Zamieszanie po wypowiedzi Sikorskiego. Będzie żałoba narodowa? Spytaliśmy Kancelarię Prezydenta

- W zamachu w Tunezji najpewniej zginęło siedmiu Polaków. Z tego, co wiem, będzie ogłoszona żałoba narodowa - powiedział w TVN 24 marszałek Sejmu Radosław Sikorski. "Prezydent nie ogłosi żałoby" - napisała na Twitterze dziennikarka Katarzyna Kolenda-Zaleska. Czy decyzja została już podjęta? Gazeta.pl zapytała Kancelarię Prezydenta.
- Przed chwilą podjąłem decyzję o opuszczeniu flag w Sejmie do połowy masztu, bo o ile wiem, będzie ogłoszona żałoba narodowa - powiedział Sikorski w "Faktach po faktach". Wg najnowszych informacji na liście ofiar są dwie osoby z Polski, dwie kolejne są poszukiwane.

Na tę wypowiedź błyskawicznie zareagowała dziennikarka TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska. Na swoim Twitterze napisała:Jest decyzja prezydenta?

Gazeta.pl postanowiła sprawdzić, czy prezydent Bronisław Komorowski podjął już decyzję o wprowadzeniu (bądź niewprowadzeniu) żałoby narodowej. - Pan prezydent polecił opuszczenie flag do połowy masztu w Pałacu Prezydenckim i Belwederze. Do tego samego zachęcił także inne instytucje publiczne - powiedziała nam Joanna Trzaska-Wieczorek z kancelarii Bronisława Komorowskiego.

Czy to oznacza, że oficjalna żałoba zostanie wprowadzona w całym kraju? - Żadne decyzje nie będą podejmowane, dopóki nie poznamy liczby polskich ofiar zamachu - powiedziała Trzaska-Wieczorek.

Zgodnie z przepisami "Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może w drodze rozporządzenia wprowadzić żałobę narodową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Rozporządzenie w szczególności powinno określać przyczyny wprowadzenia oraz czas trwania żałoby narodowej, uwzględniając uwarunkowania kulturowe i historyczne oraz przyjęte w tym zakresie zwyczaje".

Dziennikarze komentują

Rozdźwięk między wypowiedzią Kolendy-Zaleskiej i Sikorskiego skomentowała Karolina Hytrek-Prosiecka z TVN Biznes i Świat:

Do sytuacji postanowił także odnieść się Konrad Piasecki z TVN 24 i RMF FM:

W ataku terrorystycznym na muzeum Bardo w Tunisie zginęły 22 osoby (włączając w to terrorystów), w tym 17 zagranicznych turystów (w tym 2 Polaków) - wynika z najnowszego bilansu przedstawionego przez tunezyjskiego premiera. Jest ok. 40 rannych.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (312)
Zamieszanie po wypowiedzi Sikorskiego. Będzie żałoba narodowa? Spytaliśmy Kancelarię Prezydenta
Zaloguj się
 • eugeniuszmg

  0

  W przeciągu kilku miesięcy w wypadkach drogowych (Busy i inne) zginęło bardzo wiele osób nawet po kilkanaście np(na terenie Niemiec)I jakoś nikt nie ogłosił żałoby a tu raptem 2 osoby i żałoba? Wiadomo,wybory za pasem,ale nie takimi metodami panowie.

 • felekstankiewicz

  0

  Co dziennie gina ludzie w wypadkach samochodowych.Rozumujac logika Pana Marszalka,zaloba narodowa powinna byc w Polsce przez okragly rok.

 • belle.du.jour

  Oceniono 1 raz 1

  Mam wrażenie, że Sikorski by się ucieszył jakby mógł przekazać dwucyfrową liczbę ofiar. I zrobić to szybciej niż Schetyna. Jeszcze powiedzieć prezydentowi czy i kiedy ma ogłosić żałobę narodową. Podniosłoby to w jego oczach jego własną wartość. Kompletny gó...arz na takim stanowisku.

 • Robert Cieślik

  Oceniono 3 razy 3

  czy znajdzie się ktoś, kto uciszy wreszcie tego ważniaka? Wyślijcie go proszę już na emeryturę, nawet kosztem moich podatków, niech nie oglądam tej twarzy z dziubkowatymi uśmieszkami. No chyba, że ktoś komuś znów musi zrobić la...kę (marszałkowską).

 • kuma1

  Oceniono 1 raz 1

  Uderz w stół a PIS się odezwie.!

 • kuma1

  0

  Redakcje są rozczarowane bo kilku Polaków więcej przeżyło.
  Komu tak bardzo zależało by przypuszczenia w 100% spełniły się, bo po opiniach widać głęboki żal i dramat, że zginęło tylko 2 i 2 zaginionych.
  Ciekawe też ilu Polaków posługuje się podwójnymi obywatelstwami i rodzinami w kraju co też może prowadzić do nieporozumień.

 • belmondo1956

  Oceniono 1 raz 1

  Sorry! Nieraz w czasie weekendu ginie więcej ludzi na drogach i nikt z tego powodu nie ogłasza żałoby narodowej. Swoją drogą ciekawe czy rodziny dostaną po 250 000 zł odszkodowania (jak te po Smoleńsku)?

 • kuma1

  Oceniono 2 razy 2

  Czyżby spisiałe dziennikarskie mamuty, nie rozumiały słów wypowiadanych w trybie przypuszczającym. A dziwią się dlaczego są opinie o prawdziwych wsiokach na usługach w redakcjach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX