Od dziś nowe dowody, ale pojawiły się problemy z systemem. W Gdyni zawiesiły się komputery

Jak podaje RMF FM, urzędnicy nie mogą zalogować się do aplikacji Źródło, która ma obsługiwać system łączący w sobie rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego. ?Komputery się zwieszają, wchodzimy w system, potem ikonka cały czas nam się kręci. Po prostu nie możemy dalej pracować? - powiedziała reporterowi kierowniczka referatu Dowodów Osobistych w Urzędzie Miasta Gdyni.
W Gdyni pojawiły się poważne problemy z działaniem aplikacji, dlatego urzędnicy musieli przyjmować wnioski i wprowadzać dane "ręcznie". Nie wiadomo, czy system zacznie jeszcze dziś funkcjonować.

Z kolei w Poznaniu w wydziale spraw obywatelskich pojawiły się inne problemy. "Nie chciały się wydrukować dokumenty, ale po interwencji informatyka udało się" - czytamy na rmf24.pl. W stolicy Wielkopolski system ruszył po kilkudziesięciu minutach.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych informowało, że początkowo system może działać wadliwie. "Docelowo z danych mają korzystać wszystkie urzędy w kraju. Dostępu do systemu chcą też banki, które mogłyby w ten sposób szybciej weryfikować tożsamość klientów" - pisaliśmy w lutym.

Procedury awaryjne MSW

Jak informuje MSW, pracę z systemem rozpoczęło dziś 2500 gmin. Został dla nich uruchomiony specjalny serwis, który przyjmuje wszystkie zgłoszenia dotyczące działania systemu. Gminy przekazały 112 zgłoszeń związanych z SRP.

Zgłoszenia dotyczą głównie kwestii związanych z logowaniem do Systemu (do aplikacji Źródło) oraz kart dostępu do aplikacji. Niektóre ze zgłoszeń związane są też z konfiguracją sprzętu. Funkcjonowanie systemu jest stale monitorowane przez Centralny Ośrodek Informatyki. Zgłoszenia gmin przyjmuje specjalny zespół Service Desk, który na bieżąco sprawdza wszystkie sygnały od urzędów.

MSW razem z Centralnym Ośrodkiem Informatyki przygotowało procedury awaryjne na wypadek przejściowych problemów. "Każdy obywatel, który przyjdzie dziś do urzędu musi zostać obsłużony, nawet w przypadku chwilowych kłopotów związanych z Systemem. Gminy zostały wcześniej poinformowane, jak należy załatwiać poszczególne sprawy w przypadku przejściowych niedogodności" - czytamy w komunikacie.

Z obowiązkiem meldunkowym, ale bez meldunku

Od 1 marca urzędy rozpoczęły wydawanie nowych dowodów osobistych. Poza samym wzorem zabraknie w nich kilku informacji, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić. Nie będzie w nich wzrostu, koloru oczu ani adresu zameldowania. To właśnie brak tego ostatniego może przysporzyć wielu problemów.

Początkowo Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chciało przygotować kompleksową zmianę. Dowody osobiste miały być wyposażone w czip, który zawierałby nasze dane biometryczne, i miałyby być zsynchronizowane z ogólnopolskim systemem PESEL. Wraz z wymianą dowodów resort chciał znieść obowiązek meldunkowy. Ministerstwu nie udało się jednak na czas przygotować odpowiednich zmian w ustawach, dlatego zarówno zniesienia obowiązku meldunkowego, jak i dowodów z czipem nie udało się wprowadzić. Meldunek pozostał, ale nie będzie go już w dowodzie.

Więcej o:
Komentarze (11)
Od dziś nowe dowody, ale pojawiły się problemy z systemem. W Gdyni zawiesiły się komputery
Zaloguj się
 • ithom

  0

  niestety system nie działa :)
  wniosku nie udaje się wysłać przez internet i procedura składania wniosku kończy się komunikatem: wniosek nie został wysłany.
  Help Desk tonie w telefonach, a odpowiedź brzmi: administratorzy pracują :)
  Brawo wy! :)

 • drasz

  0

  Mnie ciekawi ilu mniej urzędników będę musiał utrzymywać w Polsce dzięki tym zmianom z dowodami osobistymi -- bo w urzędach olewają ludzi którzy ich utrzymują [ t.z. są ich pracodawcami !!!! ] bo każdy obywatel Polski daje kasę na pensje URZĘDASÓW

 • wyciety

  Oceniono 4 razy 4

  Jak dlugo rzadzace bydlo bedzie nas okradac?

 • kalebas

  Oceniono 6 razy 6

  Stara sprawdzona zasada: Co się polepszy, to się spieprzy.

 • tl132

  0

  Żyjemy w demokracji... System też ma swoje prawa, które zobowiązani jesteśmy honorować... Poza tym ogłoszono, że liczba osób w naszym wspaniałym kraju, które się (za)wieszają itp. jest ponoć większa od liczby ofiar na drogach...

 • miszmasz4749

  Oceniono 15 razy -9

  A nie można napisać, że 99% systemu działa poprawnie? Być może w Gdyni jest jakiś niedouczony urzędnik?

 • dziadekjam

  Oceniono 12 razy 12

  Usprawnianie przez komplikowanie. Oto nowa polska oferta biurokratyczna.

 • antekpociecha

  Oceniono 18 razy 18

  Prawidłowy tytuł powinien być : "Od dziś nowe problemy z wymianą dowodów"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX