół zawsze będzie tłumaczył swoim wyznawcom, jak postępować, nawet jeśli są nimi posłowie. Powołał się również na słowa Jana Pawła II, który w latach dziewięćdziesiątych, kiedy trwała dyskusja o aborcji, dawał wskazówki politykom, które później zostały spisane w encyklice "Evangelium Vitae". Zdaniem kardynała Jan Paweł II miał wtedy powiedzieć, że każdemu katolickiemu politykowi, który sprzeciwia się aborcji, "wolno udzielić poparcia dla propozycji, której celem jest ograniczenie szkodliwości ustawy". Kard. Nycz stwierdził, że obecna sytuacja w Polsce jest najgorsza z możliwych i jeśli in vitro nie da się całkowicie zlikwidować, to należy wprowadzić rozwiązania prawne ograniczające możliwość wykonywania zabiegów w jak największym stopniu.

Zachód i islam

Kardynał wyraził również głębokie zaniepokojenie laicyzacją Europy. "Europa zmierza ku upadkowi" - stwierdził. Dodał, że jeśli coś się nie zmieni i nie nastąpi "nawrócenie, chociaż w wymiarze demograficznym, to powinniśmy czuć się zagrożeni". Jest przekonany, że możliwa jest utrata ciągłości cywilizacyjno-kulturowej.

Podkreślił jednak, że jeśli czeka nas wojna, to nie religijna, a religii ze świeckością. Zapytany o to, czy islam jako religia w pewnym sensie "przewyższa" dzisiejszy chrześcijanizm, na przykład w podejściu do rodziny i ogólnej obecności w życiu każdego wierzącego, odparł, że z pewnym smutkiem, ale nie sposób się nie zgodzić. Powołał się na międzynarodowe konferencje, podczas których często rodziła się teza, że "przyjdą ludzie cywilizacji głęboko wierzącej i pokonają nas swoją pobożnością". Kardynał wyraził obawę, że takie stwierdzenia są prawdziwe.

Cały wywiad do przeczytania w najnowszej "Rzeczpospolitej".

Więcej o:
Komentarze (139)
Kardynał Nycz: O kompromisie nie ma mowy. In vitro dla katolika to metoda niedopuszczalna
Zaloguj się
 • gen_flaszka

  0

  "in vitro pozostaje niegodne z punktu widzenia prawa bożego".
  za to pedofilia i homoseksualizm wsród facetów w sukienkach - TAK.

 • tojasz

  Oceniono 1 raz 1

  Kazik. Czy dlatego tak walczycie z in vitro,bo ten,który jako pierwszy został poczęty tą metodą,głosił bzdury,namawiał do ich stosowania,a chciałoby się żyć pełną piersią na legalu?

 • red.kris

  Oceniono 3 razy 3

  ale czy ktoś temu palantowi w berecie z antenką proponuje zapłodnienie go in vitro?????
  katolem jest :)

 • ministrant15

  Oceniono 2 razy 2

  Kardynał Nycz: O kompromisie nie ma mowy. In vitro dla katolika to metoda niedopuszczalna, ale dla nie bedacych katolikami oczywiscie wedlug uznania i rozumiem, ze Pan Nycz nie bedzie sie w prawa ludzi normalnych wpieprzal?-

 • jedyny_twardziel

  Oceniono 1 raz 1

  " In vitro " według moich
  Wynurzeń myślowych,
  To produkcja, na fronty wojenne,
  Tych pierwszoliniowych.

 • ritak44dwa

  Oceniono 2 razy 2

  Oni sie mocno starają by Polacy odwracali sie od Kościoła.

 • haber73

  Oceniono 1 raz 1

  " Stwierdził, że każdy człowiek powinien być "owocem miłości swoich rodziców".Nyczu-kardynale zreszta!!a dzieci z gwałtów,dzieci niechciane,nie kochane,porzucone,chore to może kler ich przygarnie?Nycz-u!Od Ciebie nikt na pewno nie weźmie plemników celem zapłodnienia poza ustrojowego!To o co tobie chodzi i twoich kumpli-zidiociałych staruchów?A może Paetz,Wesołowski i inni dadzą głos na ten temat?

 • belmondo1956

  Oceniono 2 razy 2

  "Każdy człowiek powinien być "owocem miłości swoich rodziców"" - i tak będzie. Tylko zapylenie będzie sztuczne. Chińczycy w sadach, jak brakowało pszczół, zapylali kwiaty pędzelkami z delikatnych piór. Nycz by takich jabłek nie jadł.

 • a_bauer

  Oceniono 3 razy 3

  Co ten klecha pieprzy głupoty- powinno brzmieć dla tępego katolika.Eunuchy wypowiadają się na temat in vitro,zakrywa na parodię.Wesołych Świąt

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX