Dziennikarze odejd± z "Wprost"? Wczoraj krytykowali Lisieckiego m.in. za spotkanie z ABW

Po wczorajszych informacjach o zmianie redaktora naczelnego "Wprost" oraz spotkaniu g³ównego w³a¶ciciela tygodnika Micha³a Lisieckiego z ABW dziennikarze pisma wystosowali publiczne pytanie do Lisieckiego. Dzi¶ Presserwis informuje, ¿e czê¶æ z nich mo¿e odej¶æ z redakcji.
POLUB NAS
Wczoraj kilkunastu dziennikarzy "Wprost" podpisa³o siê pod publicznym pytaniem do Micha³a Lisieckiego, g³ównego udzia³owca spó³ki, która jest w³a¶cicielem tygodnika. Sygnatariusze napisali, ¿e zmiana redaktora naczelnego"zbiega siê w czasie z wyj¶ciem na ¶wiat³o dzienne dokument ABW dotycz±cy spotkania Lisieckiego z funkcjonariuszami ABW" i pytali o zwi±zek tych wydarzeñ.

Jak podaje bran¿owy portal Presserwis, co najmniej kilkoro dziennikarzy "my¶li lub podjê³o decyzjê o zakoñczeniu wspó³pracy" z tygodnikiem. - Obawiam siê, ¿e zw³aszcza ci najlepsi dziennikarze bêd± chcieli odej¶æ - powiedzia³ nowy redaktor naczelny "Wprost" Tomasz Wróblewski.



Lisiecki: Spotkanie by³o odpowiedzi± na publiczn± pro¶bê Tuska

"Tre¶æ notatki podaje w w±tpliwo¶æ wspóln± liniê redakcji i wydawnictwa dotycz±c± tamtych, wstrz±saj±cych dla wszystkich dni", czytamy w pi¶mie dziennikarzy. Pytaj± oni Lisieckiego, czy sprawy notatki ABW i zmiany naczelnego s± ze sob± zwi±zane.

Prezes AWR Wprost odpowiedzia³ dziennikarzom i opublikowa³ swoje pismo na Twitterze. "Spotkanie z ABW dot. afery ta¶mowej by³o odpowiedzi± na publiczn± pro¶bê premiera Tuska o wspó³pracê z redakcj± w celu ochrony interesów pañstwa" - napisa³ Lisiecki.



Jak twierdzi w pi¶mie, wcze¶niej próbowa³ skontaktowaæ siê z przedstawicielami rz±du, m.in. ministrem Bart³omiejem Sienkiewiczem. "Zarówno mnie, jak i Latkowskiemu, przy¶wieca³ ten sam cel - ochrona wolno¶ci s³owa i odpowiedzialno¶æ, tak za s³owa, jak i za bezpieczeñstwo pañstwa" - napisa³.

Lisiecki stwierdza w li¶cie, ¿e celem spotkania z ABW by³o "przywrócenie normalnego trybu pracy" w redakcji tygodnika, do którego wesz³o ABW, a tak¿e zapewnienie bezpieczeñstwa jego pracownikom. Spotkanie mia³o tak¿e zapobiec kolejnemu wkroczeniu funkcjonariuszy do "Wprost".

Zmiana redaktora to decyzja biznesowa

Prezes AWR Wprost pisze, ¿e sprawa spotkania z ABW nie mia³a wp³ywu na zmianê redaktora naczelnego, która by³a "podyktowana czynnikiem ekonomicznym i wska¼nikami sprzeda¿y". Lisiecki stwierdzi³, ¿e nie wyklucza dalszej wspó³pracy z Latkowskim, ale nowy naczelny nie widzi go w redakcji.

Jak podaje Pressserwis, spó³ka dalej bêdzie zapewnia³a by³emu naczelnemu ochronê prawn± w sprawach zwi±zanych z jego prac± w tygodniku. Lisiecki stwierdzi³ te¿, ¿e nie planuje dalszych zmian kadrowych we "Wprost".

Jednak sami dziennikarze mog± zdecydowaæ siê na zakoñczenie wspó³pracy. Wed³ug informacji Presserwisu tak± decyzjê rozwa¿aj± m.in. Micha³ Majewski, Agnieszka Burzyñska, Olga Wasilewska i Iza Smoliñska. - Wiadomo, ¿e dziennikarzy do pracy nie brakuje, ale najpierw chcia³bym pracowaæ w obecnym zespole. Pó¼niej bêdziemy siê zastanawiaæ - powiedzia³ Wróblewski.

"Lisiecki ceni odwa¿ne dziennikarstwo Latkowskiego"

O zmianie na stanowisku naczelnego wydawca informowa³ na stronie internetowej tygodnika. Czytamy, ¿e Tomasz Wróblewski ma "wzmocniæ wizerunek 'Wprost' jako najbardziej opiniotwórczego polskiego tygodnika oraz promotora przedsiêbiorczo¶ci i liberalizmu gospodarczego".

W opublikowanym wczoraj o¶wiadczeniu PMPG Polskich Mediów, wydawcy "Wprost", czytamy, ¿e mo¿liwa jest dalsza wspó³praca Latkowskiego z tygodnikiem. "Micha³ M. Lisiecki podkre¶la, ¿e ceni odwa¿ne, zawsze oparte o silne materia³y dowodowe dziennikarstwo Sylwestra Latkowskiego i wielokrotnie nagradzanej redakcji pod jego kierownictwem".

Chcesz wiedzieæ wiêcej i szybciej? ¦ci±gnij nasz± aplikacjê Gazeta.pl LIVE!