"Polska nie miała afery na tak wielką skalę". Joanna Mucha o SKOK-ach: Pamięta pan serial "Ośmiornica"?

Afera SKOK-owa to 45 małych afer Amber Gold, to afera Rywina, ale na znacznie większą skalę. To afera na skalę, jakiej Polska dotąd nie miała - oceniła w TOK FM posłanka Joanna Mucha z Komisji Finansów Publicznych. - Przychodzą do mojego biura ludzie pokrzywdzeni, którym bardzo trudno pomóc - mówiła.
- Nie ma pani wrażenia, że ogromne zainteresowanie SKOK-ami w polskim parlamencie bierze się stąd, że SKOK-i finansują sporo inicjatyw prawicowych? - pytał Joannę Muchę prowadzący Poranek TOK FM Jan Wróbel. Przypomniał również, że PiS domagało się komisji w sprawie Amber Gold, ale ta nie powstała.

Mucha: "Afera Rywina na znacznie większą skalę"

- Sprawa Amber Gold to była ewidentna piramida finansowa. Niektóre spośród SKOK-ów też miały wymiar piramidy finansowej. Ale Amber Gold można porównać do jednego SKOK-u. Natomiast w całym systemie SKOK-ów, 45 z nich, to takie małe afery Amber Gold - oceniła Mucha.

Podkreśliła przy tym, że w grę wchodziło też wyprowadzanie pieniędzy do Luksemburga i przekształcenie fundacji, która "nagle stała się prywatnymi pieniędzmi Biereckiego [współtwórca SKOK i senator PiS - red.] i kilku jego kolegów". - A do tego dochodzi coś, co można by porównać z aferą Rywina, ale na znacznie większą skalę. Przez kilkanaście lat jedna partia roztaczała nad SKOK-ami parasol polityczny, blokowała zmiany mające doprowadzić do tego, żeby depozytariusze mogli mieć pewność swoich pieniędzy i korzystała z tego. Nie było otwarcia gazetki, pikniku, wystawy, która nie byłaby finansowana przez SKOK-i - stwierdziła była minister sportu.

Jak Andrzej Duda pilotował skargę do Trybunału Konstytucyjnego przeciwko ustawie o SKOK-ach >>>

Afera SKOK, jak w serialu "Ośmiornica"

Jan Wróbel zauważył, że rządy PiS trwały jedynie dwa lata. - Mimo wszystko ten parasol był rozłożony, bardzo szczelny. Poszczególni posłowie byli naiwni do granic. Bierecki przekonywał, że SKOK-i to patriotyczna instytucja, ale one bardzo dawno temu oddzieliły się od swojego początku i tego, co było dobrą instytucją - powiedziała Mucha.

Oceniła, że SKOK do uzdrowienia potrzebuje ok. miliarda złotych. - To są potężne pieniądze. Polska nie miała dotąd afery na tak wielką skalę - dodała.

- Świetnie się składa, że to afera związana z prawicą - zaczepił znów Wróbel. - Mnie to powinno cieszyć, ale nie cieszy. Przychodzą do mojego biura ludzie pokrzywdzeni, którym bardzo trudno pomóc. Pamięta pan serial "Ośmiornica"? Mam wrażenie, że mieliśmy do czynienia z taką ośmiornicą - stwierdziła na koniec.

Więcej o:
Komentarze (255)
"Polska nie miała afery na tak wielką skalę". Joanna Mucha o SKOK-ach: Pamięta pan serial "Ośmiornica"?
Zaloguj się
 • zyks

  Oceniono 1 raz 1

  SKOK Dudusia na żyrandol nieudany. Za wysoko...

 • zbig501

  Oceniono 1 raz 1

  utrzymanki biereckiego, smoleńskie błazny atakują

 • kronikastyropianu

  Oceniono 1 raz -1

  Mam pytanie : czy Sienkiewicz i Belka oraz reszta tych .....ów zwrócili pieniądze podatników, które przechlali w knajpie ?
  Czy dalej chlają na nasz koszt ?
  Co na to p. Mucha ?

 • polski_ludek

  Oceniono 1 raz 1

  A o NIEKONSTYTUCYJNEJ Komisji Rabunkowej koleżanka tych......... zapomniała ?
  Przez 10 lat watykańscy złodzieje mogli bezkarnie okradać Polaków i rabować Polskę !
  A co zrobił Tusek ?
  Ano zamiótł sprawę pod dywan i więcej nie ujrzała światła dziennego.
  Ale polskie mienie zrabowane przez Kościół w rękach złodziei i rabusiów watykańskich pozostało !

 • sprzedanyzbolandy

  Oceniono 1 raz 1

  A o OFE szanowna pani zapomniała ? Przypominam, że OFE to pomysł Banku Światowego na grabież Polski. W
  W tym celu BŚ wziął na etat sprzedawczyków z UW, a sprzedawczykom z AWS-u przyobiecał synekury w OFE. I słowa dotrzymał. I od tej chwili obce banki dostawały do dyspozycji NASZE pieniądze, a polski (?) "rząd" jeszcze im dopłacał, tzn pozwalał zabierać sobie "na koszty" do 11% wpłat. I polskim SPRZEDAWCZYKOM i obcym prezesom dobrze się działo.
  Nie mówili, że w Chile OFE już po kilkunastu latach nie miały pieniędzy, a minimalne emerytury musiał sfinansować rząd chilijski.
  Z ramienia BŚ "reformę" dyktował niejaki Michał Rutkowski z Waszyngtonu, który po wprowadzeniu OFE w Polsce wrócił do ojczyzny i do Waszyngtonu.
  W Polsce firmował tę kradzież polskich pieniędzy prof. Marek Góra, ale pierwsze skrzypce grał Balcerowicz, Buzek i Lewicka. Ta ostatnia w nagrodę dostała specjalnie stworzoną synekurę w postaci prezesury Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.
  Inni "twórcy" reformy tez zostali wynagrodzeni po pańsku. Oczywiście kosztem polskich emerytów. POdaję niektóre nazwiska :Krzysztof Pater, Ryszard Petru, Aleksandra Wiktorow, Agnieszka Chłóń-Dominczak, Andrzej Bratkowski. Do tego lobbyści zatrudnieni w bankach , które ciągnęły miliony z OFE : prof. Hausner, Alicja Kornasiewicz, prof. Witold Orłowski

 • razb1947

  Oceniono 1 raz 1

  Mucha bez g-wna żyć nie będzie.

 • razb1947

  Oceniono 1 raz -1

  Najwięcej śmieci jest w PO.

 • razb1947

  0

  A czy Mucha wróciła pieniądze 6 mln.zł za Madonne ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX