Zaborowski: Po zabójstwie Niemcowa po prostu nie wypada utrzymywać stosunków z Putinem

- Mord na Niemcowie podnosi poziom strachu w Rosji, jest sygnałem dla społeczeństwa: nam naprawdę wszystko wolno. Możemy wyeliminować lidera opozycji i to w sposób demonstracyjny, w sposób bezczelny - mówił w Poranku Radia TOK FM Marcin Zaborowski, szef PISM, komentując zabójstwo lidera rosyjskiej opozycji.
Jacek Żakowski rozmawiał w Poranku Radia TOK FM z Marcinem Zaborowskim, szefem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, o konsekwencjach śmierci Borysa Niemcowa, jednego z liderów opozycji w Rosji, zamordowanego na ulicy w Moskwie.

"Mord podnosi poziom strachu"

- To zmienia dynamikę w relacjach europejsko-rosyjskich? - pytał Żakowski. - Na pewno powinno zmieniać tę dynamikę - stwierdził Zaborowski. - Liderzy europejscy jednak zdają sobie sprawę, że mają do czynienia z innego rodzaju dyktaturą. Czym innym jest dyktatura pragmatyczna, jak w Malezji czy Tajlandii, gdzie liderów opozycji się izoluje, utrudnia się im życie. Dotychczas było tak w Rosji. Czym innym jest jednak dyktatura, gdzie liderów opozycji się po prostu zabija, jak w Chile czy Argentynie w latach 80. To taki poziom brutalności, że po prostu nie wypada utrzymywać normalnych stosunków dyplomatycznych z liderami takiego państwa - podkreślił analityk.

Zaborowski zaznaczył, że zabójstwo Niemcowa to swego rodzaju precedens. - Czym innym jest zamordowanie Anny Politkowskiej, dziennikarki i aktywistki. Czym innym jest niewyjaśniona śmierć Borysa Bierezowskiego. A czym innym jest zamordowanie byłego wicepremiera, czołowego lidera opozycji, który był bardzo blisko ośrodka władzy - wskazywał szef PISM.

- Mord na Niemcowie podnosi poziom strachu w Rosji, jest sygnałem dla społeczeństwa: nam naprawdę wszystko wolno. Możemy wyeliminować lidera opozycji i to w sposób demonstracyjny, w sposób bezczelny - skwitował.

O ekspansji Kremla i mocarstwowej polityce Rosji przeczytaj w książkach >>

Więcej o:
Komentarze (32)
Zaborowski: Po zabójstwie Niemcowa po prostu nie wypada utrzymywać stosunków z Putinem
Zaloguj się
 • kilmer775

  Oceniono 3 razy -1

  Od kiedy w polityce czegoś nie wypada? I jak długo jeszcze Gazeta będzie się kompromitować publikowaniem podobnych bredni?

 • szeptun919

  Oceniono 6 razy 4

  Zerwanie przez pana Zaborowskiego kontaktów z Putinem będzie dla prezydenta Rosji chyba bardziej dotkliwe, niż wszystkie dotychczasowe sankcje. Tak się przyjaźnili przez tyle lat, tacy byli sobie bliscy...

  A tak bardziej serio, panie Zaborowski - ośmielę się nieśmiało przypomnieć, że niejaki Pinochet był wręcz pupilkiem Zachodu, a i towarzysz Pol Pot bardzo długo cieszył się na Zachodzie dobrą opinią. O argentyńskiej juncie i wielu innych "naszych sk. synach" nawet nie wspomnę. A póki co - nikt jeszcze niczego Putinowi w tej sprawie nie tylko nie udowodnił, ale nawet oficjalnie nie zarzucił. Oprócz oszalałych z bezsilnej nienawiści putinofobów, oczywiście.

 • wyciety

  Oceniono 2 razy 0

  Uczta duchowa,czyli rozmowa filozofow.

 • baby1

  Oceniono 3 razy 1

  A co to jest PISM? Czyżby szef tego czegoś "PISM" sam nadzorował morderstwo Niemcowa, że już wie kto go zabił? A może był przypadkowym świadkiem? Jeżeli ma takie informacje, to powinien zgłosić do prokuratury. Za pomoc w śledztwie dostanie nagrodę.

 • plorg

  Oceniono 2 razy 0

  "Mord na Niemcowie podnosi poziom strachu w Rosji, jest sygnałem dla społeczeństwa: nam naprawdę wszystko wolno."

  Mord na Papale w żadnym wypadku nie podnosił poziomu strachu, ani nie dawał sygnału "na wszystko wolno". A z polskim prezydentem utrzymywać stosunki to zaszczyt jakich mało!
  W POmrocznej grasujący seryjny samobójca daje społeczeństwu pełne poczucie komfortu i ulgi, że "samobójstwa" popełniają wyłącznie politycy "mało lubiani".

 • aa_propos

  Oceniono 7 razy -1

  Stawiam na Tolka Banderę w tym temacie...

 • aa_propos

  Oceniono 5 razy -1

  Ki chvj ten Zaborowski? Co on pjerdoli idiota? Jak takich "speców" od polityki wschodniej mamy z Naczelnym Historykiem Schetyną to ja dziękuję.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 9 razy 3

  Zachód utrzymywał stosunki z takimi mordercami jak Stalin Chruszczow czy Breżniew i na pewno nie zrezygnuje z kontaktów z Putinem tyko dlatego że zaciukali jakiegoś opozycjonistę którego niestety większość Rosjan nie kojarzyła a jeśli już to dzięki propagandzie tylko negatywnie

 • Oceniono 7 razy -1

  To rekord Guinessa w GŁUPOCIE!!! Podatnicy z Waszych pieniędzy ten dureń dobrze żyje!! Żądajcie natychmiastowego zwolnienia imbecyla lub likwidacji całego Instytutu!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX