Komentarze (106)
Balcerowicz: Gdyby rządziło PiS, Polska wyglądałaby jak Ukraina
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • v_kolumna_v

  Oceniono 6 razy 4

  Gospodarka polska jest w takim stanie jak każdy gołym okiem widzi, bo mieliśmy to szczęście że mieliśmy takiego geniusza od finansów jak Balcerowicz który na dzień dobry rozłożył połowę przedsiębiorstw. Wyprzedać całą Polskę, zadłużyć na bilion złotych (albo i więcej jak dobrze policzyć), zrobić 30% bezrobocie, zlikwidować praktycznie wszystko co działało, stworzyć brak perspektyw, a wszystko w 25 lat, to doprawdy nie każdy potrafi tak roztrwonić...

 • patriotaa

  Oceniono 8 razy 4

  A tak towarzyszu balcerek Polska jest sto lat za murzynami i dzięki tobie i PO ludzie zdychają z biedy i głodu. z qrwy syny doprowadziliście naród na dno. sprzedaliście za grosze cały dorobek polaków jaki zbudowali po wojnie. przed woją było takie powiedzenie żydowskie które i dzisiaj jest dokładnie dopasowane do sytuacji ,, ULICE WASZE A KAMIENICE NASZE" do tego dodał bym jeszcze kartony i śmietniki wasze

 • val_drakul

  Oceniono 2 razy 0

  niezalezna.pl/65422-co-za-akcja-policji-w-bialowiezy-aresztowano-znaki-na-trasie-przejazu-komorowskiego

 • val_drakul

  Oceniono 9 razy 3

  skad wylazl ten czlowiek...

 • darius112

  Oceniono 10 razy 2

  Tak, tak pamiętamy, mieliśmy Ukrainę przez 2 lata 2005-2007. Pamiętamy - najwyższy wzrost w dekadzie, najniższy dług, spadające bezrobocie. Ale oczywiście, to wszystko dzięki PO, bo mimo że PIS rządził tak się wzięło i zrobiło że była generalnie koniunktura na świecie i wszystko rosło i to dzięki PO. Teraz się wzięło i zrobiło jest dekoniunktura, za którą oczywiście odpowiada PIS.
  Swoją drogą towarzysz Balcerowitz coś ostatnio się zrobił bardzo aktywny - czyżby liczył na miejsce na liście PO?

 • g19512

  Oceniono 12 razy 2

  on sie jeszcze odzywa toć to najbardziej znienawidzony przez obywateli szkodnik polskości

 • Krzysztof K

  Oceniono 11 razy 3

  Gdyby rządził Łukaszenka , to tak jak na Białorusi - 70 % społeczeństwa miałoby oszczędności w banku , koszta życia dostosowane by były do możliwości ekonomicznych przeciętnego polaka , nie byłoby bezrobocia , a tak , pod rządami mafii politycznej z Patologii Obywatelskiej jest jak jest . Krzysztof Kornatowicz

 • Oceniono 14 razy 2

  Balcerowicz nie widzi bilionowego zadłużenia do jakiego w ciągu 8 lat doprowadziła koalicja PO i PSL i oczywiście PREZYDENT KOMOROWSKI! Nie widzi skutków ostatniego 25 lecia realizacji jego I i II planu, z wyniku, którego doszło do ok 150 tysięcy samobójstw z przyczyn ekonomicznych, kilkuset tysięcy przedwcześnie zmarłych, bo niemieli na lekarstwa, niskich płac, głodowych emerytur i rent, a które doprowadziły do ok 5 milionów egzekucji komorniczych itd. To aferzysta - Balcerowicz doprowadził do wyprowadzenia setek miliardów do PRYWATNYCH OFE. Lepiej by było , aby zamilczał, bo za to co zrobił, powinien ponieś karę.... g.rosiakvelnowak@gmail.com

 • jmma.777

  Oceniono 15 razy -1

  Taki Duda będzie żył dopóty w Polsce będzie królowała GŁUPOTA z sekciarskim oddaniem się Kaczyńskiemu . Obydwoje niby wykształceni a tępota wylewa się wiadrami . Jeszcze Ziobro próbuje się zabrać do tego autobusu głupoty - posłuchajcie go co mówi o SKOK - haha.

 • czysty.harry

  Oceniono 12 razy 2

  Najgorsi są neofici nawróceni z komunizmu na kapitalizm. Towarzysz Balcerowicz coś o tym wie. Żyd a głupi.

 • czysty.harry

  Oceniono 16 razy 2

  Mengele polskiej gospodarki. Tak o panu Balcerowiczu napisał kiedyś tygodnik NIE.Te słowa są nadal aktualne.

 • korrping

  Oceniono 16 razy 0

  Balcerowicz: Gdyby rządziło PiS, Polska wyglądałaby jak Ukraina.
  Zgadzam się, ale gdyby do dziś pan miał wpływ na polską gospodarkę, Polska wyglądałaby jak Chiny.

 • napohybel.live

  Oceniono 21 razy 3

  Komisja Nadzoru Finansowego ( KNF ), kolejny raz przygląda się piramidzie finansowej partii Prawo i Sprawiedliwość.
  24.06.2013
  Ponad 2 mln 630 tyś członków SKOK-ów zdeponowało łącznie 17 mld złotych, aktywa wszystkich oddziałów wynoszą 18.3 mld złotych natomiast wysokość kredytów to 17.1 mld złotych.
  Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda dobrze, jednak jest mały haczyk a w zasadzie duży hak.
  Na 55 kas zrzeszonych w SKOK w 43 prowadzone jest postępowanie naprawcze, 28 kas odnotowało straty na działalności, 26 kas posiada współczynnik wypłacalności na poziomie poniżej 4% ( dla banków średni współczynnik to 14%) a wysokość niespłaconych kredytów sięga 30%.
  KNF zastrzega, że liczby podane w raporcie z 6 czerwca 2013 nie obejmują korekty w wycenie kwitów dłużnych które zostały wyemitowane przez spółkę z...Luksemburga.
  SKOK-i objęły te kwity dłużne oddając w zamian część niespłaconych kredytów ( portfel złych kredytów). Nie byłoby w tym nic dziwnego ( banki również handlują kredytami przeterminowanymi sprzedają je firmom i funduszom sekurytyzacyjnym) gdyby nie to, że spółka utworzona za pieniądze...grupy SKOK. Czyli inaczej mówiąc, prostym językiem dla Okradzionych Kaczystów.
  SKOK sprzedał przeterminowane kredyty SKOKO-wi, tylko takiemu cichemu którego sam jest właścicielem. Gdyby dodać kwity dłużne będące w portfelach Kas ( SKOK-ach) to procent niespłaconych kredytów wynosi 37%.
  KNF na przełomie marca i kwietnia zażądał od SKOK-ów kolejnych korekt w sprawozdaniach finansowych, uwzględniających kwity dłużne sprzedane do Luksemburga a także rozliczanie w czasie niektórych prowizji czego SKOK-i nie robiły zgodnie z obowiązującym prawem.
  Szefowie SKOK, panowie Matusiak ( prezes) i Kamiński ( dyrektor) zapewniają, że wniesione poprawki do sprawozdań finansowych nie spowodują znaczących zmian w płynności finansowej grupy, ale jednocześnie przyznają że grupa SKOK znajdzie się pod kreską na poziomie minus 107,3 mln złotych. Czyli nie de facto płynność finansowa jako grupy jest zagrożona.
  Pan Kamiński przyznał ponadto, że wprowadzenie korekty zaleconej przez KNF obniży tzw. wskaźnik kapitału instytucjonalnego SKOK-ów z 3.,2% do...1,6%. Kapitał instytucjonalny nie jest tym samym co współczynnik wypłacalności systemu kas ale w następstwie obniżenia kapitału SKOK-ów współczynnik wypłacalności również ulegnie obniżeniu z obecnego 4,4% dla całej grupu do poziomu 2,2%-2,6%.
  Czyli kasy w kasie brak...a Ty Okradziony Kaczysto płać.
  Aby utrzymać się na powierzchni i wywiązać się ze sponsorowania PiS-u, prezes Matusiak wpadł na genialny jego zdaniem pomysł. Pożyczka w wysokości 100 mln dolarów ( tych zielonych amerykańskich z Waszyngtonem) z WOOCU, ma być "wykorzystana do załatania dziur" w kapitale grupy SKOK. Co to jest WOOCU? zapytacie pewnie drodzy Okradzeni Kaczyści. WOOCU to nic innego jak Światowa Rada Związków Kredytowych. Ale jak wiecie ( no chyba wiecie ) w świecie światowej finansjery nie ma nic za nic, a pożyczkę spłacicie WY drodzy członkowie SKOK.
  Na taką pożyczkę potrzebna jest zgoda KNF.
  I na zakończenie drodzy Okradzeni Kaczyści, wasze wkłady, lokaty czy inaczej zwane depozyty nie są już objęte gwarancją Towarzystwa Wzajemnych Ubezpieczeń SKOK...chociaż w okresie przejściowym do listopada 2013 bezpieczeństwo wkładów gwarantują:fundusz stabilizacyjny zgromadzony w Krajowej SKOK, ingerencja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz możliwość wsparcia ze strony Narodowego Banku Polskiego ( płynność finansowa) to w praktyce oznacza tylko to, że jak za kilka dni ogłosiliby upadłość nie dostaniecie nic.

 • chi-neng

  Oceniono 32 razy 8

  "Gdyby rządziło PiS, Polska wyglądałaby jak Ukraina"

  A ja mysle, ze duzo, duzo gorzej...

  Z tym poziomem co caly elektorat prezentuje nam w czasie misiecznic i innych "zlotow szamanskich pod Jasna Gora.. i wszedzie gdzie sie da przy roznych okazjach.

  Nie mowiac juz o tym co nas bezposrednio "dotyka na Forum", ten najwyzszy standard, narzucony i wdziecznie nasladowany przez ten tzw "wyzszy standard dzialdo-dziadowski", a przede wszystkim nie zapominajac o tej "smietance kierujacej z tylnego i kazdego innego siedzenia", to sadze, ze ten poziom ukrainski moze nie bylby tak tragiczny ?

 • andrzej6404

  Oceniono 7 razy 1

  W zachodnich demokracjach polityk składający puste deklaracje się kompromituje" - podkreśla Balcerowicz w rozmowie z "Rz".
  p. Balcerowicz w takim razie pierwszym lgarzem politycznym w mysl tej zasady byl p.Walesa, ktory obiecywal nam po 100 mln zlotych na glowe i co i g............ i nic....Pam tez i wielu innych tez obiecywalo i co ....i dalej wiekie g................................................, to nie kwestia czasu obecnego to kwestia calych 25 lat - zona Cezara winna byc czysta, jezeli chce sie byc zdrowym to do bolu wicna sie wszelkie patologie a w ciagu 25 lat od UW, AWS ,przez P, PO ,Pis ;SLD mamy afere na aferze i okradanie obywateli, rozliczcie tez Kulczyka i innych ktorzy sie "uwalszczyli" na spolecznestwie przez 25 lat- p. Baclerowcz samokrytka tez jest w cenie nie tylko walenie w czambul innych

 • napohybel.live

  Oceniono 21 razy 9

  Kaczyński SKOKI trzeba bronić, bo to polski kapitał. Wnioski z raportu KNF „są do przeanalizowania”
  opublikowano: 24 listopada 2014
  SKOK-ów trzeba bronić, bo to polski kapitał i sól w oku Platformy
  — stwierdza w rozmowie z tygodnikiem „Wprost” Jarosław Kaczyński.
  Odnosząc się do raportu KNF, który stwierdza, że pieniądze ze spółek związanych ze SKOK-ami omijają Polskę i płyną do Luksemburga, prezes PiS zauważa:
  Ta sprawa musiałaby być dokładnie przeanalizowana. Nie wiem, jaki ma majątek Grzegorz Bierecki, którego znam od bardzo dawna. Ale wiem jedno, że w Polsce jest wielu miliarderów, którzy nie wiadomo dlaczego są miliarderami, choć niczego nie zdziałali. On na pewno nie jest miliarderem, a stworzył jednak potężną instytucję, nie przejmował przy tym żadnych państwowych majątków, tak jak inni. Wiem tylko, że jest atakowany za SKOK Wołomin. A z tym akurat nie miał nic wspólnego mówi Kaczyński.
  Te wnioski są do zanalizowania. Tylko w tej chwili niestety nie mam na to czasu, zajmę się tym, jak przyjdą lżejsze czasy
  — dodaje.
  mc,Wprost
  wpolityce.pl/polityka/223301-kaczynski-o-skok-ach-trzeba-ich-bronic-bo-to-polski-kapital-wnioski-z-raportu-knf-sa-do-przeanalizowania

 • napohybel.live

  Oceniono 23 razy 7

  Walka PiS o pieniądze SKOK-ów to wielka polityczno-finansowa robota
  Anna Siek
  23.10.2014
  83 mln zł wypłynęły w ubiegłym roku z systemu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych na konta holdingu z Luksemburga - informuje "GW". Pieniądze wyciekają, choć spółdzielnie borykają się z poważnymi problemami finansowymi. - Okazuje się, że wysoki protektorat PiS nad kasami, które musimy finansować ze wspólnych pieniędzy, jest nadzwyczaj skuteczny - oceniła Janina Paradowska w TOK FM.
  Komisja Nadzoru Finansowego ujawniła, że z systemu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych pieniądze wypływają na konta luksemburskiego holdingu. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", tylko w 2013 r. były to 83 mln zł. W tym roku może to być około 70 mln zł. A jednocześnie SKOK-i "jadą na stratach".

  "Luksemburska spółka SKOK Holding s.a.r.l. powstała sześć lat temu, kiedy stało się jasne, że koalicja PO-PSL przeforsuje w końcu ustawę, która ograniczy władzę Kasy Krajowej SKOK i obejmie SKOK-i nadzorem KNF. Do Luksemburga kasy przetransferowały część "trefnych" pożyczek (w całym systemie 31 proc. kredytów jest zagrożonych), w zamian otrzymując obligacje. W ten sposób poprawiły sobie bilanse" - ustaliła "Gazeta Wyborcza".
  - Muszę powiedzieć, że przestaję rozumieć. Od lat czytam artykuły dotyczące działań SKOK-ów. Ale okazuje się, że wysoki protektorat Prawa i Sprawiedliwości nad kasami, które potem wszyscy finansujemy ze wspólnych pieniędzy, jest nadzwyczaj skuteczny. Walka PiS-u o pieniądze SKOK-ów to wielka robota polityczno-finansowa - komentowała Janina Paradowska w "Poranku Radia TOK FM".

  Silne związki

  O tym, jak ważne dla PiS są spółdzielcze kasy, najlepiej świadczy to, że ich twórca został senatorem Prawa i Sprawiedliwości. Grzegorz Bierecki był jednym z najgłośniejszych krytyków przeforsowanych przez rząd zmian, dzięki którym kasy zostały objęte nadzorem KNF. Nie jest też tajemnicą, że wielu polityków PiS bierze pożyczki ze SKOK-ów. W tej grupie jest Jarosław Kaczyński.

  PiS walczy o przepisy korzystne dla SKOK-ów.
  - SKOK-i znajdują się pod niezwykle czułą opieką Prawa i Sprawiedliwości. Partia, która chce sięgać do tzw. głębokich kieszeni wszystkich, którzy mogliby mieć pieniądze, jakoś jak sięga do kieszeni SKOK-ów, to być może na swoje partyjne cele. W każdym razie nie na cele społeczne - komentowała Janina Paradowska.

  www.tokfm.pl/Tokfm/1,103087,16850257,Paradowska__Walka_PiS_o_pieniadze_SKOK_ow_to_wielka.html

 • maciekwawa1

  Oceniono 12 razy 2

  W Twoich ustach krytyka brzmi jak komplement. Panie Balcerowicz .....

 • andres1167

  Oceniono 18 razy 2

  Juz ty hu...ju Balcerowiczu wyrzadziles ,polska wyglada gorzej jak ukraina ,tam przynamniej jest przemysl a twuj plan to likwidacja calego przemyslu od ciebie parowo sie to wszystko zaczelo sypac i jescze masz czelnosc sie odzywac powinienec resztezycia spedzic w kryminale

 • kermit.dolomit

  Oceniono 24 razy 4

  Ale na szczęście mamy PZPRowca Balcerowicza i Platformę Obywatelską którzy po trupach polskiej biedoty dzielnie gonią Zachód

 • polkot1

  Oceniono 13 razy 5

  W zachodnich demokracjach polityk składający puste deklaracje się kompromituje - powiedział mistrz Balcerowicz. Za to dzięki kłamstwu iż obniży się podatki, a potem się je podwyższa... zostaje się królem Europy! Ot logika, puste obietnice są złe, a kłamliwe dobre... tulko jak odróżnić te "puste" od "kłamliwych"

 • 31.februarius

  Oceniono 6 razy 2

  "W zachodnich demokracjach polityk składający puste deklaracje się kompromituje"

  Aż trzy razy zostało to w tym artykule powtórzone, ale to po prostu
  nieprawda i jedna z wielu rozpowszechnionych w Polsce "legend" o Zachodzie.

 • clash67

  Oceniono 6 razy 2

  A gdyby rządził np. Morawiecki, który patriotycznie nie godził się na okrągły stół ....
  Balcer odżył, bo zobaczył szansę na wybielenie siebie i codziennie wpiera jaka to afera, że zagraniczne banki pokryły wypłaty z funduszu, który i tak muszą płacić. Jakoś nikt nie robi afer, jak ubezpieczalnie wypłacają poszkodowanym z obowiązkowego OC.

 • e-komentarz

  Oceniono 37 razy 13

  Gdyby z pisowskich obietnic, czy jak to szumnie nazywają "programu" odrzucić te niemożliwe do spełnienia nie zostałoby nic. Musieliby milczeć jak Ogórek. A przecież coś mówić muszą, to wymyślają coraz to bardziej kosztowne obiecanki-cacanki nie podając źródeł finansowania, nie licząc się z żadnymi realiami, a ciemny pisowski ludek to kupuje. Ale tylko on. Nowych wyborców, spoza swojego kręgu, nie są w stanie przekonać do swoich wizji i już widać na horyzoncie kolejne 'moralne zwycięstwo'...

 • klarneta8

  Oceniono 27 razy 3

  P.prof niech plota te androny w TRWAM , RM-dla swoich,ale niech nie obrazaja ludzi myslacych, kt. chca normalnej dyskusji w oplacanych przez nich stacjach,Dzis przed chwila ogladalam ZIOBRE u p. Rymanowskiego,a pozniej BLASZCZAKA w TVPINFO. To byl potok tych samych zdan, pomowien SKOK-i, to afera obecnego prezydenta i PO.Oni sa czysci jak lza.

 • 789456123zr

  Oceniono 20 razy 2

  Panie Leszku chce pan odrobić szkody, które poniósł pan krytykując Tuska za zawłaszczenie OFE i zadłużanie przyszłych pokoleń???

  Ci co na forach nie tak dawno pluli na Pana, teraz będą przyznawać Panu 100% racji HE HE HE

  Jacy mali są ludzie, bez przekonań, zasad, bez pamięci. Liczy się tylko osobista korzyść.

 • fakiba

  Oceniono 39 razy 7

  Kandydat Duda i inne pisiory w sprawie SKOK , zaprzeczają wszystkiemu , i nawet winnego już mają , a jest nim KNF , bo przez jego "niedopuszczalne" działania sprawa ujrzała światło dzienne i ludzie z tej piramidy finansowej wiać zaczynają

 • chi-neng

  Oceniono 34 razy 12

  CZESC V - SKOKI (wg @napohybel.live - koncowka...)

  WIEŚĆ, ŻE BIERECKI BĘDZIE REPREZENTOWAŁ PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ W WYBORACH DO SENATU, POSZŁA W ŚWIAT 16 SIERPNIA O 18.44.

  • „Sensacyjny kandydat PiS” – donosił na swym blogu europoseł Ryszard Czarnecki – od jakiegoś czasu współpracuje z Biereckim, został nawet członkiem rady nadzorczej jednej ze spółek należących do systemu SKOK.

  • 17 sierpnia o sensacyjnej kandydaturze pisała już większość mediów.

  • Tego dnia Grzegorz Bierecki wraz ze swoim bratem Jarosławem oraz z Adamem Jedlińskim, wieloletnim przyjacielem Lecha Kaczyńskiego, przejął majątek Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych, na który przez 20 lat łożyły Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe.

  • Własnością lub współwłasnością Biereckich i Jedlińskiego stały się m.in. spółki, do których należą siedziby Kas i związanych z nimi podmiotów; firmy windykacyjne, którym Kasy przekazują co roku do ściągnięcia setki milionów złotych długów swoich klientów, a nawet dwa znane biura podróży.

  • W sumie przejęli majątek wart dziesiątki milionów złotych.

 • fakiba

  Oceniono 102 razy 54

  A kto by się takimi bzdurami jak finansowanie obietnic przejmował , ważne że ciemny lud bajeczki łyka jak bocian żaby

 • chi-neng

  Oceniono 37 razy 11

  CZESC IV – SKOKI ( w skrocie - wg @napohybel.live)

  • Prezes krajowej SKOK Bierecki kandydował do Senatu z listy PiS, bo, jak mówi, wie, co zrobić, by w portfelach Polaków było więcej pieniędzy.

  • Sam w ostatnich tygodniach dołączył do grona polskich multimilionerów.

  • Przejął na własność część systemu SKOK.

  • Kampania Biereckiego jest pod wieloma względami bezprecedensowa.

  • Pierwszy raz w wyborach do parlamentu kandyduje urzędujący szef dużej instytucji finansowej, największej w Polsce organizacji parabankowej – zrzeszającej ponad 2,2 mln członków, dysponującej 1852 placówkami w całym kraju i posiadającej (na koniec 2010 r.) 13 mld zł zgromadzonych depozytów.

  • Jeszcze niedawno Bierecki ostro reagował na zarzut o upolitycznieniu SKOK.

  • Trudno nawet odróżnić, co jeszcze jest reklamą Kas, a co już materiałem wyborczym ich szefa.

  • Wsparciem finansowym ze strony SKOK publicznie pochwalił się Tomasz Sakiewicz, szef „Gazety Polskiej” i „GP Codziennie”, czyli nowego, propisowskiego tabloidu (to ten, co pisał o zamachu bombowym w Smoleńsku).

  • W ten sposób członkowie Kas nieświadomie zbiorowo wspierają PiS.

  • Wrześniowy numer bezpłatnej gazety SKOK Stefczyka otwiera wielkie zdjęcie Biereckiego z podpisem:

  „Mamy naszego kandydata w wyborach do Senatu RP”.

  „Wielka rodzina SKOK ma szansę poprzeć twórcę polskiej instytucji finansowej”.

  • Pracownicy Kasy rozdają pisemko podczas przedwyborczych spotkań Biereckiego na Podlasiu (kandyduje w Białej Podlaskiej).

  • Bo chociaż SKOK Stefczyka jest ogólnopolski, akurat na Podlasiu prowadzi ostatnio szczególnie intensywną akcję marketingową.

  • Lokalne media co kilka dni publikują zdjęcia Biereckiego, który w imieniu „Stefczyka” przekazuje dary i czeki kolejnym podlaskim szpitalom, przedszkolom, domom dziecka.

  • Kasa Stefczyka została sponsorem drużyny piłkarskiej MKS Podlasie Biała Podlaska.

  • Dwa tygodnie przed wyborami piłkarze po raz pierwszy wybiegli na boisko w barwach Kasy, dopingowani z trybuny przez Biereckiego.

  • Stefczyk finansował nawet uroczystość 500-lecia nadania praw miejskich miejscowości Kodeń, bo – jak donosi portal internetowy Stefczyka – choć odebrano je jeszcze za cara, pamięć o tym wydarzeniu jest w Kodniu wciąż żywa.

 • chi-neng

  Oceniono 44 razy 20

  CZESC III – SKOKI (wg @napohybel.live - w skrocie)

  • Lech Kaczyński uznaje , że ustawa „zbyt dalece ingeruje w samorządność i niezależność skok” i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.

  • Wiosną br. wycofał ją stamtąd prezydent Bronisław Komorowski, ale ustawa nie weszła jeszcze w życie.

  • W międzyczasie Fundacja na rzecz Polskich Związków Kredytowych została po cichu zlikwidowana.

  • Decyzja zapadła pod koniec 2010 r. 16 grudnia ówczesny prezes World Council of Credit Unions Pete Crear pisał w liście do członków zarządu FPZK, że po konsultacjach z nimi władze WOCCU uznały, iż cel Fundacji został zrealizowany, i postanowiły ją zlikwidować.

  • A także, że „trzymając się zasad spółdzielczości” WOCCU zobowiązuje zarząd Fundacji do przekazania majątku pozostałego po jej likwidacji Spółdzielczemu Instytutowi Naukowemu Spółdzielnia Pracy z siedzibą w Sopocie.

  • Spółdzielnię tę utworzyli niespełna dwa tygodnie wcześniej, w sobotę 4 grudnia, Grzegorz Bierecki i jego brat Jarosław, ich żony – Marzena i Alicja, Adam Jedliński i jego córka Martyna, a także wieloletnia księgowa FPZK oraz trzej bliscy współpracownicy Biereckiego.

  • Likwidacja Fundacji przebiegła ekspresowo.

  • Już 31 stycznia 2011 r. Spółdzielczy Instytut Naukowy przejął jej majątek oraz wszelkie prawa i obowiązki.

  • Nie rozwinął jednak działalności.

  • Gdy Bierecki wraz ze swymi najbliższymi i współpracownikami powoływał SIN SP, w Sejmie od kilkunastu dni trwały prace nad priorytetowym rządowym projektem ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

  • Wprowadzała ona m.in. możliwość przekształcania spółdzielni pracy w spółki.

  • Ustawa miała pomóc istniejącym spółdzielniom pracy, którym ta forma prawna ogranicza możliwości rozwoju, np. pozyskania zewnętrznych inwestorów.

  • Dotąd spółdzielnie, które chciały przekształcić się w spółki, musiały najpierw się zlikwidować, tracąc ciągłość, także umów i ulg, i wpadając w obowiązki podatkowe przy przekształcaniu majątku.

  • Ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych weszła w życie 1 lipca br. 17 sierpnia (czyli właśnie wtedy, gdy media entuzjazmowały się wieścią o starcie Biereckiego do Senatu) założyciele Spółdzielczego Instytutu Naukowego podjęli uchwałę o przekształceniu go w spółkę SIN sp. z o.o.

  • Bierecki objął w niej 1 tys. udziałów, jego brat i Adam Jedliński – po 600, pełniący funkcję prezesa spółki Janusz Ossowski – 3 udziały, a pozostali założyciele spółdzielni – po jednym.

  • Odtąd cały dawny majątek FPZK należy do tej spółki. Nie udało nam się tylko ustalić, co stało się z 75 proc. udziałów Fundacji w Krajowej SKOK (o wartości ponad 3,5 mln zł).

  • Zespół Ekspertów Finansowych Auditor badający sprawozdanie finansowe Fundacji, sporządzone na dzień jej likwidacji, odnotował:

  „Likwidatorzy wystąpili do Kasy Krajowej o zwrot wpłaconych udziałów z uwagi na fakt, że Fundacja z dniem likwidacji przestaje z mocy ustawy być jej udziałowcem.
  Zwrot wpłaconej kwoty może być dokonany po decyzji walnego zgromadzenia Kasy Krajowej”.
  • Jednak w maju br. podczas walnego zgromadzenia Krajowej SKOK taki wniosek nie został zgłoszony.

  • Odnotowane w protokole wyniki głosowań wskazują, że ktoś dysponował udziałami Fundacji.

  • Kasy do tej pory nie zostały oficjalnie poinformowane o jej likwidacji ani o tym, w jaki sposób zadysponowano jej majątkiem.

 • 789456123zr

  Oceniono 20 razy -2

  Bądźmy obiektywni. śmiejecie się z pisiorów, a sami z siebie się śmiejecie.

  Przypomnę na czym polega polityka:

  Posłanka PO "wkręcona". Krytykowała program Platformy - myślała, że mówi o PiS

  To zupełnie nierealne pomysły. Czyste chciejstwo. Człowiek składający takie obietnice okłamuje Polaków! - powiedziała w rozmowie z "Rzeczpospolitą" posłanka PO Ligia Krajewska. Wypowiadając te słowa była przekonana, że mówi o programie PiS. Tymczasem krytykowała pomysły własnej partii.


  i co łyso platfusy!!! Polityka to plucie na konkurencję, chociaż samemu się postępuje podobnie!!!

 • chi-neng

  Oceniono 32 razy 16

  CZESC II - SKOKI ( w skrocie wg @napohyble.live)

  • Przymus uczestniczenia pracownikow Kas i kandydatow na członków ich w organizowanych przez Fundację płatnych szkoleniach i zdawać, oddzielnie płatne, egzaminy.

  • Co dwa lata mieli potwierdzać swoje kwalifikacje – co wiązało się z kolejnymi kursami i egzaminami.

  • Kasy miały także korzystać odpłatnie z programów komputerowych opracowanych przez spółkę, której udziałowcem była Fundacja; a kampanie reklamowe i promocyjne prowadzić za pośrednictwem innej utworzonej przez nią spółki.

  • Narzucono im również wspólne logo, za używanie którego płaciły Fundacji.

  • W latach 2004–10 Fundacja zarobiła na nim 4,1 mln zł.

  • W tym samym okresie Kasy zapłaciły jej za szkolenia 2,6 mln zł, a spółki-córki wypłaciły jej 10 mln zł dywidendy od swoich zysków.

  • Ponad 26 mln zł – Fundacja zarobiła jednak w tym czasie na wynajmowaniu nieruchomości podmiotom należącym do systemu SKOK.

  • W ciągu 20 lat dorobiła się dzięki Kasom majątku wartego dziesiątki milionów złotych.

  • Kasy godziły się na obciążenia, uważając Fundację za stały element systemu SKOK, który przynajmniej w części swej działalności, np. wydawniczej, jakoś tam służy ruchowi

  • W wyniku procesów wytoczonych przez tę Kasę, sądy uznały, że Krajówka bezprawnie narzucała Kasom szkolenia w Fundacji.

  • Procesy dotyczące innych obciążeń narzuconych Kasom przez Krajówkę i w ogóle relacji na linii Krajowa SKOK – szeregowe Kasy wciąż trwają.

  • Kasy stały się parabankiem, nie podlegają nadzorowi zewnętrznemu, a pełną kontrolę nad Kasami przejęła grupa pięciu osób z rodzinami.

  • Publikacje (za które SKOK wytoczyły nam wiele procesów, w tym – przegrany ostatnio w pierwszej instancji przez SKOK – o bezprecedensową w historii polskiej prasy karę dla POLITYKI w wysokości 5 mln zł) dały początek kilkuletniej publicznej dyskusji o Kasach.

  • Efektem było m.in. zniesienie przysługującego im zwolnienia podatkowego (od 2007 r.).

  • W 2009 r. Sejm uchwalił ustawę, która miała dać szeregowym Kasom wpływ na funkcjonowanie systemu SKOK.

  • Zgodnie z ustawa Krajówki miały być wyłącznie Kasy, a Fundacja miała zostać zobowiązana do odsprzedania im udziałów.

  • System Kas miał zostać objęty kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego.

 • dziadekjam

  Oceniono 15 razy -1

  Andrzej Duda przedstawia wiele obietnic, nie mówiąc, jak je sfinansuje" - ocenia prof. Leszek Balcerowicz. Wg byłego wicepremiera, Polacy są zbyt pobłażliwi dla polityków.
  ===============================================================
  To fakt, że Polacy są zbyt pobłażliwi dla polityków, bo taki polityczno-ekonomiczny zbrodniarz jak Balcerowicz od wielu, wielu lat powimiem światy przez kratki oglądać. Również "obiecywacze zielonej wyspy szczęśliwości" też powinni zajmować troszklę inne miejsca niż synekury w Brukseli. Pod względem obiecywania gruszek na wierzbie za cholerę nie widać różnict między poszczególnymi politykami, a i zamiłowanie do żerowania na społeczeństwie też ich nie różni.

 • chi-neng

  Oceniono 54 razy 30

  Prof. Balcerowicz powtarza, że SKOK to największa afera finansowa z jaka mieliśmy do czynienia w Polsce.

  Dlatego mam nadzieje, ze media tego tematu nie popuszcza...

  Ku przypomniniu:

  CZESC I ( z 5:u) – SKOKI ( @napohybel.live - w skrocie ...)

  • Pomysł na SKOK - jesien1989 r.

  • Bierecki w składzie delegacji do USA, by szukać wsparcia dla związku.

  • W Stanach spotkał się z przedstawicielami tzw. unii kredytowych.

  • Narodziny idei stworzenia w Polsce organizacji gromadzącej oszczędności swoich członków i udzielającej ze zgromadzonych pieniędzy niskooprocentowanych pożyczek, działająca non profit (coś jak zakładowe kasy zapomogowo-pożyczkowe).

  • Lech Kaczyński powołuje grupę roboczą, która we współpracy z World Council of Credit Unions (WOCCU – Światową Radą Związków Kredytowych) dostosowuje amerykański model unii kredytowych do polskich warunków – tworząc zarys systemu SKOK.

  • W 1990 r. WOCCU powołała Fundację na rzecz Polskich Związków Kredytowych z celem szkolenia pracowników SKOK oraz udzielania powstającym Kasom pomocy prawnej, organizacyjnej i finansowej.

  • W zarządzie: Grzegorz i Jarosław Biereccy oraz Adam Jedliński. Przewodniczący FPZK - Lech Kaczyński.

  • Pierwsze kasy w oparciu o zakładowe struktury solidarności i parafie - 1992

  • Biereckiego stworzył SKOK z celem dbalosci o bezpieczeństwo powierzonych Kasom pieniędzy.

  • Prezes - Bierecki, przewodniczący rady nadzorczej – Adam Jedliński.

  • Przynależność do Krajówki była dobrowolna i wiele Kas nie uznało jej zwierzchnictwa.

  • W 1995 r. Bierecki i jego współpracownicy przeforsowuja w Sejmie ustawę o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, która powierzała Krajowej SKOK nadzór nad wszystkimi Kasami i nakazywała zrzeszenie się w niej.

  • Projekt ustawy “splodzil” Adam Jedliński.

  • Posłowie poparli go w przekonaniu, że to szeregowe SKOK będą wytyczać kierunki działania Krajówki – zgodnie z ustawą jej członkami miały być bowiem wyłącznie Kasy.

  • Większość udziałów w krajowej SKOK, a co za tym idzie większość głosów na jej walnym zgromadzeniu, ma Fundacja Polskich Związków Kredytowych.

  • Kilka Kas wystąpuje do sądu o rozstrzygnięcie, czy FPZK może być członkiem Krajówki.

  • Sąd przychyla się do przedstawionych przez krajową SKOK opinii prawnych Lecha Kaczyńskiego i Marka Głuchowskiego (wspólnika Adama Jedlińskiego w kancelarii prawnej), że skoro Fundacja była członkiem Krajówki przed wejściem w życie ustawy o SKOK, to nie można pozbawić jej praw nabytych.

  • Bierecki, wraz z wąską grupą współpracowników, zyskuje absolutną władzę nad kasami (z funkcji prezesa Krajówki mogło odwołać go tylko walne zgromadzenie, w którym większość miała zarządzana przez niego Fundacja).

  • Władze krajowej skok narzuciły szeregowym kasom obowiązek współpracy z FPZK.

 • 789456123zr

  Oceniono 12 razy 0

  A wyborcy nie pytają polityków o to, skąd wezmą pieniądze na realizację obietnic.

  A pytali się Tuska jak chce zlikwidować senat lub obniżyć podatki. Ten tez naobiecywał. Jedno mówił, drugie robił. A teraz PO ma pretensję do konkurencji , że tak samo postępuje. Przecież to jest śmieszne!!!!

  "W zachodnich demokracjach polityk składający puste deklaracje się kompromituje"

  Polska to nie zachód. Tuska za obietnice obniżenia podatków nikt nie rozliczył!!! Dostał awans i zarabia ciężkie pieniądze w UE.

  Za taką aferę jak w SOWIE. W Niemczech rządu by już nie było. Za płacenie kartą służbową za prywatną kolację taki Belka już nie byłby prezesem NBP, a Sikorski marszałkiem sejmu!!!\

  Polska kultura polityczna jest pomiędzy honorowym i poprawnym politycznie zachodem, a skorumpowanym i bez honoru wschodem i tyle

 • fakiba

  Oceniono 95 razy 41

  Duda swoje obietnice sfinansuje z tego biliona o którym mówił prezio Jarek , i nawet wie , ale nie powie skąd go wziąć

 • fakiba

  Oceniono 46 razy 8

  Obietnice Dudy i pisiorów , to tylko bajeczki dala ciemnego ludu , ale na szczęście coraz ich mniej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX