Ekolodzy o procederze w Indonezji: Tylko w 2014 wycięto lasy o powierzchni 3 razy większej od Paryża [WIDEO]

Greenpeace opublikował w sieci nagranie przedstawiające karczowanie lasów deszczowych w Indonezji. Za cały proceder odpowiedzialny jest koncern produkujący wyroby papiernicze APRIL. Greenpeace wzywa do zaprzestania tych praktyk.
POLUB NAS
Nagranie wraz z towarzyszącym mu artykułem ukazało się na oficjalnej stronie internetowej Greenpeace'u.

Wycięto trzy Paryże

Filmik zarejestrowano w Kalimantan, indonezyjskiej części wyspy Borneo. Widać na nim służące do wycinania lasów buldożery oraz efekty ich pracy - sięgające horyzontu wyjałowione pola. To pierwsze rezultaty śledztwa przeprowadzonego przez Greenpeace.

Dane zgromadzone przez organizację na temat skali całego przedsięwzięcia są zatrważające. Obszar lasów wyciętych w zeszłym roku był trzy razy większy niż powierzchnia Paryża. "Zazwyczaj wstrzymujemy się z publikacją takich nagrań aż do zakończenia śledztwa, ale to, czego dopuszcza się APRIL, jest tak szokujące, że nie mogliśmy czekać" - czytamy w tekście.

Działalność APRIL finansowana jest z pieniędzy, które otrzymali w ramach kredytu od hiszpańskiego banku Santander. Pożyczka opiewa na kwotę 400 mln funtów.

Na ratunek lasom i zwierzętom

W lasach żyją orangutany, tygrysy, niedźwiedzie malajskie oraz inne gatunki zwierząt, których życiu zagrażają działania APRIL. Szczególnie narażone są orangutany, które żyją tylko w tamtym rejonie - im szerzej zakrojony jest bowiem ten proceder, tym większe jest niestety prawdopodobieństwo wyginięcia tego gatunku.

Ciekawostką jest także fakt, iż Indonezja straciła w 2012 roku 840 tys. hektarów lasów, a więc prawie dwa razy tyle, ile Amazonia (460 tys.), chociaż powierzchnia zalesionych terenów w Indonezji stanowi zaledwie 1/4 obszaru lasów amazońskich.

Greenpeace udostępnił też na swojej witrynie specjalną petycję do banku Santander ws. zaprzestania kredytowania tego procederu. Do tej pory podpisało ją ponad 150 tys. osób.

Powtarzający się proceder

APRIL kontynuuje wycinkę lasów równikowych już od kilku lat. W tym momencie jest największym dopuszczającym się takich działań producentem wyrobów papierniczych na świecie. Jego rywal na rynku, APP, zaprzestał tego procederu w 2013 r. w odpowiedzi na apele organizacji ekologicznych.

To też nie pierwszy przypadek, gdy wielki koncern finansuje wycinanie lasów. Cztery lata temu głośna była sprawa producenta zabawek, firmy Mattel, który wykorzystywał papier z drewna pozyskiwanego przez APP właśnie z lasów w Indonezji do produkcji opakowań lalki Barbie. Również wtedy wzbudziło to protesty Greenpeace'u.

Warto przeczytać: reportaże "Leśna mafia. Szwedzki thriller ekologiczny >>"

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (108)
Ekolodzy o procederze w Indonezji: Tylko w 2014 wycięto lasy o powierzchni 3 razy większej od Paryża [WIDEO]
Zaloguj się
 • pe.de.rasta

  Oceniono 1 raz 1

  Te kanały od linijki i drzewa sadzone w kratkę to ma być cenny las deszczowy? Mi to wygląda na zwykłą plantację leśną, jakich jest masa na ziemi.

  Jeśli ktoś tam chciał ratować oryginalny las i bioróżnorodność to spóźnił się przynajmniej ze 20 lat.

 • flying_ben

  0

  Pytanie brzmi czy tylko RABUJĄ, czy też prowadzą gdzieś zalesiania.
  Jednak my powinniśmy się martwić o nasze lasy. Podczas gdy Pisiorki i Ludki Wiejskie się kłócą tracimy wszyscy:
  www.pch24.pl/sejm-odrzucil-zmiany-w-konstytucji-dotyczace-prywatyzacji-lasow-panstwowych,32805,i.html

 • mudlciesie

  Oceniono 2 razy 2

  Tu potrzeba wolnego rynku. Dlaczego czyste powietrze jest za darmo, skoro to skończony zasób, którego coraz szybciej ubywa?
  Jeśliby zaczęto płacić za czyste powietrze, to raz dwa ograniczonoby wycinanie lasów, a takei kraje jak Brazylia czy DRK stałyby się bogatsze.
  Wolny rynek, proszę bardzo, ale wszędzie. A nie tak jak twierdzą korwinowcy, że benzyna tania, bo bez podatku,a trucie powietrza to na kredyt przyszłych pokoleń.

 • pollako

  Oceniono 3 razy -3

  Zasrani ekolodzy! Lasy są po to żeby je wycinać...
  W polsce jest zadużo lasów żuczki mają większe prawa od ludzi !

 • dobrylos

  Oceniono 1 raz 1

  W Uzdrowisku Kudowa Zdrój trwa własnie wycinanie cudownego lasu miejskiego okalajacego północną czesc miasta., by po sprzedazy drewna ,ratować budżet miasta zrujnowany przez poprzedniego Burmistrza.Ekologów w Kudowie niema.....niestety.

 • realista2323

  0

  To w końcu jak to jest. Opakowania foliowe podlegające w 100% recyklingowi nie są eko. Natomiast nie kto inny jak organizacje ekologiczne nawołują do używania opakowań papierowych, których produkcja niestety jest najbardziej szkodliwa dla środowiska. Niech "zieloni" się w końcu zdecydują, chyba że ich nazwa świadczy o poziomie ich intelektu.

 • gourmant

  0

  Takimi tematami powinuen zajmować się Greenpeace zamiast wchodzić na statki i kominy

 • i-meadow

  Oceniono 1 raz 1

  Czemu ten artykuł pojawił się na głównej, a po godzinie nagle zniknął zupełnie i trzeba go wygrzebywać z netu? Czyżby interweniował santander albo inne "biznesmeny" zainteresowane wycięciem boreańskiej dżungli do ostatniego drzewa??

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 13 razy 9

  According to some estimates, green algae and cyanobacteria in marine environments provide about 70% of the free oxygen produced on Earth and the rest is produced by terrestrial plants.

  books.google.co.uk/books?id=g6RfkqCUQyQC&pg=PA147&hl=en#v=onepage&q&f=false
  70 % tlenu na Ziemi produkowane jest przez algii i sińce w morzu , resztę produkują rośliny na lądzie , więc tlenu nie zabraknie , jedynie zwierzyna leśna nie będzie miała środowiska do życia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX