Pracuj±ce kobiety maj± u nas lepiej ni¿ w USA czy Niemczech. Polska na 4. miejscu rankingu "The Economist"

Szwecja i Norwegia tradycyjnie s± w czo³ówce pod wzglêdem równo¶ci p³ci. Zaskoczeniem mo¿e byæ fakt, ¿e Polska odstaje od nich tylko o kilka punktów. Przodujemy m.in. w kwestii urlopów macierzyñskich, gorzej jest np. z udzia³em kobiet w radach nadzorczych. Nie wszyscy eksperci uwa¿aj±, ¿e wynik pokazuje prawdziw± pozycjê Polski.
POLUB NAS
Szklany sufit to okre¶lenie niewidzialnej bariery, uniemo¿liwiaj±cej kobietom zdobycie wysokich stanowisk w firmach i rozwój kariery.

Ta granica okre¶lana jest jako niewidzialna, poniewa¿ teoretycznie szanse s± równe niezale¿nie od p³ci, nie ma np. przepisów, które by to ogranicza³y. Jednak w praktyce kobiety s± czêsto na gorszej pozycji.

Gdzie kobiety s± w najlepszej sytuacji na rynku pracy | Create infographics


Jak wynika z danych opublikowanych przez "The Economist", mo¿liwo¶ci awansu i ogólna sytuacja kobiet na polskim rynku pracy s± du¿o lepsze ni¿ choæby w Niemczech czy Stanach Zjednoczonych.

W indeksie "szklanego sufitu", na który sk³ada siê dziewiêæ czynników, Polska uzyska³a 73,1 punktu na 100 mo¿liwych (im wiêcej punktów, tym lepszy wynik). Wyprzedzi³y nas tylko Szwecja, Norwegia i Finlandia, ta ostatnia z wynikiem 80 punktów. ¦rednia objêtych badaniami pañstw Organizacji Wspó³pracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) to 60 punktów.

Indeks "szklanego sufitu" | Create infographics


Wyprzedzamy USA i Niemców. Najgorzej w Turcji i Korei

Na indeks sk³ada siê dziewiêæ czynników. S± w¶ród nich m.in. ogólny poziom zatrudnienia w¶ród kobiet, koszty opieki nad dzieckiem, warunki urlopów macierzyñskich czy liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych.

Dobre wyniki uzyska³y m.in. Francja, Wêgry czy Hiszpania. Poni¿ej ¶redniej s± takie kraje jak USA, Holandia czy Wielka Brytania. Trzy ostatnie miejsca, zdecydowanie odstaj±ce od reszty, zajmuj± Turcja, (29,6 pkt), Japonia (27,6 pkt) i Korea Po³udniowa (25,6).

Wska¼nik luki p³acowej ze wzglêdu na p³eæ | Create infographics


Niewielka luka p³acowa, du¿o kobiet na wysokich stanowiskach

Polska osi±gnê³a dobry wynik w kategorii luki w wy¿szym wykszta³ceniu miêdzy kobietami a mê¿czyznami oraz luki p³acowej - odpowiednio 82,7 pkt i 83,9 pkt. Luka p³acowa to ró¿nica w zarobkach miêdzy kobietami i mê¿czyznami na tych samych stanowiskach.

Jeste¶my w czo³ówce tak¿e pod wzglêdem liczby kobiet na stanowiskach kierowniczych. Gorzej jest z kolei w kategorii kobiet w radach nadzorczych. W tej ostatniej kategorii wynik Polski to 34,2 pkt, kilka punktów poni¿ej ¶redniej.

Wska¼nik udzia³u kobiet w radach nadzorczych | Create infographics


Najwy¿sza ocena dla Polski za urlopy macierzyñskie

Polska jest absolutnym liderem w kategorii p³atnych urlopów macierzyñskich. Mamy w tej dziedzinie 100 punktów, a drudzy Czesi ju¿ o 11 punktów mniej. Jeden z liderów indeksu, Norwegia, znajduje siê na szarym koñcu w tej kategorii, z 29 punktami. Wed³ug indeksu nie najgorzej jest u nas tak¿e z kosztami utrzymania dzieci. Pod tym wzglêdem najlepiej maj± m.in. Koreañczycy i mieszkañcy Austrii. Najwiêksze koszty ponosz± m.in. matki w Nowej Zelandii, Szwajcarii i Irlandii.

Wska¼nik udzia³u kobiet w parlamentach | Create infographics


Polska znalaz³a siê poni¿ej ¶redniej w kwestii ogólnego poziomu zatrudnienia w¶ród kobiet. Choæ uzyskali¶my tu wynik prawie 72 punktów, to pañstwom skandynawskim, bêd±cym w czo³ówce tej kategorii, niewiele brakuje do 100 punktów.

Nie uzyskali¶my dobrego wyniku tak¿e w kategorii udzia³u kobiet w parlamencie.

Ekspertka: Jest cudownie, ale to strefa marzeñ

- Jest cudownie. A¿ dziw, ¿e Polska jest tak wysoko. To raczej marzenie na kiedy¶ - mówi³a dr Ewa Rumiñska-Zimny, prezes Miêdzynarodowego Forum Kobiet przy Szkole G³ównej Handlowej. Jej zdaniem problemem jest to, jak indeks zosta³ skonstruowany i jakie wagi nadano poszczególnym czynnikom. - Np. dane dotycz±ce tzw. luki pracowej ró¿ni± siê od tych, które np. podaje GUS - mówi³a ekspertka.

- Ka¿da z tych kategorii z osobna ma sens, ¿eby pokazaæ, jak wygl±da sytuacja kobiet na rynku pracy. Ale razem sensu nie maj±. Ale i ja, i inni statystycy, mamy w±tpliwo¶ci, jak formu³owane s± indeksy ca³o¶ciowe. Bierze siê dziewiêæ sk³adników, ka¿demu przypisuje siê jak±¶ tam wagê i wychodzi jaka¶ tam ¶rednia. Mam wra¿enie, ¿e ten indeks nie odzwierciedla sytuacji Polski, je¶li chodzi o szanse kobiet na rynku pracy - mówi³a w TOK FM dr Ewa Rumiñska.

Chcesz wiedzieæ wiêcej i szybciej? ¦ci±gnij nasz± aplikacjê Gazeta.pl LIVE!