"Jest absolutnie nienormalne, że nie ma żadnych kontaktów władz Polski i Rosji"

- Trzeba mieć kontakty, choćby na wypadek sytuacji awaryjnych, które mogą się zdarzyć. Jest rzeczą absolutnie nienormalną, że na szczytach władzy polskiej i rosyjskiej żadnych kontaktów nie ma - mówił w TOK FM eurodeputowany SLD Janusz Zemke.
Były wiceminister obrony narodowej Janusz Zemke krytykuje polskie władze za brak kontaktów z Rosją. Jak przekonywał w TOK FM, mimo konfliktu rosyjsko-ukraińskiego nie powinniśmy zrywać relacji na szczytach władz.

- Jest absolutnie nienormalną rzeczą, że głowy innych państw rozmawiają z Władimirem Putinem nawet kilkadziesiąt razy w ciągu roku, a Polska, która jest najbliższym sąsiadem Rosji spośród państw zachodnich, żadnych kontaktów nie ma.

Jak przypomniał europoseł SLD, liczne rozmowy z prezydentem Rosji prowadzili kanclerz Niemiec, prezydent Francji czy premier Włoch Mateo Renzi.

Chwilowa jedność europejska?

Według gościa "Poranka Radia TOK FM" utrzymywanie relacji między najwyższymi władzami Polski i Rosji jest konieczne, "choćby na wypadek sytuacji awaryjnych, które mogą się zdarzyć".

- Wbrew temu, co mówił w Waszyngtonie Donald Tusk, nie mam mocnego przekonania, że europejska jedność wobec Rosji to coś trwałego. Latem trzeba będzie dyskutować o podtrzymaniu sankcji wobec Rosji. Wydaje mi się, że to prawdopodobnie będzie trudne - stwierdził Janusz Zemke.

Długo poczekamy na wspólną armię

Polityk Sojuszu Lewicy Demokratycznej chwali pomysł powołania wspólnej europejskiej armii, o czym mówił ostatnio szef KE. Ale Zemke nie ma złudzeń, na realizację projektu przyjdzie nam długo poczekać.

Wspólna europejska armia potrzebna jest nie tylko z powodu zwiększającej się liczny zagrożeń. Były wiceszef MON uważa, że Europejczycy powinni skończyć z czekaniem na pomoc amerykańskich żołnierzy. I sami myśleć o swoim bezpieczeństwie.

- Mamy w UE ponad 20 armii krajowych, ale ich zdolność bojowa duża nie jest. W ostatnich latach większość państw zmniejszała nakłady na wojsko. Do tego te niższe nakłady są wydawane bez sensu. Bo na przykład wiele państw równocześnie prowadzi prace dotyczące transporterów czy podobnych modeli rakiet.

Zdaniem Zemkego optymalne byłoby stworzenie europejskiego korpusu liczącego około 40 tys. żołnierzy,

"Bez woli politycznej europejska armia nie będzie miała kłów. A woli nie widać wśród polityków i mieszkańców UE" - ocenia Węglarczyk>>>

Więcej o:
Komentarze (23)
"Jest absolutnie nienormalne, że nie ma żadnych kontaktów władz Polski i Rosji"
Zaloguj się
 • szczurzec1

  Oceniono 1 raz 1

  No proszę, uderzono w stół i różne moskiewskie wszy wypełzły...

 • tojasz

  Oceniono 9 razy -1

  Hitler tłukł Żydów gdzie tylko się dało.Zgadnijcie czyich banków jest najwięcej w Niemczech i Austrii? W biznesie nie ma sentymentów. No ale Polak...

 • januszyukio

  Oceniono 13 razy 1

  PRZYNAJMNIEJ JEDEN POWAŻNY POLITYK . TO JEST POLITYKA A NIE PIASKOWNICA

 • maruti800

  Oceniono 8 razy -2

  Stosunki międzynarodowe to nie są łatwe sprawy i wymagają sporego wyczucia.

 • plumgazeta

  Oceniono 15 razy 1

  Nie ma rozmów , bo skończyły się pozory.
  Putin już nie udaje , ze rozmawia. Wydaje rozkazy , tow. Zemke. I wykonywać. A że jesteście zagubieni? Od myślenia zawsze był Brat.

 • petterbuk

  Oceniono 19 razy -1

  Ma Rację! Nie wolno zrywać układów z Rosją więc i do konfliktu z Ukrainą nie powinniśmy się wtrącać - a to już moje osobiste zdanie, po co nam Wojna??? Wiadomości Gazeta

 • 2_mac

  Oceniono 20 razy -4

  Tak jest, towarzyszu Zemke. Absolutnie nienormalne było zerwanie roboczych kontaktów pomiędzy rządem II RP a rządem III Rzeszy w okresie po 1 września 1939 roku. Przecież trzeba rozmawiać, jak twierdzi pani Ogórek (gdy podejmie bolesną decyzję w sprawie udzielenia odpowiedzi na jakieś pytanie).
  Znakomity jest również pomysł powołania europejskiej armii, zapewne w ramach rozbijania NATO. Wróżę mu wielki sukces już w najbliższym ćwierćwieczu. Ostatecznie członkiem Eurokorpusu Polska stanie się 1 stycznia 2016, zaledwie 8 lat od rozpoczęcia negocjacji. Bardzo dobry prognostyk na przyszłość. Być może w drodze wszechstronnych konsultacji uda się ustalić zasadę, aby ewentualne decyzje szczebla taktycznego podejmowano w takiej armii w błyskawicznym trybie po każdym zjeździe ministrów obrony oraz ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich.

 • fagusp

  Oceniono 24 razy -2

  Ostatnim który miał dobre kontakty z Rosjanami był wicepremier - gumofilc Pawlak. Efekty tych kontaktów były dobre dla Pawlaka, ale już niekoniecznie dla nas. Więc lepiej będzie, jeśli zostanie jak jest.

 • glon4

  Oceniono 33 razy 5

  Niema polskiej dyplomacji , bo nie ma dyplomatów . Są osoby zajmujące stanowiska , oddelegowane na stanowiska dyplomatów bez przygotowania . Równie dobrze bez jakiejkolwiek straty w polskiej dyplomacji można ich wykorzystać do kopania transzei. Może byłby chociaż jakiś pożytek .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX