Poroszenko: Z Donbasu zdezerterowało 30 proc. ukraińskich żołnierzy

Około 30 proc. ukraińskich żołnierzy zdezerterowało z wojska po pierwszej fali mobilizacji - przyznał prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Dodał, że podczas ostatniej, czwartej fali mobilizacji liczba dezerterów nie przekroczyła jednego procentu.
Prezydent Poroszenko w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji Inter podkreślił, że wśród dezerterów byli żołnierze słabo wyposażeni i nieprzygotowani do walki.

- Przy pierwszej fali mobilizacji, na samym początku konfliktu, do służby wojskowej zaciągnęło się 35 tys. żołnierzy. Wśród ochotników był duży entuzjazm. Mimo to 30 proc. z nich zdezerterowało. Ale nie byli to żołnierze, którzy nie kochali Ukrainy. Zostali rzuceni do boju bez podstawowego przygotowania, bez kompletnego uzbrojenia, gdy wpadli pod pierwszy ostrzał, załamali się psychicznie i nie mogli dalej walczyć - powiedział.

Obecnie żołnierze są znacznie lepiej przygotowani, mają pełne umundurowanie i liczba dezerterów zmniejszyła się do jednego procentu. - A to najlepszy wynik wśród światowych armii - podkreślił Poroszenko.

Centra rehabilitacyjne i domy wypoczynkowe dla zdemobilizowanych

Prezydent dodał, że wydał instrukcje miejscowym władzom, jak należy postępować wobec zdemobilizowanych żołnierzy: wydać zaświadczenia o tym, że byli na wojnie, przyznać zniżki na komunikację miejską itd.

- Ukraińscy bohaterzy, którzy cały rok służyli na froncie, muszą powrócić do społeczeństwa. To duże obciążenie psychiczne. Powinniśmy im w tym pomóc - podkreślił. Poroszenko oświadczył też, że będą niedługo otwarte centra rehabilitacyjne, domy wypoczynkowe i sanatoria, które zostaną przekazane na użytek Sił Zbrojnych.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (247)
Poroszenko: Z Donbasu zdezerterowało 30 proc. ukraińskich żołnierzy
Zaloguj się
 • szarpnerv

  Oceniono 1 raz 1

  Oficerów ukraińskich nie ma wogóle. Są rosyjskojęzyczni najemnicy.

 • robert_live

  Oceniono 4 razy 2

  "Poborowemu" czyli takiemu z łapanki na front, matka musi kupić kompletny mundur wraz z kamizelką kuloodporną. Za żołnierzem z "powiestką" pojawiają się handlarze wyposaźeniem. Kto moźe i umie, wieje przed poborem.

 • jdkonrad

  Oceniono 3 razy -1

  nie wiem czy Ukrainę stać na te wszystkie sanatoria, ale propozycja iście opiekuńcza i postępowa. Armia ukraińska niestety jest stale na etapie tworzenia bo rozpierdusze zafundowanej przez Janukowycza.

 • merkury-3

  Oceniono 10 razy 8

  Rezuny byli doskonalymi zolnierzami do walki z cywilami na Wolyniu ale jak mieli sie zmierzyc z przwdziwym wojskiem to woleli tak jak ich "bohaterowie "z SS Galizien zajac sie grabieza , mordowaniem kobiet i dzieci lub zdezerterowac .

 • 31.februarius

  Oceniono 15 razy 9

  Do michnikowych czeladników cenzu.. moderacji, znaczy się;

  przestańcie się ośmiszać doszczętnie i "zwróccie" wszystkie "wyrezane" tutaj antyporoszeńskie komentarze,
  które w żadnym calu nie naruszały zasad netykiety!

  Albo oświadczcie jasno, że publikujecie wyłącznie opinie "czerskopoprawne"!

 • szeptun919

  Oceniono 18 razy 6

  Czarnopodniebienna forumowa sotnia - Szeptun919
  2 : 0

  Brawo, forumowi Ukraińcy - po raz kolejny udało się wam ze mną "wygrać". Oczywiście nie na argumenty, nie merytorycznie, bo tego nie jesteście w stanie dokonać - ale w jedyny znany wam sposób - poprzez usunięcie moich postów, choć nie naruszały zasad netykiety. Marne to zwycięstwo, bo wprawdzie posty moje usunęliście, ale zawartej w nich prawdy usunąć nie jesteście w stanie. Coraz bardziej zaczyna się wam palić grunt pod nogami - kraj wasz bankrutuje i umiera - wkrótce zniknie definitywnie z mapy świata. Europa jest coraz bardziej zmęczona i znudzona waszą nieustanną skamlaniną o pomoc, zaś w najbardziej jak dotąd przychylnej dla was Polsce - też sytuacja zaczyna się wreszcie zmieniać - Polacy coraz śmielej zaczynają mówić to, co naprawdę o was i o waszym "niby-państwie" myślą, mało tego - waszymi faszystowskimi zapędami ma się zająć polski sejm. Koniec wasz jest już zatem na wyciągnięcie ręki i nikt za wami płakał nie będzie - wręcz przeciwnie.

  Cóż - może na zakończenie zadedykuję wam fragment pewnego wiersza, mówiącego dobitnie o prawdziwych uczuciach narodu polskiego do was. Mam nadzieję, że zanim i ten mój post usuniecie - parę osób zapozna się z owym wierszem:

  "Gdzie Dniepr swoje wody toczy,
  Żyje dziki lud swołoczy.
  Tępy, gnuśny. Od przedwiecza
  Polski bat go uczłowiecza,
  Lecz to trud daremny zgoła -
  Łatwiej ludzki duch tchnąć w woła.
  Widać nie chce Pan Wszechrzeczy,
  Żeby czerń tę uczłowieczyć.

 • ponury424

  Oceniono 11 razy 3

  Nie chcieli ginąć za kręgi finansistów amerykańskich, (czyt. żydowskich) i ich interesy którzy
  wszczęli rewoltę na Ukrainie, do Majdanu również dorzucił trochę milionów znany filantrop George Soros, jak i za obecnych trzech zbawców Ukrainy, zapewne Ukraińców, Jaceniuka, Turczynowa, Poroszenkę. Przeciętni Ukraińcy nie chcą bić się z Rosją, i mają rację, a więc
  głównodowodzącym obecnie w Kijowie pozostał do dyspozycji banderowsko-faszystowski
  Prawy Sektor, ci najbardziej nadawali się, i nadają do roli użytecznych durni, dla Polski
  i Polaków nic dobrego z tego nie wynika, z racji tego że Polską zarządza towarzystwo
  podobne do tego które rządzi Ukrainą, i rwie się do tej bójki, jak podpuszczony na
  wiejskiej zabawie głupi Jasio, a za to oberwać może cały naród. Dla Ukrainy został
  rozpisany scenariusz który zrealizowano w Polsce, przejęcie wszystkiego co przedstawia
  jakakolwiek wartość przez wyżej wymienionych, naiwnym trzeba być żeby wierzyć, że ci
  którzy dzisiaj zarządzają czy to Ukrainą czy Polską, reprezentują interesy tych narodów.

 • yoric

  Oceniono 14 razy 10

  Wyobraz sobie, ze cie biora w kamasze i wysylaja np. na Slask albo do Kaszubow, ktorym przyszlo na mysl sie odlaczyc. I 'obrona ojczyzny' polega na tym, ze masz jechac setki kilometrow, zeby strzelac do swoich do niedawna rodakow walczacych na wlasnej ziemi.
  Fajnie, co? Jak by wygladal twoj duch bojowy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX