Komorowski traci, Duda z szansą na II turę? Dla Gazeta.pl komentują Wałęsa i Kwaśniewski [WYBORY]

Według najnowszego sondażu prezydenckiego Millward Brown spada poparcie dla Bronisława Komorowskiego. Komentatorzy przewidują, że kandydat PiS Andrzej Duda ma szansę na II turę, a może nawet na wygraną. O komentarz poprosiliśmy byłych prezydentów Lecha Wałęsę i Aleksandra Kwaśniewskiego. Oto, co nam powiedzieli.
POLUB NAS
Jeśli brać pod uwagę wyniki styczniowych sondaży, nazwisko prezydenta poznalibyśmy już w I turze wyborów. I byłby nim Bronisław Komorowski. Tak wynikało z badań ośrodków Millward Brown i TNS Polska. Pierwszy z nich 12 stycznia opublikował badanie, według którego na kandydata PO swój głos chciało oddać aż 65 proc. uprawnionych. Andrzej Duda, kandydat PiS, mógł się pochwalić 21 proc. poparcia. W innych sondażach obecny prezydent również miał nad Dudą przewagę, jednak zaobserwować można było tendencję spadkową.

Prawdziwą sensację wywołały najnowsze, lutowe sondaże. Millward Brown podał, że poparcie dla urzędującego prezydenta to 47 proc., a dla kandydata PiS Andrzeja Dudy - 24 proc. Oznacza to, że obaj panowie spotkaliby się w II turze wyborów. Wczoraj opublikowaliśmy wyniki sondażu TNS Polska: Komorowski zdobyłby w pierwszej turze 47 proc., a Duda - 17 proc. głosów, co oznacza, że doszłoby do II tury.

Czy w świetle powyższych badań Bronisław Komorowski może się wciąż cieszyć - jak do niedawna mogło się wydawać - niezagrożoną pozycją w prezydenckim wyścigu i szansą na zwycięstwo w I turze? Zadałem to pytanie dwóm byłym prezydentom, Lechowi Wałęsie i Aleksandrowi Kwaśniewskiemu.

Wałęsa: Nie spotkałem nikogo, kto chciałby głosować na Dudę

- Na pewno nie oddałbym mojego głosu na Andrzeja Dudę. Nie bardzo też wierzę, że rodacy na niego postawią - mówi Wałęsa. - Sondaże jak sondaże - różne elementy w różnym czasie na nie wpływają - tak były prezydent odnosi się do spadku notowań Komorowskiego wg Millward Brown. - Gdziekolwiek bywałem, nie spotkałem ani jednego człowieka, który zamierzałby głosować na Dudę. Tyle że ja bywam w środowiskach trochę innych niż kandydat PiS i to nie jest jednoznaczne - podkreśla Wałęsa. Jak ocenia konwencje, na których PO i PiS prezentowali swoich kandydatów? - Konwencja PiS prawdopodobnie była lepiej zorganizowana. Ale kiedy nasi rodacy widzą, że coś jest nieprzepłacone i niedopieszczone, odbierają to korzystniej, bo uważają, że ich pieniądze są lepiej wydawane - mówi b. prezydent.

- Nie wiem, czy do rozgrywek między Dudą a Komorowskim nie włączy się dziewczyna, która mi się bardzo podoba. Chodzi o panią Ogórek. Ale ona nie może liczyć na mój głos, bo wybieram bardziej odpowiedzialnie. Z tym, że jeszcze nie wiem, na kogo zagłosuję. Gdyby wybory były dziś, moim kandydatem byłby Komorowski, ale zobaczymy, jak kampania się rozwinie i jak kandydaci będą prezentować sprawy polskie - deklaruje Wałęsa.

Kwaśniewski: Faworyt tych wyborów jest jeden

Nieco innego zdania jest Aleksander Kwaśniewski. - Moim zdaniem faworyt tych wyborów jest jeden: jest nim prezydent Bronisław Komorowski. Ale uważam, że na przejście do drugiej tury Andrzej Duda szanse niewątpliwie ma - dzisiaj oceniałbym je pół na pół - mówi b. prezydent.

- Kandydat PiS ma za sobą partię, która ma ustabilizowany i bardzo zdyscyplinowany elektorat. Dlatego myślę, że jego wynik w granicach wyniku PiS-u nie jest żadną sensacją. Pytanie brzmi, co Duda może do tego wyniku dodać? Jeżeli uda mu się zmobilizować choć trochę dodatkowego elektoratu dla swojej partii, to już będzie mógł uznać kampanię za bardzo udaną - tłumaczy b. prezydent. Jaki wynik Dudy przewiduje Kwaśniewski? - Myślę, że 30 proc. w pierwszej turze to powinien być plan do wykonania - podsumowuje.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (276)
Komorowski traci, Duda z szansą na II turę? Dla Gazeta.pl komentują Wałęsa i Kwaśniewski [WYBORY]
Zaloguj się
 • plautilla

  0

  plautilla
  przed chwilą

  0

  Polakom zależy, by polskiemu rządowi zależało na polskim rolnictwie !
  Rolnicy domagają się :
  1. Ustawy zapobiegającej wyprzedaży ziemi obcokrajowcom.
  2. Umożliwienia rolnikom sprzedaży bezpośredniej produktów przetworzonych.
  3. Ustawowego zakazu obrotu i uprawy GMO.
  4. Kompleksowej i długoletniej polityki rolnej oraz odzyskania kontroli nad przetwórstwem rolno-spożywczym i rynkiem wewnętrznym.
  5. Zmiany regulacji ustawowych w obszarze szkód łowieckich w sposób zapewniający rolnikom rekompensatę poniesionych strat.
  6. Powołania Komisji Dialogu Społecznego ds. rolnictwa.(strona rządowa, rolnicy, przedsiębiorcy)
  7.Zwiększenie unijnego limitu na produkcję mięsa i mleka w Polsce
  Dalsze postulaty są również ważne i zasadne.
  Polityka rządu doprowadziła do upadku przemysłu, przejęcia przez obcy kapitał przetwórstwa i handlu. Zachodniopomorscy rolnicy niemal nieprzerwanie od trzech lat prowadzą czynną akcję protestacyjną. Porozumienia i ustalenia podpisane z rządem nie są realizowane, co prowadzi do bankructwa rolników, utraty ziemi rolnej i pozbawienia konsumentów polskiej żywności. Dobra polska żywność jest eksportowana za granicę po niskich cenach, a skażona żywność zagraniczna poprzez sieci supermarketów jest sprzedawana w Polsce.

  Do rolniczych protestów należy dołączyć zakaz majstrowania przy Konstytucji RP w sprawie lasów, by uniemożliwić tej sprzedajnej nomenklaturze wyprzedaż polskich lasów i ich uwłaszczenia się na lasach ( REDD+), co jest ich strategicznym celem.

  Polscy rolnicy walczą pod siedzibą rządu o dobro Polski, a mendialne szumowiny wciąż robią szum ściekami z Ukrainy. DOŚĆ bombardowania Polski ich sprawami, DOŚĆ przemilczania priorytetowych polskich spraw.

 • kris.0

  0

  Kogo jak kogo Wałęsę to wszyscy znają, po co prasa pyta się tego oszusta i cwaniaka o zdanie. Większość Polaków ma już dość jego wypowiedzi. Niech ten Pan już się nie ośmiesza przed ludźmi.

 • ahsowa

  Oceniono 2 razy 0

  Jeżeli Polacy są trzeźwo myślącym narodem to nie zagłosują na Pisowskiego kandydata bo on jest tylko marionetką w rękach Kaczyńskiego

 • diver77

  Oceniono 4 razy 2

  Duda to zwykły słup Jarka i jego Kota !

 • opiniamoja

  Oceniono 5 razy 1

  za przymus pracy do śmierci "podziękuję" panu Komorowskiemu przy zbliżających się wyborach

 • kkes

  Oceniono 6 razy -2

  Obalona komuna i jej obalacz. Bolek, gdzie masz tablet?

 • dictus

  Oceniono 1 raz 1

  Prezydent Bronisław Komorowski ma z pewnością dobrych doradców marketingowych, ale czy powinien "iść tą drogą"?

  Powoływanie się na zwyczaj - powiedzmy to jednoznacznie: ZŁY ZWYCZAJ - nie może być uzasadnieniem dla niepodejmowania dyskusji.

  Czytaj na: apoliticalman.blogspot.com/2015/02/zy-zwyczaj.html

 • ireneusz50a

  Oceniono 4 razy -2

  ci byli powinni być w kryminale.

 • Kidler Jan

  Oceniono 5 razy -3

  KWAŚNIEWSKI był bardzo dobrem prezydentem miał kilka potknięć ale każdy je ma .....A PANI JOLANTA KWAŚNIEWSKA BYŁA IDEALNA JAKO PIERWSZA DAMA ,,POLAKÓW SWYM UROKIEM WYGLĄDEM I PODSTAWĄ DOBRZE REPREZENTOWAŁA POLAKÓW ....CZY NA SPOTKANIU OJCA ŚWIĘTEGO ,,POLACY SIĘ CIESZYLI ŻE MAJĄ TAKA 1 DAMĘ ....ŻONA LECHA KACZYŃSKIEGO PODBIŁA SERCA POLAKÓW SWĄ SKROMNOŚCIĄ I CIEPŁYM SKROMNYM PODEJŚCIEM DO LUDZI .....NA KWAŚNIEWSKIEGO OD DAŁBYM GŁOS ON WIEDZIAŁ JAK SIĘ ZACHOWAĆ WŚRÓD INNYCH GŁÓW PAŃSTWA I WYPOWIEDZI BYŁY ODPOWIEDNIE...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX