"Nie chcemy tego Oscara!", "Tylko świnie siedzą w kinie". Jak prawica zareagowała na sukces "Idy"

Statuetkę Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny otrzymała "Ida" - "antypolski", "polakożerczy' obraz, który ma "przenieść odpowiedzialność za ofiary II wojny światowej z Niemców na Polaków", nakręcony "przez Żydów, dla Żydów". Oni bowiem "żądzą światem".
Akcja oskarowej "Idy" rozgrywa się w latach 60. ubiegłego wieku w Polsce. Anna - nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie, ma przed złożeniem ślubów odwiedzić swoją ciotkę Wandę, stalinowską prokurator i sędzię. To od niej dowie się, że naprawdę nazywa się Ida Lebenstein i jest Żydówką. Kobiety wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym, kim są.Taki obraz ludności żydowskiej w powojennej Polsce i samego Holokaustu nie spodobał się wielu mediom i komentatorom, deklarującym się jako prawicowcy i konserwatyści. Takie opinie nie zaczęły się jednak pojawiać tuż po premierze "Idy", bo film nie odniósł w Polsce wielkiego sukcesu komercyjnego.

Dopiero nominacja do Oscara wywołała pierwszą falę oburzenia, a wręczenie nagrody spowodowało wylanie morza żółci. Tak wśród tych, którzy oglądali film, jak i tych, którzy komentują tylko zapobiegawczo. Poniżej przedstawiamy wybrane opinie.

Zepchnięcie odpowiedzialności za Holocaust?

"Choć wizja Oscara dla 'Idy' ekscytuje elity postkolonialnej III RP - musimy stanowczo zaprotestować i powiedzieć głośno: nie chcemy tego Oscara! Cena, jaką przyszłoby nam za niego zapłacić byłaby bowiem obłędnie wysoka" - czytamy w portalu Polonia Christiana.

Autor tekstu pisze o "nachalnej promocji filmu na salonach", która "zbiega się z próbami zepchnięcia przez Niemców odpowiedzialności za ofiary wojny 1939-1945 na bliżej nieokreślonej narodowości nazistów".

"To są Niemcy"

Przypomnijmy, że podczas uroczystości z okazji obchodów 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, prezydent Niemiec Joahim Gauck stwierdził, że "nie istnieje niemiecka tożsamość bez Auschwitz". W tym czasie wszystkie niemieckie czasopisma podkreślały, że współcześni Niemcy nie mogą odcinać się od przeszłości. Zwieńczeniem takiej narracji była okładka dziennika "BZ" - zdjęcie obozu Auschwitz z podpisem "To są Niemcy".

Dalej autor stwierdzam że "Ida" wpisuje się w ciąg "postępowej propagandy", wg. której Polacy stają się "czarnym ludem", "mordercami" i "dzikusami motywowanymi wyłącznie chęcią zysku", a katolicyzm, to "sekciarskie praktyki".

"Ida", wraz z "Pokłosiem" i książkami Jana Tomasza Grossa "pozbawiają Polaków heroicznego pierwiastka obrońców cywilizacji chrześcijańskiej, w zamian sprowadzając ich do roli sprawców hekatomby sprzed kilku dekad".

Dobre imię Polski

Z kolei Reduta Dobrego Imienia wystosowała petycję, by na początku lub końcu filmu zamieścić informację o kontekście historycznym, w jakim odbywa się jego akcja. "Jeśli film nie będzie opatrzony stosowną informacją kontekstową, widzowie z całego świata po jego obejrzeniu wyciągną całkowicie fałszywe wnioski na temat Polski. Nabiorą przekonania, że to Polacy są sprawcami i wykonawcami Holokaustu" - czytamy.

Informacja o zwycięstwie "Idy" na portalu Frondy okraszone są natomiast takimi słowami jak "kontrowersyjna" i "antypolska".

Propagandowi polakożercy

Krok dalej idzie niszowy portal Wirtualna Polonia, który nazywa "Idę" "polakożerczym obrazem". Ponad to film jest przyrównywany do powstałego z 1941 r. "Powrotu do ojczyzny", stworzonego na potrzeby hitlerowskiej propagandy. W tekście nie brakuje też wątków dotyczących "potęgi Żydów na świecie".

Kilka miesięcy wcześniej portal ów - w kontekście nominacji filmu do Oscara - pisał, że "światowe żydostwo przystąpiło już niestety do ostatecznego rozwiązania kwestii Polaków".

"(Ż)Ida" i "(Gn)Ida"

Inne niepokorne portale opublikowały jedyne informacje o wygranej "Idy", bez redakcyjnej opinii. Tam szczujnia zaczyna się w komentarzach. Film - określany jako "Żida" i "(Gn)Ida" - to "gniot" i "paszkwil", mówi o "pasożydach", jego sukces to "zagrywka sił antypolonistycznych" , reżyser "pochodzi z klanu Kosher Nostra" i należy go postawić przed "sądem Narodu".

Ostatecznie "Idy" nie należy oglądać, bo - nawiązując do wojennego hasła przeciwko niemieckim filmom propagandowym - "tylko świnie siedzą w kinie".

Dla Żydów, o Żydach, przez Żydów

Głosy krytyczne pojawiają się również w mediach społecznościowych. Na Twitterze o "Idzie" piszą prawicowi publicyści i osoby niezwiązane z mediami, jednak dość jednoznacznie określające swoje polityczne sympatie.

Pierwszy taki Oscar

Zwycięstwo "Idy" to pierwszy Oscar dla polskiego filmu pełnometrażowego w historii. Wcześniej w tej kategorii nominowanych było dziewięć filmów z naszego kraju: "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego (1964), "Faraon" Jerzego Kawalerowicza (1967), "Potop" Jerzego Hoffmana (1975), "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy (1976), "Noce i dnie" Jerzego Antczaka (1977), "Panny z Wilka" Andrzeja Wajdy (1980), "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy (1982), "Katyń" Andrzeja Wajdy (2008) oraz "W ciemności" Agnieszki Holland (2012).

"Ida" zdobyła wcześniej wiele innych wyróżnień na całym świecie, m.in. cztery nagrody Polskiej Akademii Filmowej i dziewięć Złotych Lwów na Festiwalu Filmowym w Gdyni, a także kilka Europejskich Nagród Filmowych (w tym dla najlepszego filmu), LUX Prize Parlamentu Europejskiego, Nagrodę Specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto i -ostatnio - BAFTA dla najlepszego filmu nieangielskojęzycznego.

Więcej o:
Komentarze (304)
"Nie chcemy tego Oscara!", "Tylko świnie siedzą w kinie". Jak prawica zareagowała na sukces "Idy"
Zaloguj się
 • Piotr Zalewski

  Oceniono 1 raz 1

  film swiatowej klasy , a nawet duzo lepszy , bo pierwszy pokazujacy nasz kraj bez kompleksow i o dziwo nie wypada zle , a juz nie jak jakas nie wiadomo jak zabita dechami prowincja . bardzo przejmujacy obraz uczuc i glebokich szkicow natury normalnych ludzi wystawionych na brutalna probe ktorej przejsc zwyciesko nikt nie jest w stanie , a mimo tego bagazu koñczacy sie optymistycznie ,czyli zwyciestwem wartosci uznawanych za nadrzedne, jednym slowem , to arcydzielo ktorego dotad nie bylo, zdecydowanie polecam

 • leming_2015

  Oceniono 1 raz -1

  W świat pójdzie przekaz o złych Polakach gnębiących Żydów w czasie wojny
  Wystarczyłoby dodać na początku filmu, że wielu Polaków straciło życie ratując Żydów.
  Można to było także przypomnieć przy odbiorze Oskara
  Ale reżyser potwierdził tylko opinie o Polakach pijakach , posłuchajcie:
  www.youtube.com/watch?v=nPjwBZ_75rA
  Moralne niziny tego Pana

 • Oceniono 1 raz 1

  Jeśli chcecie wcielać się w braci Kaczyńskich i członków ich rodziny na planie filmowym,to się wcielajcie na zdrowie.Jeśli oglądanie filmu "Ida" jest częścią lewackiego kanonu, a chodzenie do kościoła jest częścią prawicowego kanonu, TO NA BOGA, NIE CHODŹCIE DO KINA I DO KOŚCIOŁA! OLEJCIE TO WSZYSTKO I DAJCIE SOBIE SPOKÓJ !

 • dokowski

  0

  Antypolacy wypełzają ze swoich zaułków zawsze przy takich okazjach, jak sukces Polski. Skąd ta mentalność, żeby kompromitować się w taki sposób, żeby Polacy musieli się przed światem wstydzić za Polaków? Sierocińce, antysemityzm i rasizm, rządy damskich bokserów... to hańba, a mimo to ta hańba ma swoich obrońców - antypolaków - którzy swoim jazgotem dodatkowo komprominują na naród.

 • dudibudi

  Oceniono 2 razy -2

  Dziwię się tym młodym polskim twórcom, że tak łatwo za parę groszy, dopuszczają się zdrady swojej ojczyzny. Nie maja wstydu...... Kim oni są ? Pewnie jakąś ubecką progeniturą. Podobnie jak ich tatusiowie i mamusie, za pieniądze i przywileje plują wspólnie z obcymi na Polskę. Może są tylko pożytecznymi, niedouczonymi idiotami. Na jedno wychodzi. Kamuflują i zaciemniają swoim działaniem stokroć gorsze zbrodnie dokonane na Żydach przez Niemców, Litwinów, Łotyszy, Ukraińców, Francuzów, Greków, Węgrów i Białorusinów i właśnie za to świat i niemniej winni Żydzi Amerykańscy chętnie przyznają nagrody za którymi sami mogą skryć swoje grzeszki. ....Myślę jednak że mądry naród Żydowski to widzi i gardzi "łaszącymi się do kasy" zdrajcami i naciągaczami historii, których nie mało zarówno wśród swoich jak i obcych.

 • loneman

  0

  Prawda jest taka w przypadku tego filmu ze z komentarzy wychodzi cala nietolerancja o ktorej mowi nie tylko ten film i ktora chca prymitywy ukryc ale robia cos przeciwnego pokazujac swa nienawisc do innych narodowosci, taka glupota moga sie tylko nasi rodacy tak ochoczo wykazywac:/..

 • andypedy

  Oceniono 1 raz 1

  Film...piekny i tak artystyczny, ze nawet 100 nagrod od samych jankesow nie zmieni faktu, ze dla 99% ludzi jest po prostu nudny jak flaki z olejem.

  Nagroda cieszy jak kazda ale nie popadajmy w euforie, ze to "swiat" nas docenil.

 • andypedy

  Oceniono 2 razy 0

  To swietojebliwy Komorowski i PO z Hanka od Ducha Swietego to nie jest juz prawica?

  Na swiecie im bardziej na prawo tym bardziej popieraja Izrael i Zydow - lewica ich atakuje jak moze - a w Polsce jak widac jak zwykle pomylenie z poplataniem

 • psineczek

  Oceniono 3 razy 1

  Jazzula i Inni piszacy, ze Pawlikowski to Zyd. Widze, ze zupelnie ignorujecie matke, ktora go urodzila i wychowala. Czyzby kobieta Polka i Katoliczka u Was juz nic nie znaczyla. Pozdrawiam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX