Szef NIK: System wyborczy jest w takim stanie, że doradziliśmy ręczne liczenie głosów w wyborach prezydenckich. I tak się stanie

Krzysztof Kwiatkowski, szef NIK, mówił w Radiu TOK FM o miażdżących dla Krajowego Biura Wyborczego wynikach kontroli po wyborach samorządowych. - System jest w takim stanie, że jedyna rekomendacja, którą mogliśmy przedstawić, to liczenie ręczne głosów w wyborach prezydenckich. I szef PKW jednoznacznie rozstrzygnął: w oparciu o rekomendację NIK głosy będą liczone ręcznie - mówił Kwiatkowski.
Najwyższa Izba Kontroli uznała, że w Krajowym Biurze Wyborczym nie było długofalowych planów informatyzacji, a przetarg na program obsługujący wybory był nierzetelny i stwarzał ryzyko korupcji. Wyniki kontroli przedstawił dziś Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK, który był gościem Agnieszki Lichnerowicz w Radiu TOK FM.

Agnieszka Lichnerowicz: Raport nazwę miażdżącym.

Krzysztof Kwiatkowski: - Nasz raport nazwę "konstruktywnie krytycznym". Potwierdza to wystąpienie Wojciecha Hermelińskiego, szefa PKW, który powiedział, że zgadza się z zastrzeżeniami NIK. Ale co najważniejsze, postawiliśmy dokładną diagnozę systemu informatycznego. Korzystaliśmy z najlepszych ekspertów w Polsce, z Polskiego Towarzystwa Informatycznego, z Politechniki Warszawskiej. I wszystkie zespoły pracujące niezależnie, także kontrolerzy NIK, doszły do tego samego wniosku: system jest w takim stanie, że jedyna rekomendacja, którą mogliśmy przedstawić, to liczenie ręczne głosów w wyborach prezydenckich. I szef PKW jednoznacznie rozstrzygnął: w oparciu o rekomendację NIK głosy będą liczone ręcznie.

Więc trzeba ostrzec opozycję i słuchaczy: wyników nie będzie następnego dnia po wyborach.

- Nie, akurat przy wyborach prezydenckich liczenie ręczne nie musi skutkować nadmiernym opóźnieniem w czasie ogłoszenia wyników. Zgłoszono 11 kandydatów, sumowanie jest relatywnie proste, to nie jest taki zasób danych jak przy wyborach samorządowych. A my także pokazaliśmy procedury, które muszą obowiązywać w KBW, by przy kolejnych przetargach na system informatycznych nie popełnić tych błędów, które popełniono przy wyborach samorządowych.

Pan mówi o błędach, ale to nie był jeden błąd. Słowo "patologia" brzmi źle, ale to nie była wpadka, to trwało latami. Dlaczego doszło do takiej sytuacji w KBW?

- Dziękuję za podkreślenie KBW, bo kontrolowaliśmy prawidłowość wydatków publicznych, a nie kontrolowaliśmy PKW czy przebiegu samego procesu wyborczego. To kontrolują niezawisłe sądy. Ale pokazaliśmy, że sam przetarg był przeprowadzony bardzo późno. Konkurs na kompleksowy system wyborczy był w listopadzie 2013, ale przeprowadzony tak fatalnie, że błędy prawne i proceduralne były nie do usunięcia i w styczniu musiał być unieważniony.

Później nie było czasu na wdrożenie przygotowanego programu. Nie można odbierać produktu bez żadnych testów. Brano kota w worku. Następnie ten system dwukrotnie nie przeszedł testów. Przystąpiono do wyborów z systemem, który w ogóle nie zadziałał. W toku kontroli nasi eksperci udokumentowali, że istniała możliwość nieautoryzowanego dostępu do tego systemu z zewnątrz, ale podkreślam, że nie stwierdziliśmy takich przypadków. To wymagało jednak interwencji z naszej strony. Stąd wniosek do ABW i prokuratury.

Ale z czego to wszystko wyniknęło? Nikt nie wstrząsnął tą instytucją?

- Pokazaliśmy, gdzie to jest popełnione i co można zrobić lepiej. Nasz raport jest gotową mapą drogową, co zrobić, żeby w przyszłości tego typu sytuacje się nie powtórzyły. Nowy szef PKW podchodzi do tego tak, jak funkcjonariusz publiczny powinien. Zauważyliśmy już pozytywne zmiany od wyborów samorządowych w chęci, dialogu, współpracy z KBW w stosunku do tego, co się działo wcześniej.

Spodziewa się pan kłopotów w maju?

- Mam nadzieję, że zdrowe podejście szefa PKW to dobry prognostyk.

Więcej o:
Komentarze (34)
Szef NIK: System wyborczy jest w takim stanie, że doradziliśmy ręczne liczenie głosów w wyborach prezydenckich. I tak się stanie
Zaloguj się
 • gre-g55

  0

  to nie to, żebym się czepiał ale: władza ustawodawcza, wykonawcza, kontrolna, siłowa( wszelkie służby) SĄ PODPORZĄDKOWANE JEDNEJ OPCJI POLITYCZNEJ I STOJĄ NA STRAŻY RZĄDZENIA TEJ OPCJI CZYLI PO!!!! podoba mi się jak opozycja jest rozprowadzana po kątach!!! ALE w większych i starszych demokracjach doszli do wniosku, że tak skupiona władza jest nieobliczalna dla zwykłego kowalskiego! i pachnie reżimem!!! więc jak kowalski będzie dalej mówił , że nie idzie do wyborów bo to nic nie da i się nic nie zmieni, to sam sobie jest winien. GRZECHEM PO jest to , że politycy z tej opcji uważają się za wybrańców narodu a ich pycha jest arogancją wobec ludzi np. sikorski!!! ponieważ ich wybrała tylko grupa 15-20 % ludzi uprawnionych do głosowania. teraz żeby władzę utrzymać należy elektroniczny system głosowania odstawić do lamusa i wprowadzić manufakturę , za socjalizmu też tak było i poparcie nie wiedzieć dlaczego było .... 80-90 procent . Super pomysł kwiatkowski!!!

 • spokojny102

  Oceniono 1 raz 1

  Tyle sie pisze o tym ze Polska ma najleprzych programistow na swiecie.Ostatnie wybory to potwierdzaja w 100%:

 • prawdziwy_liberal

  Oceniono 4 razy -2

  Wszystko za co weźmie się Kwiatkowski to spieprzy — pamiętacie jego walkę z dopalaczami? Taaaaakie sukcesy a teraz sprzedaje się ich 2 razy więcej. A takie badanie to temat znany każdemu bez badania

 • aep

  Oceniono 6 razy 0

  "konstruktywnie krytyczny"... Nieuchronnie zbliża się czas pochwał.
  Jak w armii za czasów ancien (bardzo) regimee - jak coś nie wyszło, stosowano trójetapową reakcję:
  - szukanie winnych;
  - sadzanie niewinnych;
  - nagradzanie oficerów politycznych.

 • 2jajeczny

  Oceniono 11 razy 5

  Czy te łajzy, co się tak honorem unosiły, mają w sobie resztki godności i zwrócą do kasy Państwa niesłusznie wypłacone nagrody i premie?
  Oczywiście to pytanie retoryczne.

 • iremus

  Oceniono 10 razy 0

  Spytam jeszcze raz: Jaki był cel zrobienia konferencji prasowej i przekazania informacji że NIK złoży zawiadomienie prokuratury o popełnieniu przestępstwa?
  Nie cierpię tego nadętego demagoga !!!

 • clash67

  Oceniono 7 razy 1

  Ordynację zmienić, dopiero będzie WIARYGODNIE !!! Teraz to bujanie ślepych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX