Jaki rozmiar ma przeciętny penis? Naukowcy już to wiedzą. Sprawdź, czy mieścisz się w normie

?Prawidłowa? długość penisa to jedna z kwestii nurtujących pokaźne grono mężczyzn i kobiet. Teraz, dzięki badaniu przeprowadzonemu na grupie ponad 15,5 tys. panów, naukowcy ustalili średnią wielkość członka. Eksperci nie znaleźli też żadnego związku między rozmiarem genitaliów a inni cechami, np. wzrostem czy rozmiarem stopy.
Jakiej wielkości jest przeciętny penis? Jego długość trudno dokładnie określić - naukowcy ustalili, że mężczyźni pytani o rozmiar swoich genitaliów w ankietach najczęściej go zawyżają. Aby uniknąć pomyłki, naukowcy z South London and Maudsley NHS Foundation Trust przeanalizowali tylko te badania, w których stosowny pomiar wykonywali lekarze. Wyniki 17 prac, które objęły ponad 15,5 tys. panów z całego świata, połączono później w jedno opracowanie opublikowane przez pismo "British Journal of Urology International".

Co z niego wynika?

1. Przeciętny członek w stanie spoczynku ma 9,16 cm długości, a jego obwód to 9,31 cm

2. Przeciętny penis podczas erekcji ma 13,12 cm długości i 11,66 cm obwoduFot. South London and Maudsley NHS Foundation Trust

Na wykresie przedstawiono siatkę centylową rozmiarów penisów - zarówno w stanie wzwodu, jak i spoczynku. Widać na nim, że najwięcej osób mieści się w wyżej opisanym przedziale.

Nie ma związku między rozmiarem penisa a wzrostem czy BMI

Naukowcy odkryli też, że zaledwie u 5 na 100 mężczyzn długość penisa podczas wzwodu nie przekracza 10 cm. Podobnie jest z członkiem większym niż przeciętny - podczas erekcji penis dłuższy niż 16 cm ma 5 panów na 100. Tymczasem z rozmiaru genitaliów jest zadowolonych jedynie 55 proc. mężczyzn - podaje portal "Science".

Naukowcy nie potwierdzili też, by rozmiar przyrodzenia miał związek z cechami takimi jak wzrost, rozmiar stopy czy BMI. To oznacza, że powyższe prawidłowości to mity - mimo że w sieci wiele osób przekonuje, że są prawdziwe.

Średni rozmiar penisa według reklam internetowych to niemal 18 cm

Badacze przypominają też, że samodzielne wykonanie pomiaru nie jest łatwe - członek powinien być mierzony od kości łonowej do czubka żołędzi (bez napletka). Obwód należy natomiast mierzyć albo u podstawy penisa, albo w połowie jego długości - tak jak robili to lekarze.

"Science" zwraca też uwagę, że średni rozmiar penisa obliczony przez badaczy różni się od genitaliów aktorów występujących w filmach pornograficznych. Panów w kompleksy mogą wprowadzać też internetowe reklamy środków powiększających członek - wynika z nich, że średnia długość penisa to niemal 18 cm.

Chcesz poznać historię penisa? Przeczytaj książkę "Boskie przyrodzenie" >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!