"Bez woli politycznej wspólna europejska armia nie będzie miała kłów. A woli politycznej nie widać"

Bartoszowi Węglarczykowi podoba się pomysł powołania wspólnej europejskiej armii. Ale publicysta "Rz" wątpi, by udało się go zrealizować. "Europa zatrzymała się na obecnym etapie integracji politycznej i ekonomicznej i nie chce pójść naprzód. Nie ma na to przyzwolenia wyborców, a politycy nie próbują ich do tego przekonać. Widzimy to we wspólnej polityce zagranicznej, a raczej jej braku" - ocenił Węglarczyk.
O powołaniu wspólnej armii mówi głośno szef Komisji Europejskiej. Według Jeana-Claude'a Junckera, byłby sygnał dla Rosji, że wspólnota poważnie traktuje obronę europejskich wartości.

Pomysł powołania unijnej armii podoba się Bartoszowi Węglarczykowi. Jak pisze wiceszef "Rzeczpospolitej", wspólna armia jest potrzebna. Ale "by jednak miał prawdziwe kły, konieczna będzie gigantyczna wola polityczna wyborców, a tej nie widać".

Wszystko przez to, że jak zauważył publicysta, "Europa zatrzymała się na obecnym etapie integracji politycznej i ekonomicznej i nie chce pójść naprzód".

"Nie ma na to przyzwolenia wyborców, a politycy nie próbują ich do tego przekonać. Widzimy to we wspólnej polityce zagranicznej, a raczej jej braku. Europejska dyplomacja funkcjonuje, bo zatrudnia ludzi i wynajmuje ambasady, ale nie robi wiele więcej" - napisał Węglarczyk w dzisiejszym wydaniu "Rz".

Nie tylko w polityce zagranicznej widać, że integracja kuleje. Podobnie jest, zdaniem publicysty, w polityce gospodarczej. "Nie ma pomysłu na dalszą integrację wspólnego rynku, a o strefie euro mówimy raczej w kontekście jej zmniejszania się niż poszerzania. Zatem skoro nie widzimy potrzeby mówienia jednym głosem w sprawie taryf celnych, to jak wyobrażamy sobie mówienie jednym głosem w sprawie życia i śmierci" - uważa zastępca redaktora naczelnego "Rz".

Więcej o:
Komentarze (11)
"Bez woli politycznej wspólna europejska armia nie będzie miała kłów. A woli politycznej nie widać"
Zaloguj się
 • Marek Porębowicz

  Oceniono 1 raz -1

  unia jest unią ekonomiczną
  dopiero w obecnej sytuacji wychodzi słabość tak pomyślanego systemu

 • gazetopolaczek

  Oceniono 2 razy -2

  Hahaha. A ja przeczytałem: Bez woli politycznej wspólna europejska armia nie będzie miała kRów. Nie będzie miała ani kłów, krów, ani nawet koni.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 17 razy 3

  Komisarze ludowi i wszelkiej maści eurodoktrynerzy potrzebują europejskiej armii ale bynajmniej nie przeciwko Rosji tylko tym wszystkim krajom oraz ich obywatelom którym w przyszłości nie w smak będzie życie z nakazem powszechnej szczęśliwości w dobrobytodziejstwie i będą chcieli opuścić strefę eurokołchozu

 • 31.februarius

  Oceniono 9 razy 1

  ""Nie ma na to przyzwolenia wyborców" (!)

  No widzisz Bartosiu, ty wcale nie jesteś taki głupiutki jakby się mogło wydawać!
  I podkreśl to sobie w kajeciku z siedem razy!

 • villiers

  Oceniono 6 razy -2

  >Ci co nie idą na wojnę,ryczą o niej jak wyliniałe lwy.<

 • dziadek_jem

  Oceniono 10 razy -4

  mlask, mlask - @dziadekjam daje znak do rozpoczęcia kolejnego zbiorowego obciagania Putasa!

 • stachkaz47

  Oceniono 14 razy -8

  Niech Węglarczyk zapisze się do
  PRAWEGO SEKTORA i paszoł won walczyć za Ukrainę.
  A wygląd zbója ma poprawny.

 • nie-tak

  Oceniono 12 razy -6

  Polskim niedouczonym pismakom nalezy powiedziec ze ten pomysl organizowania europejskiej armii jest tak stary jak stara jest unia. USA nigdy do tego nie dopuscilo i nie dopusci by NATO (prawe zbrojne ramie USA do agresji) bylo zlikwidowane. USA potrzebuje niewolnikow by walczyc o jej interesy cudza krwia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX