Kopacz odcina się od starć z PSL: "Każda partia ma swój program i swoje opinie"

"Każda partia ma swój program, swoich liderów, głosi swoje opinie. Ja muszę mieć przede wszystkim poparcie własnego rozumu" - mówi Ewa Kopacz w wywiadzie dla TVP Info. Wypowiada się też o głośnym przypadku błędu przy zapłodnieniu in vitro.
POLUB NAS
Premier Ewa Kopacz w rozmowie z Piotrem Kraśką z TVP Info wypowiedziała się między innymi na temat zabiegów zapłodnienia in vitro. Zapytana o głośny przypadek kobiety, która na skutek błędu urodziła nie swoje dziecko, podkreśliła, że w takich sytuacjach pacjentom brakuje ochrony prawnej. - Pomyłki medyczne zdarzają się i pewnie będą się zdarzać - stwierdziła premier, podkreślając, że nic, co zależy od ludzi, nie jest nigdy pewne. - Jeśliby ta cała historia miała być konsekwencją błędu medycznego, to ona została sama z tym problemem. Nie ma możliwości dochodzenia swoich praw odszkodowania - dodała.

Premier podkreśliła, że program finansowania in vitro daje efekty, ale stwierdziła, że wciąż potrzebna jest "ochrona prawna godności ludzkiej, ale też zarodków, które będą w wyniku tej metody tworzone".

"Każda partia ma swój program"

Zapytana o to, czy czuje, że ma w tej sprawie poparcie głównego koalicjanta, PSL, zasugerowała, że jest to mniej istotne. - Ja muszę mieć przede wszystkim poparcie własnego rozumu, sumienia i swojego odczucia wtedy, kiedy rozmawiam z ludźmi - odparła. - Obowiązkiem premiera jest przede wszystkim rozwiązywanie problemów - dodała.

Dziennikarz przypomniał jednak, że najważniejsi politycy PSL - w tym kandydat partii na prezydenta Adam Jarubas - wyrażają ostatnio coraz częściej poglądy sprzeczne z tymi wygłaszanymi przez PO. - Każda partia ma swój program, swoich liderów, głosi swoje opinie w różnych sprawach. Ja nie zabieram moim koalicjantom prawa do tego, żeby wyrażali swoje opinie - stwierdziła Kopacz.

"Kochani, sukces przed wysiłkiem jest tylko w słowniku"

Piotr Kraśko pochwalił panią premier za realizację części obietnic złożonych w jej exposé. Stwierdził jednak, że ministrowie za mało mówią obywatelom o tym, co robią. - Rząd rozmawia z ludźmi - odparła Kopacz. - Mam wiele dobrych ocen ministrów, kiedy wyjeżdżają w teren, kiedy nie towarzyszą im kamery - dodała. Stwierdziła też, że ciągle motywuje ministrów do wytężonej pracy. - Mówię: tu musimy przyspieszyć, ludzie na to czekają, więc proszę dzisiaj - do roboty, kochani, bo sukces przed wysiłkiem jest tylko w słowniku - powiedziała.

Musimy być krajem dobrze uzbrojonym

Zapytana o kwestię konfliktu na Ukrainie odparła, że uważa całą sytuację za "najpotężniejszy kryzys bezpieczeństwa w Europie od czasów zimnej wojny". - Lekceważenie tej sytuacji byłoby naiwnością - podkreśliła Kopacz. - Ale też wysyłanie dzisiaj sygnałów, które powodowałyby niepokój wśród obywateli naszego kraju czy też innego kraju europejskiego, byłoby przesadą - zaznaczyła.

Premier przypomniała, że na kijowskim Majdanie po raz pierwszy za solidarność europejską ginęli ludzie. - Trzeba uszanować decyzję Ukrainy, że chce integrować się z Europą i widzi w tym swój rozwój, a z drugiej strony potępić tego, który nie uszanował tej decyzji - stwierdziła.

Premier Kopacz w tym kontekście podkreśliła też, że powinniśmy jako kraj mieć poczucie bycia członkiem NATO, ale mimo to konsekwentnie budować własną armię. - Powinniśmy móc powiedzieć: "My jesteśmy członkami NATO, ale tymi dobrze uzbrojonymi" - zaznaczyła, przypominając o obietnicy przeznaczania na wojsko 2 proc. PKB.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (54)
Kopacz odcina się od starć z PSL: "Każda partia ma swój program i swoje opinie"
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 1 raz -1

  "Każda partia ma swój program"
  ------------------

  ... i każda tak samo ma go w d... kiedy już dojdzie do władzy.

 • bananek_2

  Oceniono 3 razy 3

  Kraśko ten przynajmniej nie będzie miał oskarżeń o molestowanie

 • chi-neng

  Oceniono 3 razy -1

  Jezeli ci sie wydaje ze umrzesz jak nie wpiszesz komentarza pod adresem @fakiba i @chi-neng , to jestes w bledzie :).

  Wystarczy, ze poszukasz dobrego lekarza, psychologa, terapute:).
  Zycze powodzenia i wyleczenia:).

  ZOK = ZABURZENIA OBSESUJNO-KOMPULSYJE

  Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, ZOK, inaczej nerwica natręctw, zespół anankastyczny; ang. obsessive-compulsive disorder, OCD) – zaburzenie psychiczne z grupy zaburzeń lękowych charakteryzujące się występowaniem u chorego natrętnych (obsesyjnych) myśli oraz/lub zachowań przymusowych (kompulsyjnych). W ICD-10 zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne klasyfikuje się jako F42; oznaczenie jako F42.0 oznacza ZOK z przewagą myśli obsesyjnych, a F42.1 z przewagą czynności natrętnych (rytuałów).
  Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne lub jego objawy często występują ze spektrum autyzmu i zespołem Aspergera (pewne objawy przypominające ZOK zostały umieszczone w kryteriach diagnostycznych).
  Rozpoznanie nerwicy natręctw należy preferować w przypadku, gdy objawy zaburzenia powstają lub utrzymują się poza epizodem depresyjnym; natrętne czynności i myśli są sprzeczne z cechami osobowości, tzn. egodystoniczne; jeśli objawy te stanowią cechy i zachowanie będące integralną częścią osobowości pacjenta, tzn. są egosyntoniczne, to rozpoznać należy osobowość anankastyczną.

  OBSESJE

  Obsesjami nazywa się występowanie u chorego irracjonalnych myśli, które pojawiają się w świadomości automatycznie i powodują u pacjenta cierpienie oraz chęć uwolnienia się od nich.
  Myśli najczęściej dotyczą przemocy, religii czy seksualności, jak również dążenia do porządku (czystości) i symetrii (układaniu przedmiotów w symetryczny sposób).

  U osoby, u której występują myśli obsesyjne, po zobaczeniu jakiegoś człowieka na ulicy w psychice pojawiają się myśli dotyczące skrzywdzenia (np. pobicia) go.
  W przypadku tego zaburzenia chory zdaje sobie sprawę z irracjonalności swoich myśli, jednak nie ma nad nimi kontroli, co bardzo przeszkadza w koncentracji.

  KOMPULSJE !!!

  Kompulsje (inaczej rytuały) to czynności, które chory wykonuje w celu zapobiegnięcia jakiemuś wydarzeniu, które miałoby się dokonać, jeśli dana czynność nie zostanie wykonana.

  Osoby doświadczające obsesji i kompulsji zdają sobie sprawę z irracjonalności swoich myśli i zachowań (co różni obsesje i kompulsje od urojeń), jednak z powodu lęku są one zmuszone do wykonywania określonych czynności.

 • plastikpiokio

  Oceniono 1 raz 1

  ani lekarz ani polityk co z niej zostało ????? --JUŻ NIC.

 • junkamm

  Oceniono 2 razy 0

  z tego co widze to w platformie obywatelskiej to sami złodzieje . teraz halicki teraz adamowicz co jeszcze do hu....kiedy te złodziejstwo sie skonczy kopaczowo?

 • uzdek98

  Oceniono 3 razy 1

  'pudernica i wazelina' ... najnowszy szol telewizji publicznej...

 • aleks.sky2

  Oceniono 14 razy 8

  nie była dobrym lekarzem ,wzięła się za politykę.mierna z niej premier i aż strach zbiera,że
  zechce być prezydentem.wstyd kobietom przynosi.co za bzdury.

 • unamatita

  Oceniono 13 razy 9

  "Ja muszę mieć przede wszystkim poparcie własnego rozumu", i to wcale nie jest proste, chociaż nie twierdzę, że niemożliwe.
  Czy ta kobieta nie bredzi czasem jak Bredzisław!
  u.

 • chi-neng

  Oceniono 9 razy -3

  "Kopacz odcina się od starć z PSL: "Każda partia ma swój program i swoje opinie"

  I slusznie.

  Przejela pani funkcje premiera w pazdzierniku i dostala pani (i nadal dostaje...) zaprawe jak malo kto.

  A jednak, mimo tych trudnosci i problemow zaczyna pani wrastac w swoja role i jest pani coraz silniejsza i pewniejsza siebie. Moje uznanie za to.

  Jak widac, to "wrastanie w role silnego lidera" zaczyna niepokoic i do bialej goraczki doprowdzac pani przeciwnikow :).

  SKOK ostudzil dzisiaj lawe bagna pisowskiego, jak widze na Forum :).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX