Latkowski nie jest ju¿ naczelnym "Wprost". Zast±pi³ go Tomasz Wróblewski

Sylwester Latkowski przesta³ byæ redaktorem naczelnym "Wprost". Zast±pi³ go Tomasz Wróblewski, publicysta "Do Rzeczy", by³y szef "Newsweeka" i "Rzeczpospolitej". "Micha³ M. Lisiecki podkre¶la, ¿e ceni odwa¿ne, zawsze oparte o silne materia³y dowodowe dziennikarstwo Sylwestra Latkowskiego" - czytamy w komunikacie wydawcy "Wprost".
POLUB NAS
O zmianie na stanowisku naczelnego wydawca informuje na stronie internetowej tygodnika. Czytamy, ¿e Tomasz Wróblewski ma "wzmocniæ wizerunek 'Wprost' jako najbardziej opiniotwórczego polskiego tygodnika oraz promotora przedsiêbiorczo¶ci i liberalizmu gospodarczego".

"Lisiecki ceni odwa¿ne dziennikarstwo Latkowskiego"

W opublikowanym przed po³udniem o¶wiadczeniu PMPG Polskich Mediów, wydawcy "Wprost", czytamy ¿e mo¿liwa jest dalsza wspó³praca Latkowskiego z tygodnikiem. "Micha³ M. Lisiecki podkre¶la, ¿e ceni odwa¿ne, zawsze oparte o silne materia³y dowodowe dziennikarstwo Sylwestra Latkowskiego i wielokrotnie nagradzanej redakcji pod jego kierownictwem".

"Pracowa³em z wieloma redaktorami naczelnymi i wiem, ¿e nie ka¿dy z nich mia³by odwagê Latkowskiego, aby stawiaæ czo³a naprawdê trudnym i wa¿nym tematom, których polskie media, a szczególnie media wydawane w Polsce przez zagraniczne koncerny, nie tylko nie podejmuj±, ale kieruj±c siê wy³±cznie interesem ekonomicznym - ¶wiadomie ignoruj±" - chwali Latkowskiego Lisiecki, szef PMPG. Zmiana na stanowisku naczelnego ma wynikaæ ze "zmiany strategii wydawnictwa".

W pi±tek wydawca zaprzecza³

Wróblewski ostatnio by³ publicyst± "Do Rzeczy" i wiceprezesem Warsaw Enterprise Institute, think tanku Zwi±zku Przedsiêbiorców i Pracodawców. Wcze¶niej kierowa³ redakcjami "Dziennika Gazety Prawnej", "Newsweek Polska" i "Rzeczpospolitej" (z której zosta³ zwolniony po publikacji g³o¶nego tekstu o rzekomym znalezieniu materia³ów wybuchowych we wraku rozbitego w Smoleñsku tupolewa). W latach 90. pracowa³ w "¯yciu" i RMF FM jako dyrektor programowy. Zastêpc± Wróblewskiego bêdzie Bartosz Marczuk, ostatnio publicysta ekonomiczny "Rzeczpospolitej" (wyrzucony z redakcji razem z Wróblewskim, wróci³ do gazety w 2013 roku).

Pierwsze informacje na temat zmiany szefa "Wprost" pojawi³y siê w pi±tek w portalu Wpolityce.pl. "Spekulacje i domys³y konkurencji dementujemy" - zaprzecza³ wtedy wydawca tygodnika.

Afera pods³uchowa i Durczoka

Kieruj±c "Wprost", Sylwester Latkowski mocno postawi³ na dziennikarstwo ¶ledcze, czego efektem by³a seria zapocz±tkowanych przez publikacje tygodnika afer. W czerwcu 2014 roku "Wprost" opublikowa³ stenogramy nagrañ pods³uchanych rozmów m.in. Marka Belki, szefa NBP, Bart³omieja Sienkiewicza, szefa MSW, Rados³awa Sikorskiego, szefa MSZ, i Jacka Rostowskiego, by³ego ministra finansów. Seria artyku³ów doprowadzi³a do kryzysu rz±dowego i odwo³ania ministra Sienkiewicza, ale te¿ ostrej krytyki "Wprost" za sposób, w jaki ujawniono nielegalne nagrania.

Na pocz±tku lutego tygodnik "Wprost" napisa³ o molestowaniu seksualnym w jednej ze stacji telewizyjnych. Opublikowano relacjê anonimowej "znanej dziennikarki", która mia³a byæ molestowana przez by³ego prze³o¿onego, "bardzo popularn± twarz telewizyjn±, szefa zespo³u w jednej ze stacji". W artykule mowa by³a równie¿ o mobbingu i dyskryminacji. Nie podano jednak ¿adnych nazwisk, nie wyja¶niono te¿, o jak± stacjê chodzi.

W mediach pojawia³y siê spekulacje, ¿e chodzi o szefa "Faktów TVN" Kamila Durczoka. On sam temu zaprzeczy³. Trzy tygodnie po pierwszej publikacji ws. molestowania tygodnik otwarcie oskar¿y³ Durczoka o molestowanie. W rezultacie dziennikarz odszed³ z TVN. Autorzy cyklu o molestowaniu - Sylwester Latkowski, Micha³ Majewski i Olga Wasilewska - byli niejednokrotnie krytykowani za nierzetelno¶æ. W internecie pojawi³y siê g³osy nawo³uj±ce do bojkotu tygodnika.

W ostatnim czasie "Wprost" pisa³ te¿ m.in. o nieprawid³owo¶ciach w SKOK. Jak podaje "Press", w styczniu tego roku sprzeda¿ "Wprost" (rok do roku) spad³a o 21 proc., do 43,5 tys. egzemplarzy.

"Wprost" w wersji elektronicznej znajdziesz na Publio.pl >>

Chcesz wiedzieæ wiêcej i szybciej? ¦ci±gnij nasz± aplikacjê Gazeta.pl LIVE!