Argentyna. W d¿ungli odkryto bunkry. Archeolog: "To nazistowskie schrony z II wojny ¶wiatowej"

W d¿ungli, przy granicy Argentyny z Paragwajem archeolodzy znale¼li bunkry. - To mog± byæ schrony dla nazistowskich przywódców, wybudowane jeszcze podczas II wojny ¶wiatowej - przypuszcza Daniel Schávelzon, szef grupy badawczej.
POLUB NAS
Park narodowy Tey Cuaré jest oddalony od Buenos Aires o tysi±c kilometrów. Jednak teren ten stanowi idealne miejsce na kryjówkê dziêki blisko¶ci argentyñskiego San Ignacio oraz Paragwaju, od którego dzieli jedynie rzeka.

To tutaj znaleziono trzy budynki o grubych na trzy metry ¶cianach. Jeden przeznaczony by³ na lokal mieszkalny, drugi na magazyn, a trzeci mia³ s³u¿yæ za punkt widokowy. W ¶rodku odnaleziono porcelanowe talerzyki i butelki oraz monety z okresu III Rzeszy, a dok³adniej z lat 1938-1944.



Kryjówka na wypadek pora¿ki w II wojnie ¶wiatowej

- Prawdopodobnie w po³owie II wojny ¶wiatowej Niemcy przygotowywali projekt budowy schronów dla najwy¿szych rang± nazistów, gdzie mogliby zbiec w razie pora¿ki. Kryjówki budowano w trudno dostêpnych miejscach: na pustyni, w górach lub w d¿ungli, jak ten kompleks - powiedzia³ Schávelzon portalowi Clarin. - Lokalizacja schronów by³a szczególnie trafiona: na uboczu, z dobrym punktem widokowym, ³atwa do obrony. A w przeci±gu 10 minut mo¿na dotrzeæ na terytorium Paragwaju - doda³.

5 tys. nazistów przyby³o do Argentyny po wojnie

Archeologowie uwa¿aj±, ¿e nazi¶ci nigdy nie skorzystali z bunkrów, bo po wojnie mogli osiedlaæ siê w Argentynie bez wiêkszych problemów. Po II wojnie ¶wiatowej, argentyñski prezydent Juan Peron zaprosi³ by³ych przywódców III Rzeszy do osiedlania siê w jego pañstwie. Zgodnie z udostêpnionymi w 2012 roku dokumentami tajnych s³u¿b Chile i Brazylii, oko³o 5 tys. nazistów znalaz³o schronienie w Argentynie.

Peron odegra³ du¿± rolê w procederze ratowania nazistów. Wed³ug archiwów mia³ on sprzedaæ 10 tys. niewype³nionych paszportów organizacji ODESSA, która zajmowa³a siê torowaniem dróg ucieczki by³ym cz³onkom SS. Z tej pomocy korzystali najbardziej zbrodniczy faszy¶ci, tacy jak Adolf Eichmann, Josef Mengele czy Franz Stangl - komendant obozu w Treblince.

Chcesz wiedzieæ wiêcej i szybciej? ¦ci±gnij nasz± aplikacjê Gazeta.pl LIVE!