Wybory prezydenckie 2015. Ile podpisów zebrali kandydaci na prezydenta? Rekord Dudy, większość po 100 tys. z górką

O północy minął termin składania 100 tys. podpisów poparcia dla kandydatów w Państwowej Komisji Wyborczej. Na kogo będziemy mogli zagłosować w wyborach? Do PKW zgłosiło się 11 kandydatów, ale głosy zweryfikowano na razie tylko pięciu.
POLUB NAS
O północy minął termin na dostarczenie do PKW co najmniej 100 tys. podpisów potrzebnych, aby zarejestrować kandydata w wyborach prezydenckich. W czwartek PKW zarejestrowała kandydata Kongresu Nowej Prawicy Jacka Wilka, a wcześniej: ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego, Janusza Korwin-Mikkego (KORWiN), Adama Jarubasa (PSL) oraz Pawła Kukiza. Podpisy kandydatów: Andrzeja Dudy (PiS), Janusza Palikota (TR), Mariana Kowalskiego (RN), Magdaleny Ogórek oraz Pawła Tanajno (Demokracja Bezpośrednia) czekają na rejestrację.Od 1,6 mln do 125 tys. podpisów poparcia

Z informacji sztabów wyborczych wynika, że najwięcej podpisów - blisko 1,6 mln - złożył w PKW komitet kandydata PiS Andrzeja Dudy; ok. 650 tys. (w tym ok. 400 tys. już po rejestracji) - ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego; 510 tys. - kandydatki SLD Magdaleny Ogórek; 450 tys. - kandydata PSL Adama Jarubasa; 200 tys. - Janusza Korwin-Mikkego; 240 tys. - Pawła Kukiza; 188 tys. - kandydata Ruchu Narodowego Mariana Kowalskiego; 150 tys. - lidera Twojego Ruchu Janusza Palikota; blisko 145 tys. - kandydata Kongresu Nowej Prawicy Jacka Wilka; 130 tys. - Pawła Tanajno (Demokracja Bezpośrednia); 125 tys. - reżysera Grzegorza Brauna."Totalna blokada w mediach"

Do zgłoszenia kandydata miały prawo 23 komitety wyborcze. Tuż przed północą w czwartek przed siedzibą PKW zjawił się b. opozycjonista Adam Słomka i oświadczył, że wobec jego osoby "jest totalna blokada w mediach, zwłaszcza w TVP". Jak mówił, w związku z tym nie może prowadzić kampanii wyborczej i nie udało mu się zebrać wymaganej do rejestracji liczby podpisów.Grodzka i Nowicka nie uzbierały 100 tys. podpisów

Grzegorz Braun pytany przez dziennikarzy obecnych pod siedzibą PKW o liczbę zebranych podpisów, oświadczył, że nie chce z nimi rozmawiać, gdyż są "przedstawicielami fabryki kłamstwa" i dotąd nie interesowali się jego kampanią.Wystarczającej liczby podpisów nie zebrała kandydatka Partii Zielonych Anna Grodzka i w związku z tym zrezygnowała ze startu w wyborach. Komitet wyborczy Anny Grodzkiej zebrał do czwartku 85 tys. 058 podpisów - poinformowano w komunikacie.

Wicemarszałkini Wanda Nowicka zebrała natomiast 91 tys. głosów. "Wycofuję się z ubiegania się o najwyższy urząd w państwie" - napisała na swojej stronie na Facebooku.

We wtorek kandydatka Wspólnoty Kazachskiej Balli Marzec podała, że nie udało jej się zebrać 100 tys. podpisów.

Z kandydowania zrezygnowali (przed złożeniem podpisów) Zenon Nowak z partii Dzielny Tata oraz b. wiceprezydent Gdańska Włodzimierz Korab-Karpowicz; obaj udzielili poparcia Korwin-Mikkemu.

Więcej kandydatów niż w poprzednich wyborach

Pięć lat temu w wyborach prezydenckich PKW przyjęła zawiadomienia o utworzeniu 17 komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta, ostatecznie zarejestrowano 10 kandydatów. W wyborach 2005 r. PKW zarejestrowała 26 komitetów wyborczych, udało się zarejestrować 16 kandydatom.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (169)
Wybory prezydenckie 2015. Ile podpisów zebrali kandydaci na prezydenta? Rekord Dudy, większość po 100 tys. z górką
Zaloguj się
 • 0

  Za takie manipulacje powinny być dawane kary!!!

  Tutaj krótki artykuł o popełnionych "błędach" w artykule (oczywiście wiadomo, że to nie jest robione nieumyślnie). smarterpoland.pl/index.php/2015/03/robisz-to-zle-czyli-jak-zle-pokazac-liczby-zebranych-glosow/

 • Jerzy Szachnowski

  Oceniono 1 raz 1

  To już nie socjotechnika a inżynieria społeczna połączona z czarną magią niektórych mediów

 • Oceniono 1 raz -1

  Jesteście ślepi ? Widać przecież tam dwa słupki u Dudy podpisów :) A że wysokości zbliżone to pierwsze co widzicie :)

 • elbertson

  Oceniono 1 raz -1

  Marian !!!!!

 • Seb Bart

  Oceniono 2 razy 2

  żal duszę ściska :) a reportery na rzęsach stają, by tłumaczyć, jak to bronek mimo że ma mniej i tak ma więcej. Żałośni jesteście, tak samo jak bronkowa żałosna prezydentura. Czołem Wielkiej Polsce.

 • Seb Bart

  Oceniono 3 razy 3

  gazeto, żenada. Śmieją się z waszej grafiki wszyscy. I z waszej propagandy.

 • 01kotek01

  Oceniono 2 razy 2

  Marian Kowalski 188 tys.,
  Jack Wilk 145tys.,
  Paweł Tanajno 130tys.,
  Grzegorz Braun 125tys.,
  czy ktokolwiek widział, czy słyszał ich w POlandyjskich mediach, zdołał się z nimi zapoznać ?
  Trzeba uczciwie powiedzieć, że nie - takie są fakty. No i tak się jakoś składa, że ci w/w należą do prwej strony politycznej.
  Natomiast Anna Grodzka/i, Wanda Nowicka b. często były pokazywanie w tej kampanii i tak się jakoś dziwnie składa, że należą oni do lewej strony - lewacy. No i pomimo tej nachalnej agitacji medyjow POlandyjskich nie zdołali uzbierać nawet 100tys
  Obydwoje twierdzą, że już im niewiele brakowało, lecz to tylko gadka, bo nikt tego autorytatywnie nie liczył.
  Tak naprawdę, na zdrowy rozum, myślałby kto, gdyby tak niewiele brakowało, to te istoty korytolubne na głowie by stanęły, by jednak je dozbierać ?!
  Kłamstwem politycznym lewactwa śmierdzi na odległość ?
  Jednak pomijając to widać namacalnie jak pluralistyczne, okiektywne sa medyja i w ktorym kierunku mają skręcenie.
  Widać jak bezczelnie na siłę i po chamsku wciskają lewactwo ludziom, a dyskryminują, prześladują prawą stronę, pomimo iż ludzie chcą ich przyjmować.
  Lecz te medialne " oszusty" mają daleko w tyle swoich odbiorcow - żywy dowod jw.
  Dlatego walcie się małpiatki z cyrku medialnego mainstreamu, dlaczego na chama wpier.dalata codziennie swoje fałszywe ryje do domu odbiorcow, jak wam na nich nie zależy, co ?
  Gdzie tu choćby odrobina honoru ???

 • maciej217

  Oceniono 2 razy 2

  Jak tak dalej pójdzie to Duda wygra te wybory. Najwięcej podpisów, wzrostowy trend poparcia w sondażach. Trudno się jednak dziwić skoro Komorowski w tak ważnej kwestii jak wprowadzenie euro ma gdzieś zdanie Polaków.

 • rikol

  Oceniono 2 razy -2

  Szkoda, że Grodzka i Nowicka nie zebrały podpisów. Są to bardzo rzeczowe i pracowite kandydatki, w przeciwieństwie do tej reszty karierowiczów. Szczególnym kuriozum jest Ogórek, która oddzieliła się od dziennikarzy. No i jeszcze pan Korwin Mikke, który popiera gwałty i udawał rolnika, zeby podatków nie płacić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX