Czuchnowski o inwigilacji szefów ABW i CBA: Podstawą prywatne obsesje i lęki Sienkiewicza

Po tekście "Gazety Wyborczej" na temat inwigilowania m.in. byłych szefów CBA i ABW, zaroiło się od dementi. - Te oświadczenia są pozornie prawdziwe, a niczego nie zmieniają - mówił w Radiu TOK FM Wojciech Czuchnowski, autor tekstu o podsłuchach. Jego zdaniem wszystko zaczęło się od "prywatnych obsesji i lęków" Bartłomieja Sienkiewicza.
"W szczycie afery podsłuchowej służby i policja inwigilowały byłych szefów ABW, SKW, BOR i ich zastępców oraz urzędującego szefa CBA. Prawdopodobnie nadużywając prawa" - pisze "Gazeta Wyborcza". Natychmiast posypały się dementi. - To jest nieprawda - mówił Tomasz Siemoniak, wicepremier i szef MON. "W MSW nie działała żadna tajna grupa wykonująca czynności w tzw. aferze podsłuchowej" - czytamy w oświadczeniu resortu. Istnieniu nielegalnych podsłuchów zaprzecza też ABW, o której nie ma mowy w tekście.

"Stara sztuczka z czasów IV RP"

Bartłomiej Sienkiewicz, były szef MSW, wg "GW" inicjator całej akcji, stwierdził, że informacje gazety są "nieprawdziwe i wręcz absurdalne". Wojciech Czuchnowski, autor tekstu w "Gazecie Wyborczej", podkreślał w Radiu TOK FM, że oświadczenie Sienkiewicza trzeba czytać "dokładnie i między wierszami".

Opozycja żąda komisji śledczej ws. podsłuchów >>>

- Sienkiewicz zaznacza, że nie prowadził żadnych nielegalnych działań wobec wymienionych w artykule osób. To prawda. Te działania były legalne, bo na podsłuchy była zgoda sądu - wskazywał. - Podobnie dementi policji, że nie prowadziła określonych czynności. To też prawda, działania były prowadzone wobec osób we wnioskach do sądu określonych jako nieznane. To stara sztuczka z czasów IV RP. Te oświadczenia są pozornie prawdziwe, a niczego nie zmieniają - stwierdził.

"Można to nazywać naginaniem, łamaniem prawa..."

- Mamy dość mocne dowody. Oprócz wypowiedzi osób, które podlegały rozpracowaniu, wiemy, że dysponują one kopiami wniosków o podsłuchy sygnowanymi przez Biuro Spraw Wewnętrznych Policji na osoby nieznane - zaznaczył Czuchnowski.

Skoro podsłuchy były prowadzone zgodnie z procedurami, za zgodą sądu, w czym problem? - Można to nazywać naginaniem, można nazywać łamaniem prawa. Dla mnie to przede wszystkim wprowadzanie w błąd sądu i prokuratury - mówił Czuchnowski. - Nawet jestem w stanie zrozumieć, dlaczego to robiono. Podsłuchiwani byli ludzie, którzy są znani funkcjonariuszom. Chodziło więc o to, by zadbać o tajemnicę, by nie było za dużo przecieków. Ale to nie usprawiedliwia naginania prawa - zaznaczył dziennikarz.

"Dodał jedno do drugiego i wyszedł mu spisek"

Zdaniem Czuchnowskiego cała sprawa wzięła się z "prywatnych obsesji i lęków" byłego szefa MSW. - Zasadniczym błędem było wyznaczenie Sienkiewicza do nadzorowania śledztwa ws. afery podsłuchowej. On był pokrzywdzony, podchodził do sprawy emocjonalnie. A emocje nie sprzyjają zdrowemu rozsądkowi. Od tego się zaczęło - tłumaczył gość Radia TOK FM.

Dlaczego jednak Sienkiewicz podjął się inwigilowania byłych szefów służb? Jego zdaniem to oni mieli być odpowiedzialni za podsłuchy, które w ubiegłym roku opublikował tygodnik "Wprost". - Tuż przed aferą do szefa CBA Pawła Wojtunika zgłosił się redaktor naczelny "Wprost", prosząc o spotkanie z Sienkiewiczem i mówiąc, że ma nagrania. Wojtunik podjął się pośrednictwa - tłumaczył Czuchnowski. - To musiało obudzić podejrzenia Sienkiewicza. A potem być może zaczął kombinować, że ma szefów służb, z którymi się rozstał w konflikcie, ci ludzie się znają... Dodał jedno do drugiego i wyszedł mu spisek. Co się nie potwierdziło - skwitował.

Więcej o:
Komentarze (14)
Czuchnowski o inwigilacji szefów ABW i CBA: Podstawą prywatne obsesje i lęki Sienkiewicza
Zaloguj się
 • jedyny_twardziel

  0

  Ci dwaj Panowie
  Obsesji nie mają,
  Bo " Stare UB-eki "
  Dziś wszystkich sprawdzają.

 • bacowa

  Oceniono 8 razy 4

  Jak widać w ramach rehabilitacji Czuchnowski chce sie wkraść w łaski szefa PiSowskiego SDP niejakiego Skowrońskiego by ten zniwelował jemy zawieszone wyróżnienie.

  Za pomoc w Kampanii Wyborczej Dudy pewno tak będzie.

 • bacowa

  Oceniono 9 razy 1

  Czuchnowski się zrehabilitował

  Teraz PiSowskie SDP na czele ze Skowrońskim wycofa zawieszoną ,,nagrodę'' i przyzna tą właściwą (pozytywną) za zasługi dla prawicy i pomoc Dudzie w Kampanii Wyborczej.

 • iremus

  Oceniono 7 razy 1

  Psychopatów w garniturach i mundurach mamy coraz więcej a oni mają coraz więcej do powiedzenia w III RP.
  Tylko patrzeć jak w najjaśniejszej będziemy się napie...ć niczym na kijowskim majdanie. Ciekawe ile już nazbierali "kwitów" na przeciwników? Pewnie tajne szafy pękają w spawach.

 • razb1947

  Oceniono 6 razy 0

  Powinna powstać sejmowa komisja śledcza i całą sprawę sprawdzić od A do Z

 • Oceniono 9 razy 1

  W październiku pisałem. blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/692123,afera-tasmowa-czy-zlecil-ja-tusk.html Ponieważ przygotowanie zakrojonej na szeroką skalę akcji wymaga współpracy kilkunastu osób oraz wsparcia ze strony służb specjalnych, należy wnioskować, że to właśnie one próbowały dokonać zamachu stanu w Polsce. Służby specjalne podlegają bezpośrednio premierowi, więc jeśli one stoją za podsłuchami i taśmami, to zasadnym jest postawienie pytania: czy Donald Tusk zlecił akcję? Nowy rząd Ewy Kopacz zaczyna swoje sprawowanie władzy od potwornego ciosu w demokratyczny porządek naszego państwa. Ujawnienie raportu ze śledztwa w sprawie afery podsłuchowej mogłoby okazać się kompromitujące dla polskich polityków i samego Tuska. Publikacja raportu mogłaby wzniecić apele o powołanie sejmowej komisji specjalnej. Wówczas wyszłyby na jaw niewygodne fakty związane z zakresem inwigilacji polskich służb specjalnych przez obce wywiady. Mogłoby okazać się, że Polska jest „republiką bananową”, a jej establishmentowi politycy – agentami obcych służb.

 • Oceniono 7 razy 1

  Spisek był; ale kto na jego czele? Rok temu pisałem przed spotkaniem z Michałem Lisieckim, właścicielem tygodnika 'Wprost" To, że podsłuchy nie zostały ujawnione podczas kampanii europarlamentarnej, świadczy o tym, że większość z wymienionych polityków jest chroniona przez architektów obecnej akcji. Skoro są to osoby jakoś „związane” ze służbami wywiadowczymi naszego kraju (dawnymi i obecnymi), stanowi to w sposób ewidentny wskazówkę tego, że podsłuchy zostały zlecone przez jakieś środowisko polskich służb specjalnych (dawnych lub obecnych). W tym kontekście można postawić pytanie: Dlaczego wybrano tygodnik „Wprost” do wypełnienia funkcji pośrednika? Czy z uwagi na postać jego właściciela? blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/689194,kryzys-podsluchowy-lisiecki-kontra-tusk-rola-wywiadu-w-aferze.html

 • val_drakul

  Oceniono 6 razy -2

  ciekawe czy byli inwigilowani uczestnicy tego forum za niepochlebne wpisy wobec PELO???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX