Afera wokół SKOK. Giertych: To nie tylko problem Wołomina, a całego systemu. Kurski: Nieprawda [U LISA]

Czy afera wokół SKOK to największa afera III RP? Według Jacka Kurskiego, sprawa dotyczy jedynie placówki w Wołominie, która miała związki z WSI. - To problem nie jednego SKOK-u, a systemowy. Zapłaciliśmy z podatków 3,5 miliarda złotych, by ratować nieudany projekt senatora PiS - mówił Roman Giertych w programie "Tomasz Lis na żywo".
Program "Tomasz Lis na żywo" poświęcony kwestii nadużyć w SKOK-ach rozpoczął się burzliwie. Do głosu dorwał się bezpartyjny polityk Jacek Kurski i oświadczył: - Nie mam żadnego związku ze SKOK-ami - powiedział, po czym "zlustrował" resztę gości: - Czy po drugiej stronie są jakieś związki z bankami komercyjnymi? - dopytywał. Odpowiedział mu Ryszard Petru, wydając oświadczenie podobne do Kurskiego.

- Ale czy zarabiał pan na bankach komercyjnych? - dopytywał Kurski ekonomistę Ryszarda Petru, po czym skierował się do mecenasa Romana Giertycha: - A czy pańskie kancelarie nie bronią oskarżonych wyłudzenia? No to mamy role rozdane - podsumował. Goście byli oburzeni, prowadzący Tomasz Lis musiał zainterweniować.

Giertych: SKOK to problem systemowy

Kurski próbował potem wyjaśniać, że to on występuje w roli niezależnego obserwatora i będzie bronił SKOK-ów, bo są "próbą wyłamania konkurencji wśród banków komercyjnych". - To próba wywieszenia na rynku malutkiej polskiej chorągiewki. Teraz mamy do czynienia z gigantyczną operacją medialną, by przeciągnąć odpowiedzialność za SKOK Wołomin - kierowanego przez WSI, i którego broni pan Giertych, na resztę placówek - mówił.

Roman Giertych odparł atak: - To problem nie jednego SKOK-u, a systemowy. Zapłaciliśmy z naszych podatków 3,5 miliarda złotych, by ratować nieudany projekt senatora pańskiej partii - mówił.

- Nieprawda - wtrącił się Kurski.

- Ja panu nie przerywałem pańskich chamskich wynurzeń - ripostował Giertych.

2500 śledztw ws. SKOK-ów

Głos zabrała też dziennikarka "Gazety Wyborczej", która od dziesięciu lat zajmuje się tematem SKOK-ów. - Problem w tym, że kasy kilkanaście lat działały poza kontrolą państwową. Początkowo była to mała instytucja finansowa, która rozrosła się do ogromnych rozmiarów. Obecnie ma około 2 milionów członków - mówiła Bianka Mikołajewska.

- Po kilkunastu latach desperackiej obrony przed nadzorem, politycy PiS chcą zepchnąć odpowiedzialność na polityków PO. To dość żałosne. PiS chce odciąć sprawę SKOK-u Wołomin od reszty systemu, ale Wołomin nie funkcjonował poza systemem. Senator Bierecki stał na czele kasy i od lat przekonywał, że sobie świetnie radzi z kontrolą, że są prowadzone audyty. A obecnie jest prowadzonych 2500 śledztw - oceniła.

Petru: SKOK-i są dziesięć razy mniej wypłacalne od banków

Według Przemysława Wiplera z partii KORWiN, na przykładzie afery SKOK, państwo dowiodło, że jest "silne wobec słabych i słabe wobec silnych". - Podeszli do mnie ludzie, którzy mają depozyty w SKOK-u Wołomin. Za kilka dni kasy ogłoszą upadłość, a oni stracą oszczędności życia - mówił i dodał, że na ponad 50 SKOK-ów jedynie dwa mają poważne problemy, a na 2,5 tys. śledztw tylko cztery dotyczą menadżerów.

Z kolei Ryszard Petru twierdzi, że to problem całego systemu: - SKOK-i są dziesięć razy mniej wypłacalne od banków - powiedział i dodał: - Pan, panie Kurski, ucieka od tematu. To goebbelsowska propaganda.

- Kasa krajowa nie ma narzędzi prokuratorskich - bronił się Wipler. - Ktoś chce na tym skorzystać i przerobić rynek pod banki komercyjne - dodał. Audytorzy fałszowali dokumenty, a państwo było bezradne.

- Ja to potwierdzam. Prokuratura i służby działały niesprawnie - wtrąciła Mikołajewska. - Członkowie kas składali zawiadomienia o nieprawidłowościach od 2004 roku. Zgłaszali prokuraturze o wyprowadzaniu pieniędzy. I nic z tym nie zrobiono - dodała.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (353)
Afera wokół SKOK. Giertych: To nie tylko problem Wołomina, a całego systemu. Kurski: Nieprawda [U LISA]
Zaloguj się
 • prosatis

  0

  Na razie to panika jest raczej w obozie prezydenta. Petru, niestety, bije pianę - wypłacalność spółdzielni bankowych /unii kredytowych/ trudno porównywać do wypłacalności banków, które zresztą co kilka lat robią straszne bigos pomimo różnych nadzorów. Przykre, że Petru o tym zapomniał. Wołomin fałszował sprawozdania /nie ma tego w bankach ?/, zdobywał nagrody /Bloomberg, SGH, Gazeta Prawna, Polski Kongres Przedsiębiorczości - wszystko agenci PiSu ?/ i wszystko wskazuje na to, że był "pod parasolem". A system SKOKów /jak wszystkich spółdzielni/ jest zdecentralizowany, Stefczyk Biereckiego ma się dobrze. Sprawa jest czysto polityczna i na pewno Komorowski na niej nic nie ugra.

 • and-j1

  0

  Kurski broni złodziei

 • ador43

  Oceniono 3 razy 3

  Czlonkow zarzadu skokow (zlodziei ) ratowal nasz byly prezydent ,(zlodziej) ,kurdupel,kartofel kaczynski.Oczywiscie dzialo sie to pod politycznym i moralnym patronatem PiS gdzie 2 kartofel ,razem z Biereckim robili wszystko by jak najwiecej nakrasc poprzez mamienie biedoty zarabiajacej po 1 000 zl na reke.Oczywiscie ma w tym swoj udzial zlodziejskikosciol katolicki pod ktorego patronatem ambonowym i na ktorego terenie powstalo kilkadziesiat siedzib SKOK.Ten skok zostal wykonany , glownym beneficjantem tego zlodziejstwa,razem z kosciolemkatolickim jest PiS ,ktorego zreszta nazwa PiS pochodzi od jednego z ewangielistow.No i jeszcze jeden rodzynek z tej afery,obecny kandydat na Prezydenta naszego Panstwa byl razem z kartoflami ,tez prawnikami,najgoretszym przeciwnikiem Ustawy o przekazaniu kontroli do KFN,wynika z tego ze byly to celowe dzialania w zorganizowanej grupie przestepczej majacej na celu oszukanie Nas,maluczkich oraz instytucji panstwowej KFN.Skazac na dozywocie ,najwyzsze wladze ,najwyzsze wyroki.

 • red-akcja

  Oceniono 2 razy -2

  Antypolska gazeta Michnika powinna być zdelegalizowana, jak ewidenty przejaw działalności antypaństwowej i antynarodowej.
  Ach ach, nie wolno, wolność słowa, wolność słowa...
  Jeśli wolność słowa zaczyna być przez bandytów wykorzystywana, jako medialna pepesza, to oznacza, ze masz prawo wrogowi twojego kraju tę pepeszę odebrać.

 • red-akcja

  Oceniono 3 razy -1

  Polak pracuje 2000 godzin rocznie.
  Niemiec pracuje 1200 godzin rocznie.
  Niemcom ich rząd obniża wiek emerytalny.
  Polakom władze bantustanu podwyższają wiek emerytalny.
  Duńczyk (biblia w każdym hotelu nie wywołuje agresji) ma 100.000 euro na koncie - Polak
  ma kilka tysięcy. Złotych!
  Polacy nie mają własnych mediów publicznych, więc nawet nie wiedzą co się dzieje...

 • red-akcja

  Oceniono 3 razy -1

  Uraa Uraaaa Uraaaaaaaaaaaaaaaaaa
  Dzięki PO-PSL i ich właścicielom w Berlinie, Moskwie i Izraelu mamy:
  -najdroższy prąd w UE
  -najdroższą wodę w UE
  -najdroższy gaz w UE
  -najdroższe usługi banków komercyjnych w UE
  -benzynę dwa razy droższą niż w USA
  -samochody dwa razy droższe niż w USA
  - instytucje kultury, które szczują na polskość i jej historię
  -gazety, które wmawiają nam antysemityzm, choć to Polacy walczyli z Hitlerem....

 • red-akcja

  Oceniono 3 razy -1

  Czołem Krasnoarmiejce. Język polski Was wkurza, polska tradycja Was wkurza, polska historia Was wkurza, polska kultura Was wkurza... A nie lepiej sie przenieść tam, gdzie antypolskość jest normą, czyli do Moskwy, Berlina albo Izraela? Czy Wam nie byłoby tam lepiej? Po co się meczycie?

 • red-akcja

  Oceniono 4 razy -2

  Polacy są najbardziej oszukiwanym społeczenstwem w UE.
  Założona przez tofaszyszy z SB partia PO realizuje interesy kilku procent włascicieli wszystkiego, nie interesy obywatela demokratycznego państwa. Sitwa ta rządzi tylko i wyłącznie dzięki praniu mózgów na co dzień odbywającym się w antypolskich mediach, takich jak to. Nie dajcie się ogłupiać, bo stajemy się pośmiewiskiem Europy!!!

 • kuma1

  Oceniono 4 razy 2

  Leśniczówka i grunt to jedynie dowód jak działa PIS aby mieć bojownika gotowego na każdy czyn . Przypomnijmy sobie jak zadziałał dziadek z Wermachtu w przeddzień wyborów i co sprowadziło na nas tych sabotażystów z 10% partyjki do 30% siły w Sejmie. Czy ktoś pamięta o wyroku na Zakon Redemtorystów wywalonych z terytorium Polski w II RP. Czy nie mieli nasi przodkowie racji.!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX