Spędził 22 lata w więzieniu za gwałt, którego nie popełnił. Dostanie 9 mln dolarów. "Wrak człowieka"

Kirk Odom spędził w więzieniu połowę życia za zbrodnie, których nie popełnił. Oskarżono go na podstawie wadliwej analizy mikroskopijnej włosów. Za kratkami przeżył gehennę: w wyniku więziennych gwałtów jest nosicielem HIV, przeżył próby samobójcze, rozpadło się jego małżeństwo. Teraz ma to zrekompensować odszkodowanie.
POLUB NAS
Waszyngtoński sąd apelacyjny nakazał wypłatę 9,2 miliona dolarów odszkodowania dla Kirka Odoma, który spędził w więzieniu 22 lata za gwałt i rabunek, których się nie dopuścił. 52-letni dziś mężczyzna za kratki trafił w 1981 roku, na wolność wypuszczono go w 2003 roku - pisze "Washington Post".

"Wrak człowieka"

"Odom spędził w więzieniu ponad 22 lata, które powinny być najlepszymi jego życia. Za zbrodnię, której nie popełnił" - napisał w opinii sędzia Neal Kravitz. Dokument wylicza psychiczne i fizyczne cierpienia, jakich doświadczył Amerykanin: więzienne gwałty, zdiagnozowane HIV, próby samobójcze, depresja, rozpad małżeństwa.

"Odom jest tylko wrakiem młodego człowieka, którym był w chwili niesłusznego skazania" - przyznał sędzia Kravitz. Decyzję o wysokim odszkodowaniu, które umożliwiają niedawne zmiany w amerykańskim prawie, niesłusznie skazany przyjął z zadowoleniem. - Nie mogą mi zapłacić wystarczająco pieniędzy, by zwrócić lata, które straciłem - wyznał jednak.

Niesłusznie skazanych było więcej

Odom został skazany na podstawie wadliwej analizy mikroskopijnej włosów. To prawdopodobnie jeden z pięciu oskarżonych o gwałt lub morderstwo mężczyzn w Dystrykcie Kolumbia, względem których wycofano zarzuty, ponieważ opierały się one na wadliwych dowodach.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (192)
Spędził 22 lata w więzieniu za gwałt, którego nie popełnił. Dostanie 9 mln dolarów. "Wrak człowieka"
Zaloguj się
 • stanislaw.sk

  0

  27 sierpnia 2014. Jerzy H. w latach 70. został wrobiony przez Marię S. w ojcostwo. Badania krwi go nie wykluczyły, więc sąd nakazał mu płacić alimenty. Dziś pan Jerzy dysponuje badaniami DNA, które potwierdzają, że ojcem nie jest. Nic to jednak nie zmieni, bo sprawa się przedawniła. Stan pana Jerzego się pogarsza. Gdy umrze, jego "syn" przejmie część majątku...

 • canaris1

  0

  Za taki sam czyn w Polsce siedziałby max 5 lat, nie ma co zazdrościć mieszkańcom USA.
  A taki Brevik dostał chyba 17 lat i wygodną celę, a w ameryce byłaby czapa.

 • 1group

  0

  Tak działa amerykański system prawny.my już od nowego roku,tez będziemy się na nim wzorować, (tak jak we wszystkim co amerykańskie)tyle że takich odszkodowań nie będzie.

 • Jadwiga Kowalska

  Oceniono 4 razy 2

  "Przeżył próby samobójcze". No chyba po to jest próba, żeby ją przeżyć? Więc co w tym dziwnego?

 • marekmarek44

  Oceniono 3 razy 1

  Szkoda tylu milionów $ podatników wydanych z powodu durnia w todze.
  Zamiast tego Prezydent USA powinien go wydać na żer prawdziwym gwałcicielom, aby mu zrobili z doopy frendzle do dywany. Może wówczas zrozumiałby jaka jet różnica między ślepą Temidą , a prawdziwą SPRAWIEDLIWOŚCIĄ

 • mudlciesie

  Oceniono 7 razy 5

  A gdzie zwolennicy kary śmierci?
  Co byście zrobili gdyby stracono niewinnego (proponuję sobie wyobrazić kogoś z waszej rodziny. Niemożliwe? Na tym właśnie polegają błędy wymiaru sprawiedliwości.)

 • joanna_can

  Oceniono 5 razy 5

  Notatke jeszcze raz nazwe przykladem niechlujstwa i braku profesjonalizmu. Kirka Odoma skazano na podstawie innych rzekomych dowodow, niz DNA. Test DNA przeprowadzony dwadziescia lat pozniej, udowodnil, ze przestepstwa dokonal ktos zupelnie inny.

  A swoja droga jestem ciekawa, czy ktorykolwiek z redaktorow zalapie sie na przeczytanie komentarzy, sprawdzi inne zrodla, mocno walnie sie w glowe i informacje poprawi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX