Ks. Oko u Olejnik: Do najwiêkszych zbrodniarzy w dziejach nale¿± atei¶ci

- Korea Pó³nocna to obecnie najbardziej piekielne miejsce na Ziemi, a od 70 lat rz±dz± tam atei¶ci - mówi³ w programie ?Kropka nad i? w TVN24 ks. Dariusz Oko. - Je¿eli mówimy o ateizmie, to trzeba pamiêtaæ, ¿e do najwiêkszych zbrodniarzy w dziejach nale¿± atei¶ci - przekonywa³.
POLUB NAS
- Czy Dni Ateizmu w Sejmie powinny przeszkadzaæ katolickim pos³om? - pyta³a Monika Olejnik. - Atei¶ci mog± co¶ takiego robiæ, tylko mo¿e by jeszcze zaprosili ateistów z Korei Pó³nocnej - wiemy, ¿e jest to obecnie najbardziej piekielne miejsce na Ziemi, a od 70 lat rz±dz± tam atei¶ci. To jest w³a¶nie ateizm. Je¿eli mówimy o ateizmie, to trzeba pamiêtaæ, ¿e do najwiêkszych zbrodniarzy w dziejach nale¿± atei¶ci. Szacuje siê, ¿e ofiary komunizmu to ok. 150 mln ludzi - mówi³ ks. Oko.

W kolejnej czê¶ci rozmowy duchowny t³umaczy³, ¿e nie mia³ na my¶li wszystkich ateistów - w¶ród osób niewierz±cych s± te¿ "fantastyczni ludzie". - Ale trzeba pamiêtaæ, ¿e w imiê ideologii ateistycznej pope³niono najwiêksze zbrodnie XX wieku - przekonywa³.

"W Sejmie nie s± organizowane Dni Ateizmu"

- Muszê sprostowaæ jedn± rzecz: w Sejmie nie s± organizowane Dni Ateizmu - oponowa³a Wanda Nowicka. - One s± organizowane przez ró¿ne ¶rodowiska poza Sejmem. W gmachu przy ul. Wiejskiej odbêdzie siê natomiast konferencja na temat wolno¶ci s³owa, sumienia i wyrazu artystycznego jako fundamentów demokracji - t³umaczy³a wicemarsza³ek.

- Ja nie biorê odpowiedzialno¶ci za emocje niektórych fundamentalistycznych postaci naszej sceny politycznej. Ja mówiê o tym, co ja organizujê i za co biorê odpowiedzialno¶æ - podkre¶li³a Nowicka, pytana o reakcje polityków prawicy, którzy traktuj± wydarzenie jako "policzek dla katolickich pos³ów".

Nowicka: Kobiety bardzo czêsto nie zg³aszaj± aktów przemocy

Kolejnym tematem poruszonym przez prowadz±c± by³ problem konwencji antyprzemocowej. - Czy Ko¶ció³ powinien wkraczaæ w politykê tak, jak robi to w tym przypadku? - pyta³a Olejnik. - Polska konstytucja mówi jasno: ka¿da ze sfer (Ko¶ció³ i pañstwo - przyp. red.) ma swoje spektrum dzia³ania i nie mo¿e byæ tak, ¿eby Ko¶ció³ narzuca³ politykom swoje przekonania czy próbowa³ je egzekwowaæ w prawodawstwie - mówi³a Nowicka.

Jak t³umaczy³a, konwencja antyprzemocowa umo¿liwi m.in. powstanie systemu o¶rodków ¶wiadcz±cych pomoc dla kobiet. - Kobiety bardzo czêsto nie zg³aszaj± aktów przemocy - przekonywa³a wicemarsza³ek. Jej s³owa nie przekona³y jednak ks. Oko, który twierdzi³, ¿e w krajach "genderowych" zjawisko przemocy wobec kobiet jest du¿o szersze.

Ks. Oko: Do przemocy dochodzi o wiele czê¶ciej w konkubinatach"

Monika Olejnik pyta³a te¿ duchownego o podej¶cie ksiê¿y do kwestii przemocy i to, czy kobieta chc±ca siê rozstaæ z bij±cym j± mê¿em dostanie rozgrzeszenie. - Jestem ksiêdzem od 30 lat i spowiada³em tysi±ce osób, tysi±ce kobiet. Prawie nie spotka³em siê z przypadkami, by kobiety mówi³y o biciu przez mê¿czyzn. To siê wi±¿e równie¿ z tym, ¿e im bardziej ludzie s± wierz±cy, tym bardziej szanuj± swoje ¿ony. Te ma³¿eñstwa s± najbardziej udane, które s± zbudowane na wierze. One s± bardziej trwa³e - t³umaczy³.

- Ludzie w konkubinatach, którzy nie maj± trwa³ych zwi±zków, du¿o czê¶ciej dochodzi tam do przemocy, do przestêpstw. S± statystyki, które o tym ¶wiadcz± - mówi³ ks. Oko. Jak doda³, w bardziej katolickich województwach rzadziej dochodzi do aktów przemocy czy zdrad.

Chcesz wiedzieæ wiêcej i szybciej? ¦ci±gnij nasz± aplikacjê Gazeta.pl LIVE!