Policjant rezygnuje ze służby. Sprzeciwia się nabijaniu statystyk. "Jestem twarzą rewolucji"

- Nie będę wypisywał mandatów powstańcom warszawskim. Ci ludzie zasłużyli sobie na szacunek - mówi na nagraniu zamieszczonym w sieci Kamil Całek. Podoficer KSP zdecydował się odejść ze służby na znak protestu po ostatnich "skandalicznych wydarzeniach z udziałem policji".
POLUB NAS


Po trzech latach służby Całek odchodzi z policji. - Poświęcam się dla koleżanek i kolegów, którzy muszą kreować rzeczywistość i kreować sztuczne, niepotrzebne pseudowyniki - powiedział na konferencji prasowej. - Moje pokolenie jest głęboko przeświadczone, że potrzebne są bardzo duże zmiany systemowe w tej instytucji - dodał i podkreślił, że niebawem złoży raport na ręce komendanta stołecznego policji insp. Michała Domaradzkiego. - Jestem twarzą tego pęknięcia, tej rewolucji - zakończył.

"Mamy zakaz pouczania, tylko mamy mandatować"

Swoje motywacje Całek wyjaśnił również wczoraj w nagraniu, które trafiło do sieci: - Mamy zakaz pouczania, mamy tylko mandatować. Myślałem, że to ja jestem policjantem, to ja decyduję, bo jestem na miejscu i wiem, czy pana należy pouczyć, czy pani przeszła na migającym świetle, bo ma 93 lata, ledwo chodzi i przeżyła powstanie warszawskie - mówi w emocjonalnym nagraniu.- Ja powstańcom warszawskim nie będę wypisywał mandatów, mam to po prostu gdzieś. Ci ludzie zasłużyli sobie na szacunek - podkreśla podoficer. Jak dodaje, taka osoba nie powinna dostać mandatu, jeżeli np. przechodzi na czerwonym świetle w nocy, gdy w okolicy nie ma żadnych samochodów.

To Stonoga opublikował wywiad z Całką

Wywiad z policjantem przeprowadził Zbigniew Stonoga - przedsiębiorca, który zdobył w sieci ogromną popularność. Za cel postawił sobie tropienie niewłaściwego zachowania policji i nagłaśniania podobnych sytuacji m.in. poprzez portale społecznościowe i wydawaną przez siebie gazetę.

Według rzecznika prasowego komendanta głównego policji, inspektora Mariusza Sokołowskiego, Stonoga jest dobrze znany policji, wielokrotnie łamał prawo. - W tej chwili przeciwko niemu prowadzonych jest 29 spraw karnych, do tego dochodzą jeszcze sprawy o charakterze cywilnym - powiedział Sokołowski w rozmowie z nami kilka miesięcy temu. Dodał wówczas, że przedsiębiorca dostał też skierowanie na badania psychiatryczne.

KSP: Odchodzimy od oceny ze względu na statystyki

Stonoga twierdzi, że wciąż zgłaszają się do niego ludzie z całej Polski z prośbą o nagłośnienie nadużyć ze strony policji. Tak samo miał postąpić Kamil Całek. Stonoga odnotował na Facebooku, że policjant zdecydował się odejść ze służby "na znak protestu po ostatnich skandalicznych wydarzeniach z udziałem policji m.in. w Legionowie, Oleśnicy i Sosnowcu".

Ostatnio przedsiębiorca zaangażował się w sprawę śmierci 19-letniego Rafała W. z Legionowa, który umarł podczas interwencji policji, dławiąc się zawiniątkiem z gramem marihuany. Stonoga twierdzi, że to funkcjonariusze zawinili śmierci chłopaka. Rodzice Rafała wielokrotnie stwierdzali przed kamerami, że ich syn zginął, bo policjanci chcieli odzyskać dowód rzeczowy, by podbić statystyki. Prokuratura wykluczyła już winę policjantów.

O rolę statystyk w ocenie pracy policji zapytaliśmy rzecznika prasowego KSP st. asp. Mariusza Mrozka. - Obecnie odchodzimy od oceny pracy policji ze względu na statystyki. Skupiamy się na tym, by wyznacznikiem było społeczne poczucie bezpieczeństwa - powiedział.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (442)
Policjant rezygnuje ze służby. Sprzeciwia się nabijaniu statystyk. "Jestem twarzą rewolucji"
Zaloguj się
 • piano_barti

  0

  to nieźle pie... ten rzecznik Mrozek. Kpiny chyba z ludzi sobie robią. Albo niech sie zaczną bardziej starać, szkoda,że unia nie przeprowadza odgórnych kontroli i ich z roboty nie wywala na zbity pysk, ale nierealne marzenie:)

 • fernando51

  Oceniono 1 raz 1

  No i co z tego wyniknie? Ano nic. Chłopakowi dorobią "gębę" nieroba i po sprawie. Oczywiście znajdą się świadkowie tych twierdzeń, problem zamiecie się pod dywan i po kłopocie. A związki zawodowe w tym resorcie poza kasą o nic innego nie walczą. W telewizji promuje się kulturalnych i uczynnych policjantów a rzeczywistość to chamstwo zadufanie i brak empatii wobec pokrzywdzonych. Na dokładkę słabe wyszkolenie i brak profesjonalizmu. Żeby oddać sprawiedliwość, trafiają się wyjątki. Ale niestety tylko wyjątki.

 • Oceniono 1 raz 1

  Popieram w 100 procentach twoją wizję pzryszłościową policji, powinni pomagać l w trudnych, kłopotliwych sytuacjach, być wszędzie. Nich jadą do Grecji i tam się nauczą
  / zabłądziłem w centru, to policjant wsiadł do samuchodu mojego i zawózł w wskazane miejsc/. Zdobędźcie choć 50 % społecznego zaufania. Dogońcie Strażaków / jesen resort/.
  Zobaczysz, że ten protest w końcu dotrze do tych też ludzi Stanisław Strażak

 • adamschodowy

  0

  ot, polscy pożyteczni

 • wloczykij1979

  Oceniono 2 razy 2

  Odchodzimy od statystyki. Rok temu co czwarty więzień odsiadywał wyrok za jazdę na rowerze pod wpływem. Co czwarty osadzony siedział za rower! I nie można dodawać jajek do kotleta! A ja czekam 25 lat na plan miejscowy swojej ziemi!

 • boooolek

  Oceniono 7 razy -3

  Facet ewidentnie pomylił powołanie. Policja to służba. instytucja hierarchiczna, Statystyka jest była i będzie w całej europie. Trochę mnie śmieszą komentarze. Czuć niezrozumienie roli Policji raczej wydaje je jakaś patologia co jej policja przeszkadza w realizacji jakiegoś chorego sposobu na życie !! Ciekawe jak przeszedł rekrutację taki palant a może mu ktoś pomógł przejść !!! Bo po jego wypowiedzi twierdzę, że z nim coś nie tak !!!!

 • misiek75

  Oceniono 7 razy -3

  Taki jak on to wstyd dla Policji! Kogo teraz przyjmują do tej formacji? Może chał zostać rzecznikiem, a tu ciężko znaleźć taką posadkę, a teraz ma swoje 5 minut. Trzeba sobie uświadomić, że mandaty są dla dobra społeczeństwa, bo jakby nie one to byłaby całkowita anarchia:)

 • Antek Rybczyk

  Oceniono 5 razy 1

  Dobrze, że są ludzie ze służb, którzy widzą patologie w swoich miejscach pracy i takich trzeba nagradzać, bo tacy właśnie rozumieją, że mają służyć społeczeństwu. I tacy powinnio w tej służbie zostać ! A tych przełożonych, którzy wskazują działania przeciw ludziom należy wykopać jak najszybciej.

 • uceee1

  Oceniono 1 raz -1

  www.facebook.com/events/750031045051893/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX