Wyciekło pismo MF: "Małe wpływy z kontroli? Będą zwolnienia w skarbówce". Kapica dementuje

Celem na 2015 r. jest wzrost dochodów budżetowych. US, które spełnią go w najmniejszym stopniu, będą pozbawiane pracowników - takie wnioski można wyciągnąć z notatki ze spotkania przedstawicieli MF i izb skarbowych, która wyciekła do sieci. - Nie mogę potwierdzić jej autentyczności - mówi w TVN24 BiŚ Jacek Kapica.
POLUB NAS
"Ministerstwo Finansów dokonało analizy podmiotowej urzędów skarbowych - urzędy, które będą miały najwyższy procent kontroli negatywnych w skali kraju, zostaną pozbawiane pracowników kontroli podatkowej (pozostanie tam np. jedynie dwóch kontrolujących)" - czytamy w piśmie, o którym informuje Tvn24bis.pl.

Kontrola negatywna dla urzędu - pozytywna dla podatnika

W tym miejscu trzeba wyjaśnić, że o "negatywnym rezultacie" kontroli podatkowej mówi się wtedy, gdy urzędnicy nie stwierdzą nieprawidłowości np. w danym przedsiębiorstwie, przez co nie mogą nałożyć na nie kary. Mówiąc prościej - negatywna kontrola dla urzędu to pozytywna kontrola dla podatnika.

Notatka, która ma w specyficzny sposób "zachęcać" urzędników, by bardziej przykładali się do pracy, miała rzekomo powstać podczas spotkania przedstawicieli Ministerstwa Finansów i izb skarbowych. Opublikował ją na swoim Twitterze Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich."Administracja ma być bardziej efektywna"

Czy podatnicy i urzędnicy powinni już się bać? Niekoniecznie. Możliwe, że notatka została sfabrykowana. - Nie mogę potwierdzić jej autentyczności. Nie wiem, kto i w jakim celu ją sporządził - powiedział w TVN24 Biznes i Świat wiceminister finansów Jacek Kapica.

Urzędnik zdradza, o czym w rzeczywistości rozmawiano na spotkaniu, na którym rzekomo pojawił się kontrowersyjny dokument. - Resortowi finansów zależy na tym, by administracja była bardziej efektywna w ściganiu oszustw i unikaniu opodatkowania. Będziemy więcej wymagali od kontrolerów. Chcemy ścigać tych, których oszukują na wyższe kwoty - ponad 1 tys. zł. Nie będziemy ścigać podatnika, który oszukuje na 100 zł, bo więcej kosztuje nas wysłanie kontrolera w tej sprawie - podkreślił w rozmowie z TVN24 Kapica.

Na swoim Twitterze zamieścił "oficjalną" notatkę MF ze spotkania z izbami skarbowymi, podkreślając, że "za inne przekazy nie odpowiada".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (19)
Wyciekło pismo MF: "Małe wpływy z kontroli? Będą zwolnienia w skarbówce". Kapica dementuje
Zaloguj się
 • better.life

  Oceniono 1 raz 1

  Kolejny argument, żeby rozliczać się w innym kraju.

 • wodakrolewska

  Oceniono 1 raz 1

  Ach! Przydałby się pracy obóz,
  by tam powsadzać część hołoty,
  co nam interes psuje złoty!
  Czy wiesz, jak przez to twoje draństwo
  nasze demokratyczne cierpi państwo,
  jak na tym gospodarka traci,
  kiedy się władza mniej bogaci?
  Gdy kradniesz gwóźdź lub drutu szpulę,
  uszczuplasz przez to całą pulę.
  A pula nie jest do kradzieży,
  pula się cała nam należy,
  nam - czyli państwu, Polsce właśnie,
  bo my to polskie państwo jaśnie!
  My tutaj rządzim i my dzielim,
  bez nas by wszystko diabli wzięli,
  dlatego - gdy się nas okrada,
  to właśnie jest ojczyzny zdrada!

  Tyle lat a wciąż aktualne.

 • nixodus

  Oceniono 4 razy 4

  Sowita emeryturka jak na SB'ka przystało już jest wypłacana :P. Pamiętajcie o emerycie Tomeczku pracując do 67 roku życia, z perspektywą grzebania w śmietniku.

 • tadekbiel1

  Oceniono 3 razy 3

  Donos do US. Pracuję w amerykańskiej firmie jako portier. Zlikwidowali etaty, a było ich 10. Dyżur 2 osób 24 godz. na dobę, bo zakład też tak pracuje.Koszt 21 000. brutto. Do nas trafiało 12200, dla państwa było prawie 9 000 zł. Teraz ma kontrakt firma zewnętrzna za 15 000 zł , nas pracuje 6 ( 4 poszło na utrzymanie naszego bogatego państwa ) a my jesteśmy na śmieciówkach za 5 zł na godz. To daje akurat moją dotychczasową składkę miesięczną, ale nie wpłacę jej bo głód jest silniejszy, poza tym nic się nie zmieniło. Pracuję w jednym miejscu, w pełnym wymiarze godzin, nawet pod tym samym kierownikiem zakładowym. A od nas 6 zamiast wcześniejszych 9 000 wpływa niecałe 900 zł. Jak się to przemnoży przez sporą ilość zakładów w Polsce to się robią niezłe pieniądze.W podobnej sytuacji w Niemczech US naliczył im taką karę za nienależne korzyści że nawet ich konkurencję naprostowasło .

 • rotalplus

  Oceniono 14 razy 14

  Notatka nie została sfałszowana - o tym procederze wiadomo od dawna
  A skąd tyle kompromitujących decyzji US? Właśnie z rozkazu MF - łupić do upadłego...
  Gorzej niż w Korei PŁN/

 • ksks3

  Oceniono 9 razy 9

  Kapica dementuje że jest Kapicą ?
  Panie ministrze niech Pan przestanie bo nos już się Panu tak wydłużył, że tylko patrzyć jak nie domkną sie drzwi Pańskiego gabinetu

 • andrzej6404

  Oceniono 8 razy 8

  kurcze p.Kapica zajmicie tymi ktorzy wala i p...........a was na setki tysiecy, miliony czy miliardy zlotych, euro czy dolarow-a wy tu mowicie o kwocie 1000 zlotych, rzadzy okradaja nisko i srednio zarabiajacych i EMERYTOW- kazdego miesiaca lupiac bez skruplow- moze w takim razie zacznijcie od rzadzycych od przyslowiowego KORYTA oraz od tych wszystkich pseudobizmesmenow ktorzy robiac interesy w Polsce podatki placa w rajach- bo ryba psuje sie od glowycm

 • tag1

  Oceniono 20 razy 20

  To całe MF to banda kłamców i nierobów. MF to maszynka dla dostarczania nienależnych pieniędzy dla rządzących polityków na ich fanaberie. Kiedy wreszcie RP będzie miało ministra finansów z prawdziwego zdarzenia a nie złodzieja prywatnych pieniędzy jak to miało miejsce za czasów Rostkowskiego, który zagarnął składki emerytów z Funduszy Emerytalnych dla poratowania niewydolnego rządu Tuska, czekam aż prokurator go za to oskarży.

 • cezbak

  Oceniono 13 razy 13

  "Nie mogę potwierdzić" to nie to samo co "zaprzeczam"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX