"Modląc się o siłę dla naszego Pasterza, prośmy także za prześladowcami Kościoła". Kuria w obronie abp. Michalika

Przeprosin, 1000 zł zadośćuczynienia i odwołania słów abp. Michalika w ogólnopolskich mediach domaga się Małgorzata Marenin, która wytoczyła proces metropolicie przemyskiemu. Duchowny ma pojawić się w sądzie 9 kwietnia - informuje rzeszowska "GW". Wg kurii z Przemyśla Marenin nie chodzi "o ochronę swych praw, a jedynie o poszukiwanie medialnego rozgłosu".
Małgorzata Marenin wytoczyła proces arcybiskupowi Michalikowi po jego słynnej homilii wygłoszonej we Wrocławiu. Metropolita przemyski sugerował w swoim wystąpieniu, że za pedofilię w Kościele katolickim winę ponoszą między innymi rozwiedzeni rodzice i feministki. "To one walczą o to, żeby w szkołach i przedszkolach wygaszać w dzieciach poczucie wstydu, a nawet o to, żeby mogły decydować o zmianie swojej płci. Niewłaściwa postawa często wyzwala się, kiedy dziecko szuka miłości. Ono lgnie, zagubi się i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga" - mówił abp Michalik jesienią 2013 roku.

Pierwsza rozprawa trwa 20 minut. Jak informuje "Gazeta Wyborcza" z Rzeszowa, Marenin domaga się przeprosin, zadośćuczynienia w wysokości 1000 zł oraz odwołania słów abp. Michalika w ogólnopolskich mediach. Pieniądze zostaną przekazane na cel charytatywny.

Poszukiwanie "medialnego rozgłosu"

Na korytarzu sądu w Przemysłu modlili się wierni. Do modlitw wzywało m.in. Radio Maryja.

W obronie abp. Józefa Michalika stanęła też przemyska kuria. "Sam sposób wytoczenia sprawy przeciw Arcybiskupowi uzasadnia twierdzenie, iż osobie która to uczyniła, nie chodzi o ochronę swych praw, a jedynie o poszukiwanie medialnego rozgłosu. Powództwo nie opiera się na tekście kazania Arcybiskupa ani nie został on do niego załączony. Strona powodowa odwołuje się jedynie do tendencyjnych medialnych reakcji na to kazanie" - napisano w specjalnym oświadczeniu.

Autorzy pisma przekonują, że arcybiskup ma prawo "odnosić się krytycznie do niemoralnych trendów cywilizacyjnych".

"Modląc się o siłę dla naszego Pasterza, zgodnie z chrześcijańskim przesłaniem prośmy także za prześladowcami Kościoła. Od mediów oczekujemy obiektywizmu i prawdy w relacjach, nie zniżanie się do poziomu publikatorów, które również w tej sprawie poszukiwać będą jedynie taniej sensacji" - napisano w oświadczeniu kurii.

"Chodzi o to, by przestraszyć ludzi Kościoła"

Według samego abp. Józefa Michalika Małgorzata Marenin "wykonuje czyjeś zlecenie".

"Pani, która mnie oskarża, nie znam. W tamtej słynnej homilii nie wymieniałem jej z nazwiska. Wskazywałem tylko na pewne problemy. Chodzi o to, by przestraszyć ludzi Kościoła " - stwierdził w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Metropolita przemyski zapewnia, że przy każdej okazji będzie mówił, iż "nowa ideologia gender jest wielkim niebezpieczeństwem dla przyszłości rodzaju ludzkiego".

Sąd w Przemyślu wyznaczył kolejną rozprawę na 9 kwietnia. Wtedy w sądzie powinien pojawić się abp Józef Michalik.

Więcej o:
Komentarze (86)
"Modląc się o siłę dla naszego Pasterza, prośmy także za prześladowcami Kościoła". Kuria w obronie abp. Michalika
Zaloguj się
 • pyffello114

  Oceniono 2 razy 2

  Kuria powinna modlić się, nie o siłe dla abp-a Michalika, ale o to, aby nabrał on wreszcie rozumu i przestał pleść głupoty odciągające ludzi od Kościoła.

 • candid13

  Oceniono 3 razy 1

  obrzydliwa obluda...

 • genia50

  Oceniono 3 razy 3

  Jakimi przesladowcami kosciola?!Nie macie umiaru w tym co opowiadacie.Chyba ,ze macie na mysli kosciol w Chinach.Sluchacie czasem tego co sami mowicie?

 • Ernest Mamrot

  Oceniono 5 razy 5

  Zaprawdę Powiadam Wam Siostry i Bracia!
  Wystrzegajcie się uczonych w Piśmie rzymsko-katolickich faryzeuszy, tych konsekrowanych szamanów, agentów UB i SB, pedofilów i innej maści seksualnych dewiantów, społecznych pasożytów, świętobliwych oszustów i złodziei, którzy chętnie chodzą w długich szatach a nawet mundurach Wojska Polskiego, lubiących pozdrowienia na rynkach i pierwsze krzesła w świątyniach, oraz pierwsze miejsca na ucztach; którzy pasożytując pożerają renty i emerytury moherowych wdów i dla pozoru długo się modlą; tych spotka szczególnie surowy wyrok. [wg Marka Ewangelisty 12:38-40 ]

 • Ernest Mamrot

  Oceniono 1 raz 1

  Szamani Kościoła rzymsko katolickiego podobnie jak ich owieczki i baranki podlegają takiej samej odpowiedzialności i temu samemu prawu. Na sąd ostateczny niech się szykują odrębnie skoro chcą w domu ojca oblicze Jahwe oglądać.

 • paastafarai

  Oceniono 1 raz 1

  "nowa ideologia gender jest wielkim niebezpieczeństwem dla przyszłości rodzaju ludzkiego"

  tak jak wcześniej zniesienie feudalizmu, zniesienie niewolnictwa, emancypacja kobiet czy zaprzestanie prześladowania homoseksualistów?

  "W tak zwanych wiekach wiary, gdy ludzie rzeczywiście wierzyli we wszystkie twierdzenia religii chrześcijańskiej, mieliśmy tortury inkwizycji, miliony nieszczęśliwych kobiet spalono jako czarownice i nie było okrucieństwa, którego by się nie dopuszczono na wszelkiego rodzaju ludziach w imię religii.
  Rozglądając się po świecie, wprędce spostrzegamy, że każdy, choćby najmniejszy wzrost uczuć humanitarnych, każda reforma kodeksu karnego, każdy krok w kierunku zmniejszenia niebezpieczeństwa wojny, każda próba poprawy położenia ras kolorowych lub złagodzenia niewolnictwa, każdy postęp moralny, który się udało osiągnąć, był stale zwalczany przez zorganizowane Kościoły całego świata.
  Oświadczam po dojrzałym namyśle, że religia chrześcijańska w postaci, jaką jej nadały Kościoły, była i jest jeszcze głównym nieprzyjacielem moralnego postępu świata".
  Bertrand Russel

 • vito60

  Oceniono 3 razy 3

  Niech się pomodlą za to, żeby już żadne dziecko nie uwiodło michalika.

 • razb1947

  0

  W Polsce mamy ponad 95% ludzi wierzących to znaczy większość a w demokracji większość rządzi i ma rację a mniejszość nie ma prawa do rządzenia.

 • wyciety

  Oceniono 2 razy 2

  Doborem slow udowodniles,ze prostakiem jesteś ty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX