PO: kwota wolna od podatku to populizm i nieodpowiedzialność. Kuczyński: Gadanie bzdur

"Nieodpowiedzialny projekt" wynikający z "populistycznych zapędów" - tak podwyższenie kwoty wolnej od podatku określa Platforma Obywatelska na Facebooku. I nie należy się spodziewać, by PO, której posłowie odrzucili niedawno projekt dot. kwoty wolnej, zmieniła w tej sprawie zdanie. - Wyobraża pan sobie podniesienie podatków w roku wyborczym? - pyta Piotr Kuczyński, analityk finansowy z Xelion.
Na początku lutego głosami PO i PSL odrzucono projekt podniesienia kwoty wolnej od podatku autorstwa Twojego Ruchu. Rzecznik Praw Obywatelskich wskazywał niedawno, że kwota wolna jest zbyt niska i poszerza ubóstwo. Później poseł Michał Jaros na antenie Radia Wrocław kajał się za odrzucenie projektu. Rzeczniczka rządu tłumaczyła z kolei, że PO bierze odpowiedzialność "za budżet skonstruowany tak, jak jest".

Wczoraj PO przystąpiła do kontrataku. Na Facebooku napisała m.in., że projekt podwyższenia kwoty wolnej jest "nieodpowiedzialny" i wynika z "populistycznych zapędów opozycji".Przeczytaj cały wpis Platformy Obywatelskiej na Facebooku >>>

O skomentowanie kilku głównych tez komunikatu PO poprosiliśmy Piotra Kuczyńskiego, analityka finansowego Xelion.

"Zwiększenie kwoty wolnej od podatku redukuje wysokość podatku dla wszystkich - w tym dla najbogatszych. Nie jest to zmiana odczuwalna dla osób gorzej sytuowanych" - czytamy w komunikacie.

Kuczyński przyznaje, że kwota wolna zmniejsza podatek dla wszystkich. - Ale w stosunku do zarobków osób majętnych jest to zdecydowanie niższy procent niż u tych, którzy zarabiają mniej. Powoduje więc to zmniejszenie rozpiętości zarobków - podkreśla ekonomista. Według naszego rozmówcy niektórzy mylnie interpretują kwotę wolną, sądząc, że jeśli wynosi ona 3000 zł, to osoby z pierwszego progu podatkowego otrzymają 18 proc. z niej, czyli 540 zł, a osoby z drugiego progu już 32 proc., czyli 960 zł. - Tak nie jest. Należny podatek zmniejsza się o kwotę wolną i każdy ma tyle samo ulgi, biedny i bogaty - wyjaśnia Kuczyński.

"Równie dobrze mogliby wprowadzić trzecią stawkę podatkową..."

Według PO projekt doprowadziłby do "likwidacji większości ulg i zwolnień podatkowych". "Zwiększenie kwoty wolnej od podatku nie tylko nie poprawiłoby sytuacji obywateli w najtrudniejszej kondycji finansowej i społecznej, ale nawet by ją pogorszyło" - czytamy.

- Nie pogorszyłoby, bo mniej zarabiający nie mają z czego odliczać ulg i zwolnień. To gadanie bzdur - podkreśla Kuczyński. Jednocześnie przyznaje, że likwidacja ulg uderzyłaby w uboższych. - Ale równie dobrze mogliby wprowadzić trzecią stawkę podatkową. I problem byłby rozwiązany - zauważa. O zwiększeniu progresji podatkowej nikt jednak głośno nie mówi.

"Najlepszą formą wsparcia polskich rodzin, a szczególnie tych najuboższych, są precyzyjnie adresowane narzędzia, jak ulgi czy odliczenia" - zaznaczają autorzy komunikatu.

- Jakie ulgi? - dziwi się Kuczyński. - Ulgi, które pamiętam, to internetowe i becikowe - zastanawia się. PO chwali się przede wszystkim ulgą na dzieci, która miałaby z nawiązką rekompensować brak wyższej kwoty wolnej w rodzinach. - Ale dlaczego albo-albo? Może być jedno i drugie! Oni wprowadzają zasadę, że jeśli ktoś mało zarabia, ma dużo dzieci i nie ma z czego odliczyć, budżet dopłaca. I z kwotą wolną będzie mniejsza dopłata z budżetu, to oczywiste. Ale w sumie dla tych, którzy mają mniej dzieci, singli, będzie zdecydowanie lepiej - wskazuje Kuczyński.

"Podniesienie podatków w roku wyborczym?"

- Bardzo bym chciał, aby kwota wolna była znacznie wyższa - mówił jesienią w radiowej Trójce Mateusz Szczurek, minister finansów. Jednak na dobrych chęciach się kończy, minister i cała PO zasłaniają się sztywnym budżetem. Kuczyński przyznaje, że w tym kontekście rozumie opór PO przed zwiększeniem kwoty wolnej. - Jeśli rzeczywiście brakowałoby 14 mld zł, to jest 0,8-0,9 proc PKB. Trzeba byłoby gdzieś te miliardy zagospodarować, a więc podnieść podatki. A wyobraża pan sobie podniesienie podatków w roku wyborczym? Bo ja nie - kwituje.

Więcej o:
Komentarze (30)
PO: kwota wolna od podatku to populizm i nieodpowiedzialność. Kuczyński: Gadanie bzdur
Zaloguj się
 • m33h0w

  0

  Niech PO postępuje tak dalej.
  Coś czuje, że Bronka w 2 turze czeka ostry kop w 4 litery.

 • better.life

  0

  Niech nie mają żalu, jak ludzie będą kombinować i unikać płacenia podatków w "przyjaznym państwie" na wszelkie możliwe sposoby, a jest ich wiele, także legalnych.

 • Oceniono 2 razy 2

  Przyjacielu, obrażasz moją inteligencję – aż ciśnie się na usta słynny cytat z "Ojca chrzestnego". Próba udowadniania, że zwiększenie kwoty wolnej od podatku jest szkodliwe dla osób ubogich, jest po prostu szerzeniem w polskim społeczeństwie ciemnoty – nie owija w bawełnę Andrzej Sadowski, wiceprezes Centrum im. Adama Smitha

 • ryszard.ignacy

  Oceniono 3 razy 3

  Złodziejskie państwo to, równowagę budżetu utrzymuje kosztem najuboższych - dzieci naszych i emerytów.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 5 razy 5

  Cała PO to populizm i hucpa żeby nie powiedzieć polityczny bandytyzm

 • razb1947

  Oceniono 3 razy 3

  Złodzieje nie wkładają pieniędzy komuś do kieszeni tylko wyciągają i dlatego nie podwyższą kwoty wolnej od podatku.

 • djemen

  Oceniono 3 razy 3

  Nawet w bardzo obywatelskim człowieku budzą się po tym przegięciu odruchy nieobywatelskie i chyba pójdę wprawdzie na wybory ale zagłosuję na jakąś partię planktonu albo wrzucę nieważny głos.
  .
  Straszenie PiSem już nie wystarczy wam by ludzie głosowali na PO, przestaje się nam ta kalkulacja opłacać. Tak po prostu.

 • ben_k

  Oceniono 4 razy 4

  Żeby żyło się lepiej: "Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny,"

 • notozobaczymy

  Oceniono 8 razy -6

  Skoro podnosimy odliczenia na dziecko, to nie ma miejsca na podnoszenie kwoty wolnej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX