"Fakty" TVN: Hołowczyc przekroczył prędkość o 114 km/godz.? "Jechałem normalnie. Policja źle zmierzyła"

Droga krajowa nr 7 w okolicach Mławy. Przed nieoznakowanym radiowozem drogówki przemyka auto. Jedzie tak szybko, że dosłownie tylko miga przed kamerą zainstalowaną za przednią szybą policyjnego pojazdu. Kiedy funkcjonariusze doganiają samochód, zza kierownicy wysiada Krzysztof Hołowczyc.
POLUB NAS
Do tego wydarzenia, jak wynika z informacji na nagraniu z rejestratora, doszło 29 października 2013 r. "Fakty" TVN dotarły jednak do policyjnego wideo dopiero teraz. Można je obejrzeć na stronie Tvn24.pl >>>

- To był teren niezabudowany, gdzie dozwolona prędkość to 90 km/godz. A nissan [to nim jechał Hołowczyc - red.] rozwinął prędkość do 204 km/godz. - mówi w "Faktach" Alicja Śledziona z komendy wojewódzkiej policji w Radomiu.

"Będzie pan sławny"

Na policyjnym filmie widać, jak przed patrolem z zawrotną prędkością przemyka ciemne auto. Policjanci ruszają w pogoń. Jadą nieoznakowanym radiowozem. Rozwijają prędkość do ponad 200 km/godz. na godzinę, by dogonić kierowcę nissana. Po chwili włączają też pomiar prędkości gonionego auta. Według niego, jedzie ono przez 2 sekundy aż 204 km/godz., co oznacza, że kierowca przekroczył dozwoloną prędkość aż o 114 km/godz.

Ścigany nissan zatrzymuje się. Na nagraniu słychać z ust policjantów niezbyt cenzuralne, ale bardzo triumfalne: "I ch***j, k***a!". Wtem z nissana wysiada znany rajdowiec Krzysztof Hołowczyc. Idzie w stronę radiowozu. - Będzie pan sławny - mówi do funkcjonariusza. - Dlaczego? - ten dopytuje. - Bo dostanę pierwszy mandat od 20 lat - odpowiada Hołowczyc.

"Policjanci źle zmierzyli"

- Jechałem z normalną prędkością. Ten pan z ogromną prędkością do mnie dojechał. Zaznaczam, [204 km/godz.] to jest prędkość radiowozu, nie moja - mówi Hołowczyc w "Faktach" TVN. Według reportera programu, "rajdowiec twierdzi, że policjanci mataczą, bo najpierw oskarżyli go o szybką jazdę w terenie zabudowanym, by potem zmienić zarzut".

Ponadto Hołowczyc uważa, że "błędnie użyli radaru, byli za daleko, używali zbyt dużego powiększenia i źle celowali". - To by było nielogiczne, żebym, widząc nieoznakowany radiowóz, jechał 200 km/godz., szalał - broni się Hołowczyc. W obronie swoich podwładnych staje też, według "Faktów", Komenda Główna, która twierdzi, że "to fachowcy w swojej branży".

Grozi mu 500 zł mandatu i 10 punktów

Mimo że od zdarzenia z udziałem Hołowczyca doszło ponad rok temu, sprawa wciąż toczy się w sądzie. Jak podaje Wyborcza.pl, rajdowiec odmówił bowiem przyjęcia mandatu. Jeśli sąd nie uwierzy sportowcowi, grozi mu mandat w wysokości 500 zł i 10 punktów karnych.

Więcej o sprawie >>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (487)
"Fakty" TVN: Hołowczyc przekroczył prędkość o 114 km/godz.? "Jechałem normalnie. Policja źle zmierzyła"
Zaloguj się
 • michu-najlepszy

  Oceniono 1 raz -1

  I co w tym dziwnego że jechał 200 kilometrów na godzinę, zazdrościcie czy co. Wpadł to zapłaci. Tak komentują jakby nikt nie jechał 200 kilometrów na godzinę.
  Z Poważaniem

 • Amizaurus Rex

  Oceniono 1 raz 1

  Panie Hołowczyc, nieładnie. To prawda że sposób "zmierzenia" Pana prędkości przez videoradar pozostawia wiele do życzenia, to prawda że był Pan daleko, a to prędkość radiowozu a nie Pańska jest pokazana na nagraniu. Nie zmienia to jednak faktu że chwilę wcześniej JECHAŁ Pan 200km/h i można to bez trudu udowodnić przy pomocy nagrania.
  Jechał Pan 200km/h w momencie gdy mijał Pan radiowóz.

  Minął Pan go o 9.21.24. Radiowóz ruszył i 2s później o 9.21.26 gdy radiowóz wyjechał na drogę widać Pana samochód oddalony o spokojnie ponad 100m, na oko między 100 a 150m. Po 3 sekundach jest to już bliżej 200m. Dokładną odległość można ustalić bez trudu na wizji lokalnej, powtarzając całą sytuację.

  Odległość 120m pokonana w ciągu 2 sekund daje 216km/h i z taką mniej więcej prędkością minął Pan radiowóz. Gdyby jechał Pan jak mówi 100km/h to po 2s byłby Pan ledwie 55m przed radiowozem. Czy na taką odległość to wygląda na filmie ? Naprawdę zachowałbym szacunek do Pana raczej wtedy, gdyby się Pan przyznał, zamiast iść w zaparte.

 • tomko71

  Oceniono 1 raz 1

  Cóż, jednak zmienię dzisiaj głos lektora w Automapie

 • cassius769

  Oceniono 2 razy 0

  Holek jest glupi - mogl uciekac, tyle by go zlapali a ze mieli numery- mogl powiedziec ze to nie on prowadzil

 • ryrzyrysz

  Oceniono 1 raz 1

  Pal licho ile jechał; tak czy siak za szybko.
  Zastanawia mnie tylko jedno: dlaczego dopiero po półtora roku się o tym dowiadujemy?
  Bardzo mnie ciekawi drugi dno.
  Czyżby Krzysio zamierzał ubiegać się w niedługim czasie o jakieś stanowisko i konkurencja wyciąga na niego haki?

 • romix71

  Oceniono 3 razy 1

  Wstydziłby się jeszcze tak głupio bronić. Zapłaciłby jak każdy mandat i nie byłoby rozgłosu

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 3 razy -3

  Rzeczywiście to zaczyna wyglądać podejrzane. Policjant, który obraża obywatela Polski i który używa słowa k--wa, jest dla mnie niegodny zaufania! Może zna jakiś sposób, żeby zmanipulować radar? Na przykład, mógł rozwinąć prędkość 204 km/godz o dwieście kilometrów przed p. Hołowczykiem, ... a potem dogonić go już z radarem zamkniętym. Dlatego tu liczą się sekundy i potrzeba wysłać ten radar na badania w Ameryce!

 • ernest31

  Oceniono 2 razy 2

  Kiedys, Holowczyc chwalil polskich kierowcow, ze jadac ustepuja mu droge, teraz gani policjanta za pomiar jego, Holowczyca szybkosc, bo jak mozna jechac starym Oplem 200 na godzine. Widac, ze mu kreska inteligencji opada.

 • jackie53

  Oceniono 3 razy 1

  Panie Krzysiu. masz pan niezłą gadane i tyle. Na filmie wyraźnie widać (PRZEZ KILKA SEKUND) z jaka prędkością pan jechał i niech pan nie robi z ludzi idiotów. Jeśli pan jesteś taki kozak, to udowodnij pan na rajdach a nie na drodze, gdzie w każdej chwili może wyskoczyć dziecko, pies lub ktoś, kto włącza się do ruchu. Niech pan nie stwarza precedensu bo za chwilę znajdzie się Kowalski z Malinowskim i stwierdzi że pomiary są do dupy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX